Медицински и стоматолошки факултет

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Другари,имам збунка.
Сакам да се упишам Вонредно Радиолошки Технолог,е сеа прочитав дека и за нив има распоред за предавања,меѓутоа сите почнуваат во 15:00 а јас кога сум прва смена сум до 16 на работа? Дали е тоа идење апсолутно морално или не?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Другари,имам збунка.
Сакам да се упишам Вонредно Радиолошки Технолог,е сеа прочитав дека и за нив има распоред за предавања,меѓутоа сите почнуваат во 15:00 а јас кога сум прва смена сум до 16 на работа? Дали е тоа идење апсолутно морално или не?
Вонредните студенти идат само на испити колку што знам. Не мораш да одиш на предавања, затоа си вонреден.
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
Здраво сакам да ве прашам во кој случај се преминува од државна на приватна квота
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
Кога ќе се исполни државна се преминува на приватна.
Не мислев сум државна квота примен сега треба 2 година да запишам па прашувам во кој случај се минува од државна на приватна квота
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Не мислев сум државна квота примен сега треба 2 година да запишам па прашувам во кој случај се минува од државна на приватна квота
Ако паднеш година по втор пат мислам дека беше.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
А во кои случаи се паѓа година
Краток одговор - ако не фатиш услов за наредна.

Долг одговор - порано на УКИМ се паѓаше 3та према 4та година ако ги немаше сите предмети положено. Сега мислам дека е исто и на УКИМ и на УГД, треба да имаш одреден број на кредити за да упишеш наредна година. На пример ти си сега 2ра година, за да упишеш трета ќе ти требаат 90 кредити. Ако освоиш 90+ ондак честито а ако не освоиш тогаш ќе квадрираш. Потоа ќе ти требаат 150 за четврта итн. Ако 2 пати по ред паднеш година тогаш идеш во квота за кофинансирање.
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
Краток одговор - ако не фатиш услов за наредна.

Долг одговор - порано на УКИМ се паѓаше 3та према 4та година ако ги немаше сите предмети положено. Сега мислам дека е исто и на УКИМ и на УГД, треба да имаш одреден број на кредити за да упишеш наредна година. На пример ти си сега 2ра година, за да упишеш трета ќе ти требаат 90 кредити. Ако освоиш 90+ ондак честито а ако не освоиш тогаш ќе квадрираш. Потоа ќе ти требаат 150 за четврта итн. Ако 2 пати по ред паднеш година тогаш идеш во квота за кофинансирање.
Фала ти многу за одговориве
Автоматски споено мислење:

Краток одговор - ако не фатиш услов за наредна.

Долг одговор - порано на УКИМ се паѓаше 3та према 4та година ако ги немаше сите предмети положено. Сега мислам дека е исто и на УКИМ и на УГД, треба да имаш одреден број на кредити за да упишеш наредна година. На пример ти си сега 2ра година, за да упишеш трета ќе ти требаат 90 кредити. Ако освоиш 90+ ондак честито а ако не освоиш тогаш ќе квадрираш. Потоа ќе ти требаат 150 за четврта итн. Ако 2 пати по ред паднеш година тогаш идеш во квота за кофинансирање.
А уште нешто извини вака за од прва во втора колку треба освоени кредити 30? и дали важи исто и за медицински и за стоматолошки факултет
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
36.

Мислам да.
Јас сум стоматолог и за услов 2 имам 3 предмета во случај да не положиш 1 ке ти влече соодветен предмет 2год ова што рече 36 кредита сигурен си дека важи за стоматологија и ако да што се сличува ако квадрираш?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Јас сум стоматолог и за услов 2 имам 3 предмета во случај да не положиш 1 ке ти влече соодветен предмет 2год ова што рече 36 кредита сигурен си дека важи за стоматологија и ако да што се сличува ако квадрираш?
Веројатно мислиш на условни предмети? Бидејќи има такви предмети, како на пример за да полагаш Патологија треба да ти е положено Анатомија (итн). Ако немаш положено Анатомија автоматски нема да смееш да полагаш Патологија се додека не го положиш претходниот условен предмет.

За дали важи на стоматологија, верувам дека важи но сепак јас сум општа медицина така да не сакам после да биде сум те заебал.

Ако квадрираш си ја упишуваш истата година минус партиципација и си ја счушаш одново со наредната гемерација.
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
Веројатно мислиш на условни предмети? Бидејќи има такви предмети, како на пример за да полагаш Патологија треба да ти е положено Анатомија (итн). Ако немаш положено Анатомија автоматски нема да смееш да полагаш Патологија се додека не го положиш претходниот условен предмет.
Да на тоа мислев но на уким не важи тоа со 36 кредити 2 год,90 3 год туку се бркаат условувачки предмети така?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Да на тоа мислев но на уким не важи тоа со 36 кредити 2 год,90 3 год туку се бркаат условувачки предмети така?
Јас кога бев 2ра година имаше предуслов да смеам да запишам четврта година ако сите предмети ми беа положени од 1ва до 3та година. Сега мислам дека сменија систем дека се со кредити како УГД.

Во однос на условните предмети, тие немаа врска со упис на година туку со право за полагање на друг предмет. Хистологија-->Физиологија, Анатомија-->Патологија, Физиологија-->Патофизиологија итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom