Мачки (општи дискусии)

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Кај едно од мачињата гледам позади ушите соголено крзното, му се гледа кожата, негде сантиметар.

Ваљда е шуга, ако може некој да ми препорача што да му ставам, плус некои лекови?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Кај едно од мачињата гледам позади ушите соголено крзното, му се гледа кожата, негде сантиметар.

Ваљда е шуга, ако може некој да ми препорача што да му ставам, плус некои лекови?
Не го фаќај со голи раце.
За тоа што да му ставиш,прашај ветеринар,овде нема да добиеш одличен совет.
Не му ставај без консултација со ветеринар.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Дали на мачорот може да му биде лошо од зрнцата Wiskas?
Прашувам бидејќи се случува два пати по ред да му даваме и следниот ден да му биде лошо, да не си игра, да биде поспан, па дури и да не јаде.

Не е од тие мачки што јаде по канти, што јаде се и сешто.
Малку е пребирлив.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Дали на мачорот може да му биде лошо од зрнцата Wiskas?
Прашувам бидејќи се случува два пати по ред да му даваме и следниот ден да му биде лошо, да не си игра, да биде поспан, па дури и да не јаде.

Не е од тие мачки што јаде по канти, што јаде се и сешто.
Малку е пребирлив.
Зависи со што сте го хранеле претходно
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Зависи со што сте го хранеле претходно
Ништо посебно, виршли, конзерви, млеко и такви работи.
Чудно е што на брат му, другиот мачор никогаш не бил во таква ситуација а се храни исто како и него.
Почнува веќе да ме загрижува.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Ништо посебно, виршли, конзерви, млеко и такви работи.
Чудно е што на брат му, другиот мачор никогаш не бил во таква ситуација а се храни исто како и него.
Почнува веќе да ме загрижува.
Таа храна е лоша.А,изгледа не му прие.Дај му друга,а ако пак му е лошо,носи го кај ветеринар.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Ништо посебно, виршли, конзерви, млеко и такви работи.
Чудно е што на брат му, другиот мачор никогаш не бил во таква ситуација а се храни исто како и него.
Почнува веќе да ме загрижува.
Ако првпат сега почнал со сува храна (Whiskas во случајов), можеби му треба време да се навикне на неа. Јас кога воведувам нова храна обавезно ја мешам неколку дена со старата, дури да се навикне.
Како и да е, се сложувам со @redfogv , Whiskas и не е којзнае колку квалитетна храна. Во пет шоповите за слични пари има поквалитетни храни. Втора опција е можеби има осетлив стомак, па не толерира секаква сува храна, пробај друга некоја. Трета опција е што некои мачки се алергични на лактоза, па можеби млекото му смета. И четврта опција е, ако последниве 3-4 месеци не е прочистен од глисти, можеби фатил глисти.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Ако првпат сега почнал со сува храна (Whiskas во случајов), можеби му треба време да се навикне на неа. Јас кога воведувам нова храна обавезно ја мешам неколку дена со старата, дури да се навикне.
Како и да е, се сложувам со @redfogv , Whiskas и не е којзнае колку квалитетна храна. Во пет шоповите за слични пари има поквалитетни храни. Втора опција е можеби има осетлив стомак, па не толерира секаква сува храна, пробај друга некоја. Трета опција е што некои мачки се алергични на лактоза, па можеби млекото му смета. И четврта опција е, ако последниве 3-4 месеци не е прочистен од глисти, можеби фатил глисти.
Му купувавме и италјанска мачешка храна со омега и некои други витамини, не ги јадеше баш секогаш.
Но сега кога ќе размислам за глистите секогаш кога му даваме апче, состојбата се подобрува.
Совет на колку месеци да му даваме апчиња против глисти?
Четири годинки има, ми имаат кажано дека само првата година да му давам но ние ете на три месеци му даваме а некогаш и на 6, по половинка.
Сакав да го носам на ветеринар ама секогаш кога ќе пробам да го изнесам од дома бега како луд, трча се плаши, а домашна посета од ветеринар не можеме секогаш бидејќи се зафатени ветеринарите и мора да чекаме со денови.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Му купувавме и италјанска мачешка храна со омега и некои други витамини, не ги јадеше баш секогаш.
Но сега кога ќе размислам за глистите секогаш кога му даваме апче, состојбата се подобрува.
Совет на колку месеци да му даваме апчиња против глисти?
Четири годинки има, ми имаат кажано дека само првата година да му давам но ние ете на три месеци му даваме а некогаш и на 6, по половинка.
Сакав да го носам на ветеринар ама секогаш кога ќе пробам да го изнесам од дома бега како луд, трча се плаши, а домашна посета од ветеринар не можеме секогаш бидејќи се зафатени ветеринарите и мора да чекаме со денови.
Најдобро е на три месеци, по половина апче. Не е голем трошок, од 30-50 денари е апчето, а превентивно завршува голема работа. Јас само еднаш го оставив мачорот без апче подолго, и некаде околу 4 месеци по последното веднаш фати глисти, затоа најсигурно си е на три месеци.
Што се однесува до храната, може едноставно е пребирлив, маанџија :) Внимавај кога купуваш сува храна првата состојка да е месо, и во првите пет состојки да има барем уште едно месо/ месен продукт. Поквалитетните храни се поскапи, но помалку се трошат количински бидејќи повеќе заситуваат така да на крај пресметката испаѓа исто.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Здраво. Дај помогнете ми со еден случај. Совет или нешто . Имам две женски мачиња, една година стари. Сеуште не се кастрирани но се in heat секоја недела скоро. Епа проблемот е во тоа што едната мачка почна да извршува урина на мебелот. И тоа се на исти места. Од вчера па до денес 7-8 пати се измоча. Незнам што да правам. Некој продукт доколку има да ми кажете? А дополнително на ветеринар ќе ги однесам за кастрација во скоро време.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.573
Некој продукт доколку има да ми кажете? А дополнително на ветеринар ќе ги однесам за кастрација во скоро време
Нема никаков продукт, решението е само кастрација, што побрзо толку подобро за мачките
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Да не има некој што подарува/продава маче, би сакал British shorthair, Scottish Fold или Russian Blue? :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да не има некој што подарува/продава маче, би сакал British shorthair, Scottish Fold или Russian Blue? :)
Нема шанси да најдеш. И јас барав за мене. Најдов еднаш на пазар3, 450 евра ми даваше British Shorthair. А за другиве две не се труди ич. Нема да најдеш.
 
Ф

Флеш

Гостин
Најубаво е да се распраша од Србија да си донеси .....
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Да не има некој што подарува/продава маче, би сакал British shorthair, Scottish Fold или Russian Blue? :)
Russian Blue се наоѓа одвреме навреме за подарување, секако без педигре, од домашни легла. Следи ги на Facebook групите за миленичиња, таму највеќе имаш шанси да најдеш маче какво што сакаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom