Религиозно vs Научно толкување

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не-луѓето се богови според твојот исказ, не според мојот.

Луѓето се смртни, така да по автоматизам не се богови, а тоа што можат да планираат одредени активности, не значи и дека можат да ги предвидат, а уште помалку и да ги исполнат, па затоа планирањето секогаш трпи „попатни корекции„, како последица од човековата неспособност за точно и неменливо планирање на идните настани.
Значи Бог има план и се оди по него т.е. се се знае од напред. Или во превод ние сме кукли на копче. А ако не оди по Божјиот план тогаш планот или неможе да го исполни или нема план.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Значи Бог има план и се оди по него т.е. се се знае од напред. Или во превод ние сме кукли на копче. А ако не оди по Божјиот план тогаш планот или неможе да го исполни или нема план.
За овие работи да ги објасни може само @MIKI1 , најдобро ја знае библијата, но ајде и јас да се обидам да објаснам, на попрост начин но ќе сфатиш, нели:)
Бог има план, ДА, па и во библијата пишува дека он од ПОЧЕТОК најавува КРАЈ.
Бог знае се што ќе се случува, значи може да предвиди случки, да управувва а може и да ги промени.
Ние можеби сме кукли на копче како што мислиш ама само ти можеш да дозволиш кој да го стисне и да си игра со неа:)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
За овие работи да ги објасни може само @MIKI1 , најдобро ја знае библијата, но ајде и јас да се обидам да објаснам, на попрост начин но ќе сфатиш, нели:)
Бог има план, ДА, па и во библијата пишува дека он од ПОЧЕТОК најавува КРАЈ.
Бог знае се што ќе се случува, значи може да предвиди случки, да управувва а може и да ги промени.
Ние можеби сме кукли на копче како што мислиш ама само ти можеш да дозволиш кој да го стисне и да си игра со неа:)
Јас не верувам дека Библијата е вистина целосна. Исто така не верувам дека постои Библискиот Бог. Исто така сметам дека својствата на Бог кој е опишан во Библијата не се оние кој ги зборуваат свештениците т.е. црквата погрешно ја толкува библијата.
Така да не би се држел до неа зошто не верувам во тој Бог. Генерално зборувам за генерички Бог т.е. за некој филозовски концепт. Дури и тој Бог не е можен според мене.
Помоќна сила од човек би можело да е некој моќен вонземјанин или дека се е симулација теоретски можно но без ниту еден практичен доказ.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Јас не верувам дека Библијата е вистина целосна. Исто така не верувам дека постои Библискиот Бог. Исто така сметам дека својствата на Бог кој е опишан во Библијата не се оние кој ги зборуваат свештениците т.е. црквата погрешно ја толкува библијата.
Така да не би се држел до неа зошто не верувам во тој Бог. Генерално зборувам за генерички Бог т.е. за некој филозовски концепт. Дури и тој Бог не е можен според мене.
Помоќна сила од човек би можело да е некој моќен вонземјанин или дека се е симулација теоретски можно но без ниту еден практичен доказ.
А зошто не земеш па да ја прочиташ библијата ако мислиш дека црквата погрешно ја толкува, всушност ти не ја ни знаеш што точно пишува во неа за да ги препознаеш погрешните толкувања.

А во што веруваш ти?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
А зошто не земеш па да ја прочиташ библијата ако мислиш дека црквата погрешно ја толкува, всушност ти не ја ни знаеш што точно пишува во неа за да ги препознаеш погрешните толкувања.

А во што веруваш ти?
Сум ја читал Библијата оддамна. И според тоа што прочитав заклучив дека:
-Настаните во неа неможе да се случат т.е. се невозможни или има цврсти докази дека не се случиле или воопшто или така.
- Бог кој е опишан во Библијата е различен од учењето на православната Црква
- Бог кој е опишан во Библијата не е бог кој заслужува почит и е добар и морален.
- Бог кој е опишан во Библијата е спротивен на физичката реалност и непостои.
Инаку јас само верувам т.е. се надевам т.е. буквално си имам желба спротивна на сите докази дека има задгробен живот. Најверојатно нема само ми се допаѓа идејата.
Не рај и пекол туку само едно место за сите кое е ОК и никој не се кара и му фали нешто или се понаша ненормално. Ни јас не сум измислил детали за тоа место ама ми се свиѓа идејата.
Инаку за генерички небиблиски бог
( правам дистинкција помеѓу него и библБог зошто се различни концепти) мислам дека е филозовски и практично апсурден и невозможен.
Знам дека многу религиозни зборуваат како за еден бог за мене богот од библијата и другиот бог оној од дебатите се два различни богови. Библискиот нема смисол да се дебатира зошто Библијата не е вистина т.е. циркуларен аргумент од неточен извор. А оној другиот филозофскиот бог е конструкција која може да се дебатира но и таа е апсурдна и невозможна од логичен аспект.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи Бог има план и се оди по него т.е. се се знае од напред.
Она кое се знае од напред, а кое Бог го промислил и кое неизбежно ќе се случи, е следното:
- Светов ќе има свој крај,
- пред крајот од Светов, ќе владее слугата на нечестивиот,
- на крајот од Светов ќе дојде Христос и ќе ни суди на сите,
- после крајот од Светов, ќе следува негова целосна обнова; праведниците ќе живеат вечно, неправедниците ќе умираат вечно, а Светов ќе стане нераспадлив.

Се‘ до крајот од Светов, Бог остава отворена можност; или сме со Него или сме против Него.

Нема „трето„.[DOUBLEPOST=1559661904][/DOUBLEPOST]
Ова ми личи како да тврдиш дека поради тоа што еден лото играч може да ги наведе сите можни комбинации со самото тоа може да ја предвиди добитната комбинација.
Точно.

Со помош од соодветен софтвер, можеш да ги направиш сите можни „лото„ комбинации, што не значи дека добитната комбинација ќе ти се „падне„ токму тебе. Или, добитнана комбинација може никому да не му се „падне„.[DOUBLEPOST=1559662175][/DOUBLEPOST]
Добро, еве конкретен пример - Исус знаел дека ќе биде предаден од Јуда. Знаел дури и дека ќе го макне лепчето истовремено со него...Има ли Јуда слободна воља, можел ли да не го направи тоа што го направил, се работи ли само за потенцијална можност или за сигурност?
Да, Исус точно знаел дека ќе биде предаден. Он тоа им го најавил на Апостолите.

Јуда, бидејќи е човек, има слободна волја. Но, во моментот која Јуда почнува да глуми пред Христа Бога, Јуда е обземен од ѓаволот, така што Јуда останува без својата волја, туку ја спроведува ѓаволовата.

Да се потсетиме; Јуда били „сметководител„ и се грижел за прилозите кои верните ги дарувале на Апостолите. Јуда имал „лепливи прсти„ и често „земал„ од прилозите. Токму ради таа склоност кон парите (за крадење), ѓаволот го одбрал Јуда за да биде издајникот Христов.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Она кое се знае од напред, а кое Бог го промислил и кое неизбежно ќе се случи, е следното:
- Светов ќе има свој крај,
- пред крајот од Светов, ќе владее слугата на нечестивиот,
- на крајот од Светов ќе дојде Христос и ќе ни суди на сите,
- после крајот од Светов, ќе следува негова целосна обнова; праведниците ќе живеат вечно, неправедниците ќе умираат вечно, а Светов ќе стане нераспадлив.

Се‘ до крајот од Светов, Бог остава отворена можност; или сме со Него или сме против Него.

Нема „трето„.
Кога има конфликт битно е да не го подгреваш. Или си со мене или си против мене е лоша порака. Многу зла се случиле поради тоа.
За крај на светот колку што знам има 100 на 100та години кога ќе прекине да се движи топлината и се ќе стане апсолутна нула тоа е крај на светот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Примерот со Петар - Исус знаел дека три пати ќе се одрече од него пред да запее петел. Има ли Петар слободна воља и во што се состои таа. Зошто не можел во последен момент да се премисли и да испадне поинаку од предвиденото.
Со брзоплетиот Св. Ап. Петар, приказната е поинкава.

Петар бил склон кон „брз јазик„ па често побрзо зборувал отколку што мислел. Така, кога Христос му вели (на Петрета) дека ќе се откаже, тоа Петар не го знаел однапред, но кога Петар 3 пати се откажал (од Христа) пред утринскиот петел, Петар се сетил на зборовите Христови.

И Петар бил слободноволен, но Петар бил слаб на вера па затоа и се октажал од Христа, плашејќи се да не биде уапсен заедно со Христос.

Кога Светиот Дух слегол врз Апостолите, тогаш нивната вера (во Бога) била максимално силна па затоа Апостолите не се плашеле кога оделе на смртна пресуда ради верата Христова.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Кога има конфликт битно е да не го подгреваш. Или си со мене или си против мене е лоша порака. Многу зла се случиле поради тоа.
... се сложувам, има многу нијанси што е измеѓу!
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
78
Поени од реакции
63
Ништо лошо во тоа, поентата во контекстот ми е што е битно дали Јуда или Дуда го издал Исус. Се работи за расказ на настани за кои нема потврда дека се случиле така. Библијата не е историја. Добра стара приказна.
1. Не е битно дали е приказна или историја. Битно е дали е вистина или лага. Многу приказни се целосно измислени а сепак содржат повеќе вистина од многу истории.

2. Си помислил ли каков духовен капацитет треба да има човек за во први век н.е. на место каде се треселе и од помислата да го изговорат Божјото име се дрзнал да измисли приказна за бог роден во штала, кој проповеда љубов и умира распнат во друштво на разбојници. Кој е тој генијален драматург и зошто го направил тоа?

3. Апостолите не се измислени. Тие се онаа реална историја што ја почитуваш. Дали една приказна можела да ги наведе да делуваат а некои и да го жртвуваат животот за измислена работа.[DOUBLEPOST=1559723906][/DOUBLEPOST]
Ние можеби сме кукли на копче како што мислиш ама само ти можеш да дозволиш кој да го стисне и да си игра со неа:)
Ова е интересно. Може малку подетално да објасниш?[DOUBLEPOST=1559724608][/DOUBLEPOST]
Да, Исус точно знаел дека ќе биде предаден. Он тоа им го најавил на Апостолите.

Јуда, бидејќи е човек, има слободна волја. Но, во моментот која Јуда почнува да глуми пред Христа Бога, Јуда е обземен од ѓаволот, така што Јуда останува без својата волја, туку ја спроведува ѓаволовата.

Да се потсетиме; Јуда били „сметководител„ и се грижел за прилозите кои верните ги дарувале на Апостолите. Јуда имал „лепливи прсти„ и често „земал„ од прилозите. Токму ради таа склоност кон парите (за крадење), ѓаволот го одбрал Јуда за да биде издајникот Христов.

Со брзоплетиот Св. Ап. Петар, приказната е поинкава.

Петар бил склон кон „брз јазик„ па често побрзо зборувал отколку што мислел. Така, кога Христос му вели (на Петрета) дека ќе се откаже, тоа Петар не го знаел однапред, но кога Петар 3 пати се откажал (од Христа) пред утринскиот петел, Петар се сетил на зборовите Христови.

И Петар бил слободноволен, но Петар бил слаб на вера па затоа и се октажал од Христа, плашејќи се да не биде уапсен заедно со Христос.

Кога Светиот Дух слегол врз Апостолите, тогаш нивната вера (во Бога) била максимално силна па затоа Апостолите не се плашеле кога оделе на смртна пресуда ради верата Христова.
Ми се допаѓаат објаснувањава. Она за Јуда и ме изненади. Меѓутоа сепак нема одговор како Исус можел со сигурност да знае дека Петар ќе лаже ако постоела слободна воља кај него. Слободната воља е слободна, што значи дека ни на Бог не му е однапред познато како таа воља ќе делува.

И уште нешто поврзано со слободната воља - зошто да се гори куколот? Зарем не може во било кое време да се премисли и да стане жито ако веќе поседува слободна воља?
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
1. Не е битно дали е приказна или историја. Битно е дали е вистина или лага. Многу приказни се целосно измислени а сепак содржат повеќе вистина од многу истории.

2. Си помислил ли каков духовен капацитет треба да има човек за во први век н.е. на место каде се треселе и од помислата да го изговорат Божјото име се дрзнал да измисли приказна за бог роден во штала, кој проповеда љубов и умира распнат во друштво на разбојници. Кој е тој генијален драматург и зошто го направил тоа?

3. Апостолите не се измислени. Тие се онаа реална историја што ја почитуваш. Дали една приказна можела да ги наведе да делуваат а некои и да го жртвуваат животот за измислена работа.[DOUBLEPOST=1559723906][/DOUBLEPOST]

Ова е интересно. Може малку подетално да објасниш?[DOUBLEPOST=1559724608][/DOUBLEPOST]

Ми се допаѓаат објаснувањава. Она за Јуда и ме изненади. Меѓутоа сепак нема одговор како Исус можел со сигурност да знае дека Петар ќе лаже ако постоела слободна воља кај него. Слободната воља е слободна, што значи дека ни на Бог не му е однапред познато како таа воља ќе делува.

И уште нешто поврзано со слободната воља - зошто да се гори куколот? Зарем не може во било кое време да се премисли и да стане жито ако веќе поседува слободна воља?
Библијата не е само Евангелието...има приказни за настанок на светот, поплави, бесмислени војни и насилства нарачани од измислен бог со дубиозни морални својства.
А за книги со наравоученија има илјадници други па и постари од евангелијето.
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
78
Поени од реакции
63
Библијата не е само Евангелието...има приказни за настанок на светот, поплави, бесмислени војни и насилства нарачани од измислен бог со дубиозни морални својства.
А за книги со наравоученија има илјадници други па и постари од евангелијето.
Добро, и што е поентата? Зошто да се отфрла Евангелието поради тоа што некој го направил дел од нешто што не ти се допаѓа? Па и не мора сето Евангелие. И во него има дубиози. Ама има и височини. Зошто допуштаме тие височини да ги користат ниски души за ниски цели?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Добро, и што е поентата? Зошто да се отфрла Евангелието поради тоа што некој го направил дел од нешто што не ти се допаѓа? Па и не мора сето Евангелие. И во него има дубиози. Ама има и височини. Зошто допуштаме тие височини да ги користат ниски души за ниски цели?
Евангелијето е книга како и секој, некој го сака авторот некој не. Прашање на вкус е. Има убави пораки во делови од Библијата но има и многу лоши совети и делови без поента или со лоша порака.
Стара книга е дел е базиран на вистина дел е чиста фикција.
Како и да е не треба да се сваќа пресериозно...тоа е проблемот луѓе животот и светогледот си го потчинуваат на литература.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ми се допаѓаат објаснувањава. Она за Јуда и ме изненади. Меѓутоа сепак нема одговор како Исус можел со сигурност да знае дека Петар ќе лаже ако постоела слободна воља кај него. Слободната воља е слободна, што значи дека ни на Бог не му е однапред познато како таа воља ќе делува.

И уште нешто поврзано со слободната воља - зошто да се гори куколот? Зарем не може во било кое време да се премисли и да стане жито ако веќе поседува слободна воља?
Прво, да видиме Кој Е Исус.

Исус Е Синот Божји, вториот лик од Божјата троичност, покрај Отецот и Духот Свет.

Ради својата божествена природа и способности, Исус знаел како ќе постапат и Јуда и Петар и било кој од Неговите Апостоли. Токму затоа, Исус и тоа како знаел дека Петар 3 пати ќе се откаже од Него, оти Петар се плашел од можноста да биде уапсен заедно со Христа и последично, суден, осуден и казнет, како и Исус.

Каколот е допуштен од Бога па така, меѓу еден и ист народ постојат поединци и кои веруваат и кои не веруваат во Бога. Оние кои не веруваат, односно оние кои се Божји противнисци, дур‘ се живи, имаат можност да се покајат и да се обратат кон Бога.

Бог Е долготрпелив и многумилостив и Нему не Му е во корист ако луѓето загинат, туку Он го очекува и нивното покајание.

Но, како и секогаш, така и сега и во иднина, ќе постојат ликови кои ќе го потрошат сиот свој живот на злодела.

Барем злото не ни е непознаница-доволно е да вклучиме ТВ и „кутијата„ ќе ни го изнесе сето зло од овој Свет во нашата дневна соба.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Кочи малку. Застани, намали брзина...

Ако Исус кој го величите како бог според христијанската догма, знаел кој што ќе направи и допуштил - ти така тврдиш со парафразирање на таканаречениот „нов завет“... како важи ова дека богот е долготрпелив и не малку, туку многумилостив... очекувајќи покајание...
Како очекува било што, кога тој се знае? Знаел дека ти иако си бил атеист до 30+ годинии, ќе ти се случи настан кој ќе те размрда од корен и ете сега последните 6 години го дрвиш со Исус, како е тоа трпелив и милостив кога знае се во иднината? Ако знам дека утре МИКИ ми планира убиство, а јас знам дека тој ништо не ми може - јас не сум ниту трпелив ниту милостив - ќе си ја добиеш казната секако - според приказната...
Ти немаш избор да не ме убиеш утре, јас знам дека ти тоа ќе го направиш бог сум - како што велиш ти во сказната со Петар или Петрос или Каифа или Карпа од хебрејски на македонски јазик!

И друго, зошто со сигурност зборуваш за боговите? Бидејќи така веруваш? Ти посевдочи црквата бидејќи ти пак веруваш во нејзината догма?

П.С. Прескокни го ова, не ми треба одговор од тебе. Само сакам да читаат и другите што дрдориш постојано едно та исто за боговите и за Исус и како се знае се иако на христијаните по верување им е „дадена слободна волја“ со која жонглираат при оправдување на небулозите и апсурдностите во нивните философии како слепци!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom