PayPal (официјална тема)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Ете сега банките ќе лапаат провизија од секоја трансакција над 500 евра и проблемот со Пејпал ќе се реши
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Дечки ми треба помош.

Сервисот на кој работам има опција да исплаќа само преку Пејпал, воопшто неможе парите што ми стигат пример да не ги вадам туку да си ги користам за пазарување онлајн и слично ?!??
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Дечки ми треба помош.

Сервисот на кој работам има опција да исплаќа само преку Пејпал, воопшто неможе парите што ми стигат пример да не ги вадам туку да си ги користам за пазарување онлајн и слично ?!??
Парите што ти стигаат... каде ? Не си јасен :)
- Ако парите што ти "стигаат" (на пример) на Fiverr сакаш да ги трошиш, можеш да купуваш гигови на сајтот. Со балансот на Fiverr не можеш да купуваш на Amazon на пример. Или некој што продава на Fiverr да ти плати во замена за reviews да му оставиш со лажни нарачки кои ќе ги направиш со помош на балансот што го имаш на Fiverr. Има начини да ги искешираш.
- Ако случајно имаш во глава како да отвориш пејпал "акаунтче" за да можеш парите да ги префрлиш таму па да ги трошиш со купување преку пејпал бидејќи за нас нема опција да се повлекуваат пари од пп акаунт кон сметка.... заборави на тоа. Има заобиколни решенија меѓутоа сето тоа не е нормално користење на сервисот и ќе си сносиш и ризик доколку примениш такво решение, па каква среќа ќе имаш таква.

Добредојде во МК клубот на исфрустрирани околу Пејпал, јас сум ветеран :)

Edit:
Колку за напомена, постои Send, Receive and Withdraw. Ние како Македонци немаме можност да Receive па оттаму и да Withdraw funds. Повели, гледај и плачи: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-country-functionality-outside&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8dae318ac9ffd6aa6b72a490566890f82e Ние, Црна Гора, Украина, Белорусиja... тоа е таа четворка, анусот на Европа. Ако ги признаат Транснистрија и Јужна Осетија и Абхазија ќе бидеме бар 7, вака 4 боде очи. Уште на кавказ 1-2 држави немаа ама тие се во друг универзум.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Парите што ти стигаат... каде ? Не си јасен :)
- Ако парите што ти "стигаат" (на пример) на Fiverr сакаш да ги трошиш, можеш да купуваш гигови на сајтот. Со балансот на Fiverr не можеш да купуваш на Amazon на пример. Или некој што продава на Fiverr да ти плати во замена за reviews да му оставиш со лажни нарачки кои ќе ги направиш со помош на балансот што го имаш на Fiverr. Има начини да ги искешираш.
- Ако случајно имаш во глава како да отвориш пејпал "акаунтче" за да можеш парите да ги префрлиш таму па да ги трошиш со купување преку пејпал бидејќи за нас нема опција да се повлекуваат пари од пп акаунт кон сметка.... заборави на тоа. Има заобиколни решенија меѓутоа сето тоа не е нормално користење на сервисот и ќе си сносиш и ризик доколку примениш такво решение, па каква среќа ќе имаш таква.

Добредојде во МК клубот на исфрустрирани околу Пејпал, јас сум ветеран :)

Edit:
Колку за напомена, постои Send, Receive and Withdraw. Ние како Македонци немаме можност да Receive па оттаму и да Withdraw funds. Повели, гледај и плачи: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-country-functionality-outside&dispatch=5885d80a13c0db1f8e263663d3faee8dae318ac9ffd6aa6b72a490566890f82e Ние, Црна Гора, Украина, Белорусиja... тоа е таа четворка, анусот на Европа. Ако ги признаат Транснистрија и Јужна Осетија и Абхазија ќе бидеме бар 7, вака 4 боде очи. Уште на кавказ 1-2 држави немаа ама тие се во друг универзум.
Така е, и тоа ние немаме поради тоа што не му дозволија на ПејПал да влезе, да работеа соодветни луѓе на соодветни позиции, ПејПал ќе имавме уште многу одамна, наместо секоја година да чекаме некој да се смилува и да не воведе во 21 век.
 
Член од
21 јуни 2019
Мислења
49
Поени од реакции
54
Здраво, знам дека не може да се отвори македонски бизнис пејпал сакам да прашам дали има некој нов начин да можам да отворав да е 100% точен да имам верификуван пејпал со македонска картичка и да вадам пари ако некој знае.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Дечки се логирав на PayPal и ми стигна порака дека ми е наплатен 1 долар (Плаќање на POS PAYPAL ---------- LU)
Не ми е за доларот туку ме интересира дали тоа PayPal наплаќа нешто како годишна чланарина или што?
Акаунтот ми е стар неколку години а трансакции имам правено и годинава но никогаш не ми стигнала ваква порака ...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.574
Дечки се логирав на PayPal и ми стигна порака дека ми е наплатен 1 долар (Плаќање на POS PAYPAL ---------- LU)
Не ми е за доларот туку ме интересира дали тоа PayPal наплаќа нешто како годишна чланарина или што?
Акаунтот ми е стар неколку години а трансакции имам правено и годинава но никогаш не ми стигнала ваква порака ...
Да не си ставил нова картичка на твојата PayPal сметка ?

Досега не ми направил PayPal ништо такво на мене, а баш на почетокот на неделава вршев плаќање преку PayPal.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Да не си ставил нова картичка на твојата PayPal сметка ?

Досега не ми направил PayPal ништо такво на мене, а баш на почетокот на неделава вршев плаќање преку PayPal.
Не. Ја обновив картичката пред неколку месеци и тогаш ја сменив ама потоа имав едно плаќање и не ми зема никаква провизија. Сега се логирав и ми стигна порака дека ми е наплатен 1 долар.

Нејсе, ако е еднократно ќе го игнорирам ама ако повторно се случи ќе им пишам меил за инфо.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Не. Ја обновив картичката пред неколку месеци и тогаш ја сменив ама потоа имав едно плаќање и не ми зема никаква провизија. Сега се логирав и ми стигна порака дека ми е наплатен 1 долар.

Нејсе, ако е еднократно ќе го игнорирам ама ако повторно се случи ќе им пишам меил за инфо.
Да не купуваше на ebay или да не ја прикачи на paypal? Со 1$ проверуваат дали има пари на картица..
 
Член од
1 јули 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Дали знае некој ако на пр. ја ставам држава Бугарија,дали ке можам да вадам пари од Бугарија?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Здраво,
Дали знае некој ако на пр. ја ставам држава Бугарија,дали ке можам да вадам пари од Бугарија?
Ако имаш бугарско државјанство и можеш да го верификуваш, можеш.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Samo na toj nacin? Sigurwn ste?
Јас знам за тој и за словенски преку нлб, но словенскиот го ограничуваат после 2500 евра колку што знам, т.е. ќе ти бараат документи за верификација
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Сакам да купам нешто од ebay и ми бараат да платам само со пејпел, малку ми е збунувачки со таксиве, јас како купувач плаќам ли нешто? Conversion rate прочитав се плаќа, колку што како? Оначе продуктот што сакам да го земам кошта 660 евра. Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom