Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
moze libovite za mi9 da ne se uste dobro optimizirani, inaku ne veruvam deka 9kata so 3 kameri poslabo ke slika. Interesna rabota barem so sum primetil jas, koga ke im turis pixel experience rom na xiaomi uredite vgradenite gcam vadat mnogu podobri fotografii nego instaliranite vo miui, videata se podobri posebno zvukot i podobar e portret nacinot, a isto i night sight. probaj na mi8 turi mu pixel experience i samiot ke vidis.
ps
da, detaljite se podobri/poostri na g10, ama overall na slikata pojse od okolinata se gleda kaj mi8. vo skroz temno g10 e nula, a night sightot ko da ima volsebno stapce za osvetluvanje. :)
Каква врска имаат 3-те камери со главниот сензор? јас не ни спомнав нешто за другите камери, ако нив ги земеме во предвид тогаш разликата е земја небо, wide камерата има night mode на Samsung, има далеку поширок агол, стабилизација, видео, и детали неспоредливо подобри, а зумот е далеку почист од на Mi9.

Драјверите се оптимизирани, проблемот е во OIS-от. Каква црна околина? ти кажав заокружи како јас која е таа околина што се гледа повеќе, имам обележано каде се разликите, ако не можеш да го видиш тоа немам како да ти помогнам.

Сум споредувал и Pixel 2 vs S10, на светло се држи подобро од Mi8, а во темница е послаб и од Mi8, затоа што истиот сензор го има, а има S835, наместо S845 кој има подобар ISP.

И пак тресеш зелени, или дај доказ дека S10 е нула во темница (скроз обратно е) или не тролај веќе на темава, досаден си.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
hehe, ondak i nekoj kutuk glupfon ke ti zavrsi ravota, npr nekoja nokia 3210 i sl. Pa zimas ranecot i unutra puni laptop, fotoaparat, navigacija, vokmen, diktafon, pa duri i univerzalno dalinsko. :v[DOUBLEPOST=1562864088][/DOUBLEPOST]
Каква врска имаат 3-те камери со главниот сензор? јас не ни спомнав нешто за другите камери, ако нив ги земеме во предвид тогаш разликата е земја небо, wide камерата има night mode на Samsung, има далеку поширок агол, стабилизација, видео, и детали неспоредливо подобри, а зумот е далеку почист од на Mi9.

Драјверите се оптимизирани, проблемот е во OIS-от. Каква црна околина? ти кажав заокружи како јас која е таа околина што се гледа повеќе, имам обележано каде се разликите, ако не можеш да го видиш тоа немам како да ти помогнам.

Сум споредувал и Pixel 2 vs S10, на светло се држи подобро од Mi8, а во темница е послаб и од Mi8, затоа што истиот сензор го има, а има S835, наместо S845 кој има подобар ISP.

И пак тресеш зелени, или дај доказ дека S10 е нула во темница (скроз обратно е) или не тролај веќе на темава, досаден си.
fanboj :v
ps. vo epten temno znaci 0 svetlo samsungot uopste ne dava slika, to est ke dade koga ke mu turis gcam :)
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Добро бе да како може толку да ви е битна камерата на смартфон?
Па имаш брате дслр-и и чуда ако сакаш профи слики, удавивте со камерите

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Купи си ти DSLR јас не сакам да носам со мене тенк, кој чини 1000е, а е само фото, нема ни видео асално, не е ни мини - компјутер што иде сегде со мене, споредба тапа.

Јас се уфрлив бидејќи овој над мене а и некои други кои не се во тек со настаните се расфрлаат со информации од ракав, како овој над мене што една споредба нема направено а се знае, а поготово знае 4 месеци стари артикли да постира. Иначе муабетите дали е потребна камера или не се ирелеватни, тебе не ти е мене ми е, и тоа е тоа.[DOUBLEPOST=1562864328][/DOUBLEPOST]
ps. vo epten temno znaci 0 svetlo samsungot uopste ne dava slika, ke dade koga ke mu turis gcam :)
Вака нешто?

 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kako i da e, koj saka top fotografija za relativno niska cena na ebay go ima na akcija prviot pixel xl so 64gb za 250usd, se razbira se nadgraduva na android 9 so gcam 6xxx.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Kako i da e, koj saka top fotografija za relativno niska cena na ebay go ima na akcija prviot pixel so 64gb za 250usd, se razbira se nadgraduva na android 9 so gcam 6xxx.
Дали горната слика може според тебе да спаѓа во категоријата што ја спомна т.е. скроз темно?

Зошто би земал Pixel 1 од ebay за 250 USD кога за 300 има Mi8 кој го праи пепел у камера, нов.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
pixel xl novi, popraiv gore. mislam deka e top so cena 250usd. pixel e pixel, gcamot e napraen za niv, drugoto e wanabee pixel, jebi ga.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
За 50 долари плус ти не би земал Mi8? сериозен си или тролаш?

И не одговори за сликата горе, доволно ли е темно?
ne, pixelot bi go zel.
ne znam za slikata, eve vaka, zatvori se u soba navecer znaci so 0 svetlo, iskluci blicot kaj dvata i slikaj. ke se smees na rezultatot to est so prai night sightot.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
ne, pixelot bi go zel.
ne znam za slikata, eve vaka, zatvori se u soba znaci so 0 svetlo, iskluci blicot kaj dvata i slikaj. ke se smees na rezultatot to est so prai night sightot.
Како не знаеш, мртва темница е. А еве во истата таа мртва темница што му се случува на Pixel 3, и веќе да не се расфрлаш со информации од ракав, нити си имал Pixel, нити S10, нити си читал скорешни рецензии. Сликата горе е од iPhone XS намерно ти ја постирав да видиш колку е темно и колку се тапа Apple, а ова доле е S10 vs Pixel 3 на истата локација, максимален зум.

Pixel 3

pixel 3.jpg


S10

S101.jpg

Pixel 3

Pixel 32.jpg


S10

S102.jpg


Во иднина седи си на страна на теми кои не ти се познати.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Еве од тестот на GSM Arena-Samsung s10 vs pixel 3 vs Mi 8...некако Пикселот 3 ми изгледа најслаб(мое субјективно мислење)....а белата боја некако најдобро ја презентира Самсунгот

при добра осветленост:



при лоша осветленост:


 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Samsung не може да се носи со Pixel кога се работи со слики на дневна светилна т.е. деталите во такви услови.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
горниот тест не покажува баш така.....
Добро бе, и ти ли истото? тие слики се од првичните рецензии на Pixel и S10, не се од сега, тие треба да се рачунаат како генерални информации не како факт. Сум тестирал лично, Pixel, и Iphone XS преку ден за детали се над сите.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Добро бе, и ти ли истото? тие слики се од првичните рецензии на Pixel и S10, не се од сега, тие треба да се рачунаат како генерални информации не како факт. Сум тестирал лично, Pixel, и Iphone XS преку ден за детали се над сите.
Немам пари да си го дозволам тој луксус.....:vozbud:

знам дека екраните доста ја извртуваат фактичката состојба...затоа како репер ги земам тестовите на реномирани сајтови
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немам пари да си го дозволам тој луксус.....:vozbud:

знам дека екраните доста ја извртуваат фактичката состојба...затоа како репер ги земам тестовите на реномирани сајтови
Не споредувам само на телефон, него дома на голем монитор ги гледам сликите од сите 3 телефони.

Да се поправам само, Nokia 9 е подобра и од iPhone XS и од Pixel преку ден. Ама како целост телефонот е утка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom