Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2008
Мислења
5.484
Поени од реакции
3.824
D

Deleted member 95595

Гостин
defrosti na 50 min, ne bese ova prepoznatlivo za falenata tundra .. ??? so sega i japonskive isto ......?tuku cekaj i tundrata so japonski kompresor e ....dabe
Автоматски споено мислење:

:vozbud::zver:
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos: :pos:
ne meshaj babi i zabi. Ako imash chitano malku povekje za klimi ke vidis deka WN35 e eden od najslabite modeli na Mitsubishi i brojot na defrosti e takov ne poradi kompresor ili ventil ili bilo shto, tuku poradi toa shto takov algoritam ima. A WN modelot ne e tema na razgovor tuka, tuku FH. Nikoj nikogas na ovoj forum ne go ima ni spomnato WN modelot kako relevantna klima, pa ne znam shto za dzabe samo pukas seir.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
За @Lithium002 и останативе Тошубатори што ни продаваат буда за мубрези.
Скоро 8000evra кошта kaj Грциве врвната им технологија јапанцка за ЕУ пазар....ТП воздух-вода Toshiba Estia од 16kw на +7 на -7 дава само 9kw(а не 16) или коа треба у ладното има скоро 50% упола моќ.
8000еврејки за едвај 9kw на -7C за подно 35/30Ц....за фенкојлери 40/45Ц и послаба е....и со едвај 7kw na -15....у превод мизерија, или дно дна, ова за колку м2 е :)

Aj sto klimite im se slabi na greenje, ama Najvisokava Tehnologija Japancka na ladno potkleknuva i vo najskapite uredi ToplinskiPumpi vozduh-voda....у старт сигурно ке ви ја продадат и за 160м2 па и 200м2....ама кога ке залади на -7 ни 70m2 неможе да постигне па ке палите бекап грејачи електрични од 6Kw :)

A ни на Еуровент ја нема :D
COP=2,67 na -7C...dupla mizerija
Mizerija.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.484
Поени од реакции
3.824
ne meshaj babi i zabi. Ako imash chitano malku povekje za klimi ke vidis deka WN35 e eden od najslabite modeli na Mitsubishi i brojot na defrosti e takov ne poradi kompresor ili ventil ili bilo shto, tuku poradi toa shto takov algoritam ima. A WN modelot ne e tema na razgovor tuka, tuku FH. Nikoj nikogas na ovoj forum ne go ima ni spomnato WN modelot kako relevantna klima, pa ne znam shto za dzabe samo pukas seir.
Abe ne pram seir.....prasav fino-lepo , da kazete sto klimi se toa .....ne mozam da citam 1000 strani nazad da vidam sto e/kako .....me potseti so 50min, defrost na tundra...pa taka sporediv nee toa seir .....toa veke kolku sto citam e vistina. ...!
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Toshiba Estia од 16kw која на -7 е само 9kw или скоро 50% упола моќност.
Tоплинската пумпа не е шпорет на дрво и јаглен. прави голема разлика ако податоците се дадени од Јапонците, а податоците од не-овластен кинески нема да ги коментираат.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.908
Поени од реакции
8.017
Не можам да го сликам, високо е поставена надворешната единица. Ова е листата со сензори
Прегледај го приврзокот 201254



Гледај, кај мене до сега беше прилично суво време, немаше ни магли ни ништо па немаше ни потреби од дефрости. Вчера прв пат забележав и ете споделив, не знам што е толку лошо. Нареден дефрост ќе и биде кога навистина ќе замрзни, дефинитивно не е програмирана на 55 мин беспотреба дефрости да прави.

Исто и одлично си одржува температура без да гасни, кога е вака ладно ја терам со втора брзина, кога ќе затопли со прва, но дефинитивно не работи како он офф.
Споделено во средината на декември, до тогаш ниту еден дефрост, потоа на 10 саати по еден.

Може само криво да ви биди за Тундрата пошто има одличен начин на справување со дефрости и одмрзнување
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
На НАС и за FH35 ни беше криво, сва среќа најдов будала да му ја продадам :)
Замислувам како ке се осеќа зафркнат некој со Estia од 8000/10000евра ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom