Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Едно прашање. Дали може како приватен стан, на прозор/тераса да ставам знамето од Кутлеш? Во Бутел можев какво сакав, сега со новиов закон плус во зграда, дали е тоа дозволено како граѓанско и како станарско право?
може, ама во некоја друга држава, која не го потпишала Преспанскиот договор
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
ако веќе имаш желба, избричи ја глата и тетовирај го знамето, ваљда црпко не е до толку да ти е скине глата.
Не мешај глупости, шо има врска избричена глава со знамето? Навистина ја деградирате темата
Автоматски споено мислење:

Гледам доста поустови уназад секој секого го интересира кој е,што е,што работи,како работи.Можда би требало да се организира некоја собиранка на членови тука од топиков.Ја на пример би сакал да знам кој стои позади ‘puno’ и ‘trolejbus’.Само ризик,може масовна туча да избие:D
Сомнеж, иста личност
Автоматски споено мислење:

Ако ти е филм постави.да се знај кој е кој.само не да позираш за надвор .треба и дома да имаш слики од александар филип мурал сп војската на дариј .можи и претходните кралеви аминта.мапата на александар до индија пптоа самуил позначајните војводи черноземски мапата со солун александров .лав и сл.не само за надвор другите да гледат.човек ако си се осеќа таков и го прави горд .има многу луѓе шо го терат тој филм па разни икони крстови и сл .сега овие од сдсм можи да те напрат сељак ама не битно секој си тера то шо му лежи и му е убо .не прам иронија
Не знам овие од сдс колку се грацки, барем во Велес и Скопјето, знам дека изнакупија станој на град да седат.
80% се доселени од села, кои се срамат што потекнуваат од село исто како што се срамат што биле Македонци. Мизерија. Сега во ЕјУ ќе одат, мало им е Скопје
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Овие од СДСМ може и прозорите да му ги искршат... Не правам ирониија...
Бутел у куќа меѓу албанци го ставав она официјалното за празник без проблем, а сега у друга населба 99% македонска, па со законов и пошто у зграда да мора да се објаснувам со секакви па и со полиција. Чудни луѓе сме. Зошто ние, како албанците пред некоја година кога на секоја куќа ставија орел, преќутно да не (што по форуми, што по фб, има такви групи кои знаат да организираат) ставиме секој по едно знаме (вентилатор ли е, Кутлеш ли е, сеедно) за ваков празник на приватен објект што не би било спроти закон? Разединети? Неодлучни? ...не знам.
Можда се глупости ама ете ми иде таква идеја, барем за инат, а меѓу другото и за патриотско чувство кај децата.
има многу луѓе шо го терат тој филм па разни икони крстови и сл .сега овие од сдсм можи да те напрат сељак ама не битно секој си тера то шо му лежи и му е убо .не прам иронија
икони и крфчиња имам. Можи кога ќе се пензионирам да полнам една соба со Македонски вез, само премногу чинат :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Koga vikavme deka ke apsat za staroto zname se smeskaa nekoi ovde. Ako vekje ste resile da zakacite na Balkon stavete tablice deka objektot e elinsko nasledstvo valjda ke ve ostaat.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.314
Бугарскиот амбасадор во Австралија ќе побара одговорност за пaлeњeто на бугарското знаме во Мелбурн
Бугарските власти ќе бараат одговоpноcт за зап аленото бугарско знаме за време на протеcт на македонската дијаспора пред македонскиот конзулат во Мелбурн, Австралија.
...
Вчера и македонската Влада го оcуди палењето на маkетите со ликовите на Зоран Заев и Радмила Шекеринска пред конзулатот во Мелбурн.
А ништо за тоа и @Lurtz се жалеше дека не било запалено бугарскот туку само грчкото и арнаутското.

@Lurtz, зошто не би се јавил на бугарскио(т) амбасадор да му кажеш дека не беше запалено нивното знаменце, ете ти прилика да му помогнеш на Северџистан во етаблирањето на меџународната сцена.
Автоматски споено мислење:

Koga vikavme deka ke apsat za staroto zname se smeskaa nekoi ovde.
Ништо не праат додека не почнат да стрелат и бесат!
Автоматски споено мислење:

Не мешај глупости, шо има врска избричена глава со знамето? Навистина ја деградирате темата
исклучен ти е детекторот за сарказам, вклучи го!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
и за на приватен имот?
Ова со знамето засега не е дефинирано. На приватен имот ќе поставам какво сакам. Но и без тоа нема закон кој го забранува поставањето на знамето. Нели треба да ме казнат по закон икс, член ипсилон, став зет. А такво нешто (барем засега) не постои.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Privaten neprivaten - ako sakaat ke vlezat ili mislite se pocituvaat zakoni?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Бугарскиот амбасадор во Австралија ќе побара одговорност за пaлeњeто на бугарското знаме во Мелбурн


А ништо за тоа и @Lurtz се жалеше дека не било запалено бугарскот туку само грчкото и арнаутското.

@Lurtz, зошто не би се јавил на бугарскио(т) амбасадор да му кажеш дека не беше запалено нивното знаменце, ете ти прилика да му помогнеш на Северџистан во етаблирањето на меџународната сцена.
Автоматски споено мислење:


Ништо не праат додека не почнат да стрелат и бесат!
Автоматски споено мислење:


исклучен ти е детекторот за сарказам, вклучи го!
јас сум против палење било чие знаме. Тоа го правеа иранците со Хомеини во 80ти, палеа американски знамиња и кукли на Буш и Реган, тоа го прават талибаните од Косово и Албанија, веројатно и овде. Што со тоа ако запалиш нечие знаме? Дали не ти е мака ако тие запалат твое знаме? И до кога така пинг понг и која е целта на сето тоа?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.550
Поени од реакции
26.054
Ништо не постигнуваат со некаква забрана. Мислам дека обратен ефект ќе постигнат со забраната, се повеќе луѓе ќе почнат да го користат знамево...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.314
јас сум против палење било чие знаме. Тоа го правеа иранците со Хомеини во 80ти, палеа американски знамиња и кукли на Буш и Реган, тоа го прават талибаните од Косово и Албанија, веројатно и овде. Што со тоа ако запалиш нечие знаме? Дали не ти е мака ако тие запалат твое знаме? И до кога така пинг понг и која е целта на сето тоа?
и јас сум, каде прочита дека повикувам на палење на знамиња на други држави?
Не уфрлувај нови моменти, Иран е земја која е барем под 10 пати поголем притисок од Македонија, со години е под ембарга и друг вид закани и од соседните вехабистичко џихадистички режими но и од старите демоНкратски режими во ЕУропска и САД. Во таква ситуација палење на слики на Буш и Реган или знаме на .... може да се гледа како комплимент, туку Персија е една стара цивилизација нешто слично како Македонија и македонската ама тоа е друга и долга приказна...

Дали ми е мака ако запалат македонско знаме, хм да видиме. Кога Арнаутите палат македонско знаме ми смета затоа што не само што палат знаме туку со нивно знаме ја одбележуваат територијата, како кучињата, и затоа што имаат агресивни намери - призренска лига!
Кога Талибаните палат знаме во Афганистан и не ми смета толку затоа што кој рацку ги тераше нашите војници да одат таму и да утеруваат демоНкратија, одат за пари е па ако некој изгледа како патка оди како патка и крека како патка нема друг заклучок од тоа дека е патка. А да ги прашаше тие во вљадата и тие војниците што мајка бараат во Афганистан? таму се за да садат афион или да го штитат пазарот на наркотици, знаеш ли дека производството на афион е зголемено 100 пати откако дојдоа демоНкратите, дека 90% од светското производство на хероин доаѓа од таа земја, за тоа ли се “нашите“ војници таму?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Бугарскиот амбасадор во Австралија ќе побара одговорност за пaлeњeто на бугарското знаме во Мелбурн


А ништо за тоа и @Lurtz се жалеше дека не било запалено бугарскот туку само грчкото и арнаутското.

@Lurtz, зошто не би се јавил на бугарскио(т) амбасадор да му кажеш дека не беше запалено нивното знаменце, ете ти прилика да му помогнеш на Северџистан во етаблирањето на меџународната сцена.
Автоматски споено мислење:


Ништо не праат додека не почнат да стрелат и бесат!
Автоматски споено мислење:


исклучен ти е детекторот за сарказам, вклучи го!
Нема потреба, ќе ме викаат педер, според логиката на IQ33.
Автоматски споено мислење:

Ај една дилема ја отворивме на кафе
Може и како анкета на форумот
Еден референдум со прашање дали сте за федерација или конфедерација со Бугарија, под услов таквиот сојуз да се вика Бугарија и Македонија...
Не стиска а?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.314
Ај една дилема ја отворивме на кафе
Може и како анкета на форумот
Еден референдум со прашање дали сте за федерација или конфедерација со Бугарија, под услов таквиот сојуз да се вика Бугарија и Македонија...
Не стиска а?
Како бре вакви “дилеми“ ви паѓаат на памет додека пиете кафе?
Таква анкета е во чија полза? Бидејќи глеам има многу со балгарске пасоше а мене не ми паѓа на памет такво злосторство против моите,
значи јас сум ПРОТИВ било какво сојузување со Бугаристан, ПРОТИВ бев вчера, денес и утре.
Кога би го вратиле Пирин кој е под нивна окупација да се обедини со Македонија, ама не, мислам ни тогаш нема да имам и да ми пајџат такви сулуди идеи на памет!
И зошто, од каде таква идеа, зарем малку ти е Шутка па бараш уште 20% од Бугаристан!?

П.С.
Какви се идеи нема да ви паднат на памет, тие не те признаваат и те сметат за гојдо вие поставувате прашање, као демек дилема, дали некој е за целосно бришење на Македонците и креирање на ново копиле татаро-монголодино-џипси-македоно-северџистанско!
Јакото сонце од летово глеам имало дополнително влијание и последици.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

за малце :pos: :pos: :pos:

ама ок, тоа е кога ќе ставиш амбициозно и убитачно трио како Шиле - Васиљ и братучедот на Рада да ти го водат градот #НеГиЗаслужуваме :(

ова е посмешно и од моментот прес кога свикаа да ја соопштат кандидатурата, мислам види какви градови се влезени на шортлист, за Скопје се Женева.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom