Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Помала од 3м ќе пренесува вибрации и звуци од надворешната. 3-5м идеално. Над 5м треба да се дополнува.

Ако се калкулира најдобро 3-5м.
Идеално е да се формира круг со цевките зад климата за да се спречи пренесувањето на вибрациите на внатрешната.
Значи 3+1 метро
18-08-2019 JG79B504H01_en.indd.png
(Од сервисно за MUZ 25/35/50)

Дотурањето на фреон обично е над 7 метри должина. (некаде над 5)
Во обзир се зема и висинската разлика
ww.png
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@HEKOJ Ke te demantiram za edna rabota. Postoi moznost klimata da go zagree prostorot +5/6 stepeni od zadadena temperatura no toa ne e do klimata tuku do montazata. Mene toa mi go praveshe WNot vo spalna prvata zima koga ja staviv. Problemot beshe shto niz dupkata niz koja izleguvaat cevkite od vnatreshnata edinica, poradi tenkosta na zidot i toa shto ne beshe machkana so malter od nadvoreshna strana, na senzorot na klimata i vleguvashe direktno laden nadvoreshen vozduh. I taka, ke imav zadadeno 24 na dalinsko, autofan, a klimava celo vreme buvtashe vo 4ta brzina, ke napraeshe 26/27 stepeni vo sobata i ne namaluvadmshe voopshto. Klimata di misleshe deka -3 mi beshe vo sobata od ladniot vozduh direktno vo senzorot shto mu vleguvashe. A inache, ako e se ok so montazata, i ako e ispravna klimata ako saka i od 15000 denari inverter neka e, nema teoretski shansi da go pravi ova.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Grejacite trosat pod 100W...toa e zamenarliva potrosuvacka na greenje koga nadvor temperaturata e pod nulata.
Може ли ова да ми го покажеш во сервисно упатство од Gree. Чисто од љубопитност прашувам
Баш сакам да видам како изгледа греач од 100W во клима.

Скриншот е доволен. Фала
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Gree Fairy LCLH 3,5 kw или Gree Hansol 3,5kw ? За просторија од 30-35 квадрати.
Kaj mene Hansolot imase problem ekonomicno da zagree prostorija od 22 m2 bez izolacija vo najladnite meseci. Na krajot pak se prefrlivme na drva vo tie meseci. I toa so zamenetiot model. Defektniot ured kako od sala vlecese struja i kaj temperaturi vo debel plus, i serviser ispraten od Gree toa go potvrdi. E sega imaj vo predvid deka ima clenovi koi greele i po 30m2 vo Bitola, bez izolacija i stara dograma so Hansolot.
Особено Хансолот кој што на 3 степени го вклучува грејачот и не го исклучува цела зима.
Grejacot kaj Hansolot e cista glupost. Kako prvo ne pridonesuva za namaluvanjeto na defostite. Hansolot vleguva na 1-2 casa vo suv defrostod od po 5-7 min. E sega imase muabet deka glejacot bil po 120w racunaj koja potrosnja e toa vo mesec. Bas me interesira dami voopsto moze da se iskluci i kako. Barem ednas da zamrzni izmenivacot pa da go izmie . Inace idealno bi bilo da se ukluci grejacot koga klimata ke vleze vo defrost i da trae do 5-10 min po zavrsetokot dodeka ne se docedi seta voda.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Kaj mene Hansolot imase problem ekonomicno da zagree prostorija od 22 m2 bez izolacija vo najladnite meseci. Na krajot pak se prefrlivme na drva vo tie meseci. I toa so zamenetiot model. Defektniot ured kako od sala vlecese struja i kaj temperaturi vo debel plus, i serviser ispraten od Gree toa go potvrdi. E sega imaj vo predvid deka ima clenovi koi greele i po 30m2 vo Bitola, bez izolacija i stara dograma so Hansolot.

Grejacot kaj Hansolot e cista glupost. Kako prvo ne pridonesuva za namaluvanjeto na defostite. Hansolot vleguva na 1-2 casa vo suv defrostod od po 5-7 min. E sega imase muabet deka glejacot bil po 120w racunaj koja potrosnja e toa vo mesec. Bas me interesira dami voopsto moze da se iskluci i kako. Barem ednas da zamrzni izmenivacot pa da go izmie . Inace idealno bi bilo da se ukluci grejacot koga klimata ke vleze vo defrost i da trae do 5-10 min po zavrsetokot dodeka ne se docedi seta voda.
Ne mi e jasno kako sakas da zagrees prostor so zagubi od 5kw so klima 3.5kw, I pritoa da ne vlece poveke od 800W.
100 analizi napravi so presmetki od knauf I pak nisto.
Zagubite ti se enormno golemi, izoliraj si go prostorot prvo, pa posle misli da se grees so klima ured.
I 5KW klima da stavis, taa nema da ti go izolira prostorot, samo ke vlece struja poveke....5kw nema kako da vlece pomalku od 2kw na niska temperatura, pa pak ke palis drva.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne mi e jasno kako sakas da zagrees prostor so zagubi od 5kw so klima 3.5kw, I pritoa da ne vlece poveke od 800W.
100 analizi napravi so presmetki od knauf I pak nisto.
Zagubite ti se enormno golemi, izoliraj si go prostorot prvo, pa posle misli da se grees so klima ured.
I 5KW klima da stavis, taa nema da ti go izolira prostorot, samo ke vlece struja poveke....5kw nema kako da vlece pomalku od 2kw na niska temperatura, pa pak ke palis drva.
Ova mu go velis deka ima Hansol. Mene Strelec, a i po nekoj drug ljubiteli na Gree, me iskinaa od zaebavanje za WNot, deka 22m2 ne sum mozel da zagream vo najladnoto i sum moral da dogrevam. Ama koga go pishav toa na forumov, vo nitu eden moment ne padna muabet deka mozebi sobata moja na -10 bara 3 ili 2,8kw toplina, pa klimata ne moze da postigne bidejki dava 2,4kw na -10. Pa ushte vo PP mi pishuvashe poraki deka mu bilo zal za mene pa ke mi praveshe specijalna ponuda za Hansol da stavam vo spalnata, koja pazi, 3,5kw davala na -10. Screenshot_20190818_183111_com.android.chrome.png
Ovie vidlivi dvojni arshini e toa shto sozdava omraza kon Gree brendot tuka na forumov, a ne nivniot (ne)kvalitet. Jas samiot kako nekoj shto raboti prodavach vekje 6 godini, gledam deka nedostasuva prodavachko dostoinstvo kaj vas prodvachite od Gree, a ne kvalitet na vashive proizvodi.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
2. зошто ги лажиш дека Хан-соло има твин ротари?? Или само за шиткање ова?

Прегледај го приврзокот 215385
Da ne si tuka za trolaznje i lazenje samo slikava ti e dovolna za da utvrdis dali e twin
Compressor SAnyo C-6RZ110H1A.jpg SANYOTWIN2.jpg

eve ti uste repete
SANYOTWIN.jpg
2.jpg

Eve i @zzoranpetrovic porano popoznat kako Anon30xxx istoto ke ti go povtvrdi :D

BajaAnon.jpg

Na nego mu e objasneto uste 2017ta, a tebe @HEKOJ mora i vo 2019 da ti se objasnuva...nesto ne ti fakja klikerot :facepalm:

Anon-Hansol.jpg
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
22 m2 -- ако загубите на топлина се пресметаат дека се 150 вати на м2, тоа е околу 3,3 kv.

Oд каде добивате 5 кв ?
Sam si gi presmeta covekot, ne jas....citaj pa komentiraj, ne trcaj samo ko prle pred magare.
Автоматски споено мислење:

Ova mu go velis deka ima Hansol. Mene Strelec, a i po nekoj drug ljubiteli na Gree, me iskinaa od zaebavanje za WNot, deka 22m2 ne sum mozel da zagream vo najladnoto i sum moral da dogrevam. Ama koga go pishav toa na forumov, vo nitu eden moment ne padna muabet deka mozebi sobata moja na -10 bara 3 ili 2,8kw toplina, pa klimata ne moze da postigne bidejki dava 2,4kw na -10. Pa ushte vo PP mi pishuvashe poraki deka mu bilo zal za mene pa ke mi praveshe specijalna ponuda za Hansol da stavam vo spalnata, koja pazi, 3,5kw davala na -10.Прегледај го приврзокот 215398
Ovie vidlivi dvojni arshini e toa shto sozdava omraza kon Gree brendot tuka na forumov, a ne nivniot (ne)kvalitet. Jas samiot kako nekoj shto raboti prodavach vekje 6 godini, gledam deka nedostasuva prodavachko dostoinstvo kaj vas prodvachite od Gree, a ne kvalitet na vashive proizvodi.
Izgleda ne se razbirame, COVEKOV NEMA PROBLEM SO ZAGREVANJE OD STRANA NA HANSOLOT. IMA PROBLEM ZATOA STO SAKA SO 800 W DA GREE PROSTOR NA MINUSNI TEMPERATURI, A PROSTOROT E NEIZOLIRAN. SAM SI GI PRESMERAL ZAGUBITE DEKA MU SE 5KW......JASNO LI E SEGA.
NEMA KLIMA STO MOZE NA -5C DA DAVA KONSTANTNO 5KW I DA TROSI 800W.
AKO ZNAES NEKOJA TAKVA PREPORACAJ MU JA.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom