Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Ko
Спрат од куќа е .Кај што е обележано со црвено е невозможно бидејки има лепенка друга куќа .Над телевизорот во дневната соба или над троседот може и од спротивната страна на ѕидот може да се монтира но би дувала директ на тој што ќе седи на троседот .
Ko sho ti kaza Palachinkoski. Krepi klimata i podolga instalacija taka da nadvoredhmata ke si ja stavis kaj shto mozes, a vnatreshnata kaj shto ti ima obelezano. Ke platis nekoi 20/30€ plus za montaza mozda, ama top lokacija ke imas za vnatreshnata. Posle toa kulturno ke ti se pokrijat cevkite da ne ti se gledaat vo dnevnata. Cisto za informacija ako ne znaes, do 3m dolzina na cevkite ti vleguva vo montaza, sekoe metro nataka e 10€.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Ko
Ko sho ti kaza Palachinkoski. Krepi klimata i podolga instalacija taka da nadvoredhmata ke si ja stavis kaj shto mozes, a vnatreshnata kaj shto ti ima obelezano. Ke platis nekoi 20/30€ plus za montaza mozda, ama top lokacija ke imas za vnatreshnata. Posle toa kulturno ke ti se pokrijat cevkite da ne ti se gledaat vo dnevnata. Cisto za informacija ako ne znaes, do 3m dolzina na cevkite ti vleguva vo montaza, sekoe metro nataka e 10€.
Ista bese i mojata situacija isto kaj sto e podvleceno crvenoto bese naj idealno dase stavi vnatresnata NO * pod koj agol ke odi bakarot i kondenzaciskoto crevo ?? so selni kako ....kaj mene 3.5m bea potrebni vnatre .....i poradi toa napravivme mala relokacija kade sto bese postoeckata klima, i 3 te metri bakar odat 2kruga pozadi nadvoresna ....+cevkite kolku se 60~70 sm, sto odat so samata vnatresna*
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
побарав мислење и совет тука... добив добронамерни совети така да изборот е решен и чекам некоја промоција, ако има, него да прашам за пријател http://www.elektromehanika.mk/?product=toshiba-avant-ras-137skv-e7
ја има оваа клима и е поставена во простор од 35+квадрати... некако ми се чини дека е слаба и ако е слаба дали ке е ок да ја премести во помала соба 20 квадрати а на нејзино место да постави појака? секој совет е добродојден... благодарам однапед...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
побарав мислење и совет тука... добив добронамерни совети така да изборот е решен и чекам некоја промоција, ако има, него да прашам за пријател http://www.elektromehanika.mk/?product=toshiba-avant-ras-137skv-e7
ја има оваа клима и е поставена во простор од 35+квадрати... некако ми се чини дека е слаба и ако е слаба дали ке е ок да ја премести во помала соба 20 квадрати а на нејзино место да постави појака? секој совет е добродојден... благодарам однапед...
sekako deka mozit da go izvedit to drugar ti. Vo sho zivejt?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
sekako deka mozit da go izvedit to drugar ti. Vo sho zivejt?
куќа... на спрат... зидови надворешни сендвич со тервол... таван под керимиди неизолиран..... прозори пвц подот паркет ако тоа значи нешто
Автоматски споено мислење:

sekako deka mozit da go izvedit to drugar ti. Vo sho zivejt?
+ да напоменам салонот 35+квадрати од таа страна му доаѓа како приземје... така земјиштето што му е куќата е на косина...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
куќа... на спрат... зидови надворешни сендвич со тервол... таван под керимиди неизолиран..... прозори пвц подот паркет ако тоа значи нешто
Автоматски споено мислење:


+ да напоменам салонот 35+квадрати од таа страна му доаѓа како приземје... така земјиштето што му е куќата е на косина...
Ke mu treba 5,5ka na drugar ti mesto Toshibata. Neka ti kaze budzet kolkav ima pa ke mu se ponudi neshto.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.101
Поени од реакции
4.840
куќа... на спрат... зидови надворешни сендвич со тервол... таван под керимиди неизолиран..... прозори пвц подот паркет ако тоа значи нешто
Автоматски споено мислење:


+ да напоменам салонот 35+квадрати од таа страна му доаѓа како приземје... така земјиштето што му е куќата е на косина...
Ako ima dovolno budzet slobodno neka zeme Mitsubishi LN 5.5kw LINK
Odlicna klima
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ako ima dovolno budzet slobodno neka zeme Mitsubishi LN 5.5kw LINK
Odlicna klima
Или да земе 6 вакви клими Линк и да ги распореди исто е... 105,000. За 35м2 солидно изолиран простор му предлагаш клима (за 50-60квадрати) од 105карти.. Фино! Не му предлагаш дуал-муал некој LG... Аман више со твоиве предлози! Ururu предложи му! Што му фали на Daikinot Sensira18ka скоро пола поевтин!? Или на Tundra 18 koja е скоро 3 пати поевтина!?
BTW... кога ја спомнав.... конечно GREE по реална цена!?... Многу популарниот модел Lomo ECO, инаку исто многу или најпопуларна клима во Грција која се продава под бреднот Toyotomi ...сега обратно кинески компресор (или клима) спакуван во јапонски бренд: електроника, софтвер филтри веројатно јапонски!?... Toyotomi Hiro Eko 112, истата клима за скоро 400 Евра.
Климава сега има реална цена 18к, намена за простории 16-25м2...
1565691668939.png
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Или да земе 6 вакви клими Линк и да ги распореди исто е... 105,000. За 35м2 солидно изолиран простор му предлагаш клима (за 50-60квадрати) од 105карти.. Фино! Не му предлагаш дуал-муал некој LG... Аман више со твоиве предлози! Ururu предложи му! Што му фали на Daikinot Sensira18ka скоро пола поевтин!? Или на Tundra 18 koja е скоро 3 пати поевтина!?
BTW... кога ја спомнав.... конечно GREE по реална цена!?... Многу популарниот модел Lomo ECO, инаку исто многу или најпопуларна клима во Грција која се продава под бреднот Toyotomi ...сега обратно кинески компресор (или клима) спакуван во јапонски бренд: електроника, софтвер филтри веројатно јапонски!?... Toyotomi Hiro Eko 112, истата клима за скоро 400 Евра.
Климава сега има реална цена 18к, намена за простории 16-25м2...
Прегледај го приврзокот 214968
18kata od t.s.t ima odlicna cena 29k. A gi ima site funkcii sto gi nemaat mid renge klimite ....a mislam i deka i ako ne.ista mozi i podobra od tundrata da e +poeftina +vgraden,wi-fi itn...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
18kata od t.s.t ima odlicna cena 29k. A gi ima site funkcii sto gi nemaat mid renge klimite ....a mislam i deka i ako ne.ista mozi i podobra od tundrata da e +poeftina +vgraden,wi-fi itn...
18kata TST ili 18ka GREE Lomo ECO ... po NISTO nemoze da se sporedi so Haier Tundra 18ka so Mitsu Compresor! Dovolno e samo eden pogled na prvite 5-6-7 parametri... pa duri i sporedeno so starata Tundra ... a TST 18ka ako e 29.000 togas i taa ima konkurentna cena... i cudno e sto e celi 10.000 poevtina od GREE Lomo, ako se ist proizvod!? Sto plakjas vo GREE Lomo +10K....
Brendot kineski!? :)
1565698079621.png
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.101
Поени од реакции
4.840
Ovaa TST 12-KA ima li energetska nalepnica kolku isporacuva toplina na -7°C ako ima neka stavi nekoj slika na forumov od energetskata nalepnica.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ovaa HAIER izgleda mokno i ekstra performansi za parite, no malku nelogicno deluvaat specifikaciite.
Evo go service manual-ot https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/tundra-green/instrukcja-serwisowa-tundra-green-agregat-1u50jeffra.pdf
Kako sto vidov nabrzina ima kapilara, na site temperaturi spored specifikacijata e na rang so AP/SF i so kapacitet i so COP a sepak SCOP e samo 4, dodeka AP/SF se nad 4.4 i nema Eurovent za da gi potvrdi podatocite.
Имаше Еуровент старата...а новава, кој знае да пронајде (за 12ката Green најдоа Еуровент и го објавија неколку страни предходно)
1565706878647.png
и по ова, таа е најдобар избор во ценовна класа до 40,000 за 18ки (во СЕТЕК уште мислам дека е 35-6,000...И GREE Lomo 18 нема еуровент, а по овие бројки од клими.мк изгледа доста послаб од Тундрата. Незнам по што би ја одбрал неа, уште и ако се земе во обзир дека истата клима со налепница TST. кошта 10,000 Денари поевтино (29,000) со тоа, Lomo ECO 18 изгледа преценето.
А за Тундрата Грин капилара или не... не знам, но еве налетав од ова што го постираше на скицата стои EEV....
1565706642924.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom