Eurovision Song Contest (официјална тема)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.051
Поени од реакции
21.628
Realno i Duper da odeja i da ispeeja kako sto ispeaja na Zlatna bubamara i da bea posledni poveke ke gi bodrev, ke gi postovav i ke se gordeev ako nastapuvaa pod privremenata referenca otkolku sto se gordeam, sto ja postovam i bi ja bodrel Tamara ili bilo koj drug koga sme kaj toa pa makar i sme bile prvi so novoto trajno ime. Ednostavno ne se samoidentifikuvam so toa ime i tolku, nisto ne mi znacat uspesite niti porazite, kako da se raboti za nekoja druga drzava. Utre da stanime svetski prvaci vo fudbal, rakomet, umetnicko lizganje ili ping pong oko nema da mi trepni. Ova ocigledno kolku sto citam tuka i na fb nekoj malce potesko go procesira, demek kao nebitno bla bla bla. Mene mi e bitno, ocigledno i na eden kup drugi. Na toj sto mu e nebitno neka svrsuva od radost i neka se gordee so golemiot uspeh i neznam sto. Vekje ako sakate tolku da se raduvate a vie nebitno pod koe ime nastapuvame i na koj jazik peeme togas ako imate zaboraveno imame i pobedeno na evrovizija.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не ги следам македонскиве програми намерно, да не си кревам притисок од малограѓанштина, сељачизам и малоумност зашто сакам да ми остане трошка надеж за нашиов народ, ама ај си реков да видам што е овде напишано. Луѓе, аман бре, волку омраза и гнев за што? За факинг Евровизија?
Тамара беше топ, и изведба на песната и претставителна, насмеана - супер изгледаше. За прв пат досега не ме “изеде туѓ срам”.
И моравте да какате за локална политика на темава? На фејсбук читав коментари од типот на “кучка умрена”, овде коментари што инсинуираат работи што апсолутно врска немаат ни со песната, ни со Евровизија. Аман, олабавете малце, испукајте ги фрустрациите негде, најдете си дечковци/девојки/секс шоп/одете во штаб и бацувајте слики на Грујо, залевате ги со солзи и мрсули - што год ви одговара и ќе направи да ви биде полесно на душичките. Ако не ви се свиѓа песната или Тамара има човечки начин да се изрази тоа, не знам која е таа поганост што ја имате во себе за да се изразувате така како што се изразувате.
И, забелешка од авторот за тој што искоментира некаде претходно “како ќе им објаснел на децата што двајца мажи имало на телевизија”, полесно ќе им објасниш како во земја од одвај милион и пол луѓе сме толку извитоперени што сме спремни да се заколеме за еден настап на Евровизија?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
Realno i Duper da odeja i da ispeeja kako sto ispeaja na Zlatna bubamara i da bea posledni poveke ke gi bodrev, ke gi postovav i ke se gordeev ako nastapuvaa pod privremenata referenca otkolku sto se gordeam, sto ja postovam i bi ja bodrel Tamara ili bilo koj drug koga sme kaj toa pa makar i sme bile prvi so novoto trajno ime. Ednostavno ne se samoidentifikuvam so toa ime i tolku, nisto ne mi znacat uspesite niti porazite, kako da se raboti za nekoja druga drzava. Utre da stanime svetski prvaci vo fudbal, rakomet, umetnicko lizganje ili ping pong oko nema da mi trepni. Ova ocigledno kolku sto citam tuka i na fb nekoj malce potesko go procesira, demek kao nebitno bla bla bla. Mene mi e bitno, ocigledno i na eden kup drugi. Na toj sto mu e nebitno neka svrsuva od radost i neka se gordee so golemiot uspeh i neznam sto. Vekje ako sakate tolku da se raduvate a vie nebitno pod koe ime nastapuvame i na koj jazik peeme togas ako imate zaboraveno imame i pobedeno na evrovizija.
Независно кој би настапил, би настапил под името СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, дали сме сакале или нејќеле тое реалноста, ја пратев Тамара кога и држеа интервјуа, секогаш користеше САМО МАКЕДОНИЈА.
Дали била поврзано со Заев ито преку курот, и Калиопи беше со ВМРО па шо, и со двете имавме најголем успех.
Шо не се буните за ракометарите, најголемите патриоти и тие настапуваат под Северна Македонија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.051
Поени од реакции
21.628
Независно кој би настапил, би настапил под името СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, дали сме сакале или нејќеле тое реалноста, ја пратев Тамара кога и држеа интервјуа, секогаш користеше САМО МАКЕДОНИЈА.
Дали била поврзано со Заев ито преку курот, и Калиопи беше со ВМРО па шо, и со двете имавме најголем успех.
Шо не се буните за ракометарите, најголемите патриоти и тие настапуваат под Северна Македонија.
Neznam koe ime go upotrebuvala, voopsto ne ja ni gledav. I da koristela samo Makedonija, toa i e greska posto taa e pretstavnik na Severna Makedonija, novoto ustavno ime. Ima golema razlika pomegju toa i privremenata referenca sto ocigledno nekoj tuka saka da go pretstavi kako edno te isto. I dobro napisa, koj i da nastapi bilo kade i za bilo sto, ke nastapi pod novoto ustavno ime koe za zal nisto ne mi znaci pa prema toa mi e totalno nebutno za nivniot uspeh ili neuspeh, isto tolku kolku sto bi mi bil biten uspehot na Ermenija ili Azerbejdjan. Znaci nisto licno protiv Tamara, rakometarite, kosarkarite. Ednostavno ne custvuvam deka ja pretstavuvaat mojata zemja i prema toa mi e nebiten nivniot uspeh ili plasman. Tolku e ednostavno.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Neznam koe ime go upotrebuvala, voopsto ne ja ni gledav. I da koristela samo Makedonija, toa i e greska posto taa e pretstavnik na Severna Makedonija, novoto ustavno ime. Ima golema razlika pomegju toa i privremenata referenca sto ocigledno nekoj tuka saka da go pretstavi kako edno te isto. I dobro napisa, koj i da nastapi bilo kade i za bilo sto, ke nastapi pod novoto ustavno ime koe za zal nisto ne mi znaci pa prema toa mi e totalno nebutno za nivniot uspeh ili neuspeh, isto tolku kolku sto bi mi bil biten uspehot na Ermenija ili Azerbejdjan. Znaci nisto licno protiv Tamara, rakometarite, kosarkarite. Ednostavno ne custvuvam deka ja pretstavuvaat mojata zemja i prema toa mi e nebiten nivniot uspeh ili plasman. Tolku e ednostavno.
Живееј во илузии тогаш. Само да те прашам дали ке се изолираш и нема да вадиш пасош со Северна Македонија никад во твојот живот, зошто нели Северна Македонија не е твојата земја?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.592
Поени од реакции
21.726
Живееј во илузии тогаш. Само да те прашам дали ке се изолираш и нема да вадиш пасош со Северна Македонија никад во твојот живот, зошто нели Северна Македонија не е твојата земја?
On kje vadi vevchanski pasosh.:D
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
Neznam koe ime go upotrebuvala, voopsto ne ja ni gledav. I da koristela samo Makedonija, toa i e greska posto taa e pretstavnik na Severna Makedonija, novoto ustavno ime. Ima golema razlika pomegju toa i privremenata referenca sto ocigledno nekoj tuka saka da go pretstavi kako edno te isto. I dobro napisa, koj i da nastapi bilo kade i za bilo sto, ke nastapi pod novoto ustavno ime koe za zal nisto ne mi znaci pa prema toa mi e totalno nebutno za nivniot uspeh ili neuspeh, isto tolku kolku sto bi mi bil biten uspehot na Ermenija ili Azerbejdjan. Znaci nisto licno protiv Tamara, rakometarite, kosarkarite. Ednostavno ne custvuvam deka ja pretstavuvaat mojata zemja i prema toa mi e nebiten nivniot uspeh ili plasman. Tolku e ednostavno.
Брат, естетички нормално Северна Македонија појќе личит од ФИРОМ,ама пак нормално дека ФИРОМ имаше поголема вредност од Северна Македонија, како и секој друг македонец и мене ме болит то шо не прекрстија, тое то, излезе народ, протестираше и никој од кур не не мавна, па грците ако ги натераја да не прифатат под Северна Македонија замисли колку лесен залак бевме ние за нив ?!
Само дај да не ги мешаме работиве со евросонг, имат и политика да, ама гледај и на позитивниве работи, се промовиравме со квалитетна песна која ја чујаја 200 милиони народ низ цел свет, 90% од нив првпат слушаат за Македонија, дел од нив уште мислат дека тоа си е регион во Грција, ваквите настани требит да ги користиме во наша корист, со пцуење и плукање само појќе ке тониме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.051
Поени од реакции
21.628
Живееј во илузии тогаш. Само да те прашам дали ке се изолираш и нема да вадиш пасош со Северна Македонија никад во твојот живот, зошто нели Северна Македонија не е твојата земја?
Malce mesas babi i zabi. Edno e toa sto moram, a sigurno ne moram da se raduvam ili da gi bodram. Ete ti na primer, si osvoil prvo mesto vo nesto. I izleguvas na binata da ja zemis diplomata, priznanicata ili tamu vekje sto ti davaat a na nea drugo ime, ne tvoeto. Site tamu prisutnite ke te pamtat kako Petre Petrevski. Nikoj nema da znae deka ti si Borce Borcevski. Pak ke se raduvas deka si pobedil, pak ke se falis so nea po prijateli ili ke ja obesis na zidot vo dnevnata? Ke dojdi nekoj i ke reci koj e be ovoj Petre Petrevski?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.592
Поени од реакции
21.726
Aj be dostate vekje za imeto da go tupite vo sekoja tema.
Pocnuvajte da se naviknuvate.
Na nikoj ne mu odgovara, ama koga go smenija vo parlament, pred sobranie bea samo PUka Kozmetika i plus dva trojca.
Sega site tuka jaki i silni i tazni za Severna Makedonija.
Bashka eve, tie shto go smenija, dobija i pretsedatel, dzabe tolku se lupate vo gradite, isforsirani bevme i ne gi terajte site temi nakaj toa.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.028
Поени од реакции
8.234
Aj be dostate vekje za imeto da go tupite vo sekoja tema.
Pocnuvajte da se naviknuvate.
Na nikoj ne mu odgovara, ama koga go smenija vo parlament, pred sobranie bea samo PUka Kozmetika i plus dva trojca.
Sega site tuka jaki i silni i tazni za Severna Makedonija.
Bashka eve, tie shto go smenija, dobija i pretsedatel, dzabe tolku se lupate vo gradite, isforsirani bevme i ne gi terajte site temi nakaj toa.
сакаш да кажеш, кај силувани па уште да глумиме дека уживаме,
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.051
Поени од реакции
21.628
Брат, естетички нормално Северна Македонија појќе личит од ФИРОМ,ама пак нормално дека ФИРОМ имаше поголема вредност од Северна Македонија, како и секој друг македонец и мене ме болит то шо не прекрстија, тое то, излезе народ, протестираше и никој од кур не не мавна, па грците ако ги натераја да не прифатат под Северна Македонија замисли колку лесен залак бевме ние за нив ?!
Само дај да не ги мешаме работиве со евросонг, имат и политика да, ама гледај и на позитивниве работи, се промовиравме со квалитетна песна која ја чујаја 200 милиони народ низ цел свет, 90% од нив првпат слушаат за Македонија, дел од нив уште мислат дека тоа си е регион во Грција, ваквите настани требит да ги користиме во наша корист, со пцуење и плукање само појќе ке тониме.
Niti opcuv nekoj niti poplukav. I na koj kako, mene licno FYR MACEDONIA mi lici mnogu podobro od NORTH MACEDONIA od mnogu ednostavna pricina sto prvoto bese privremena referenca a drugoto e trajno. I neznam sto promoviraa i koj ne nauci deka postoime, ama sigurno R. MACEDONIA ne ja promoviraa. Taa nepostoi povekje. Tamara komotno mozese da nastapuva pod bilo koe ime i da promovira bilo koja drzava. Isto nebitno ke mi bese. I prethodno napisav ako vi e tolku nebitno pod koe ime nastapuvame tuku plasmanot togas imame i pobeda na evrosong taka da gledano od taa tocka ova bas i ne nekoj uspeh. Veke ako vi se slavi de.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.592
Поени од реакции
21.726
сакаш да кажеш, кај силувани па уште да глумиме дека уживаме,
Ne, tuku koga ve siluvaa vie stenkavte od uzhivancija. A ne od maka...

I aj batali, nema valjda sekoja tema za imeto da zborime. Toa e sho e. Kako sho kazhav, i mene ne mi se svigja, ama probuvam da najdam dobro vo toa.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.051
Поени од реакции
21.628
сакаш да кажеш, кај силувани па уште да глумиме дека уживаме,
Saka da kazi bitno e da se ucestvuva, ne e bitno pod koe ime i koja drzava ja pretstavuva. Druzbata bila bitna.[DOUBLEPOST=1558262193][/DOUBLEPOST]
Ne, tuku koga ve siluvaa vie stenkavte od uzhivancija. A ne od maka...

I aj batali, nema valjda sekoja tema za imeto da zborime. Toa e sho e. Kako sho kazhav, i mene ne mi se svigja, ama probuvam da najdam dobro vo toa.
I najde?
I tebe ke te prasam posto gledam nikoj ne se sekjava na nasiot najgolem uspeh vo vrska so evrovizija. Znaes koj bil toa?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom