Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Zdravo na site. Gledam deka treba da se dostavat orginalnite dokumenti za da ne ne stavat na dopolnitelna proverka. Sto da pravime zatoa sto jas I bratmi podnesovme vo isto vreme so isti dokumenti za da vadime drzavjanstvo?? Sto da se napravi za Jotova da ni gi pregleda zaedno za nas dvajca za da ne ne stavi na dopolnitelno?? Fala odnapred.
Ako si na polozitelno nema potreba da nosis samo ke cekas tvojot predmet e kaj viceprezident za potpisuvajne. Nie diskutiramo za toa sto na nekoi luge sovetot gi redit na dopolnitelna na nekoi gi odbivat a na treti gi pustat na polozitelno so isti dokumenti t.e. Potvrdi od bugarski zdruzenija. Ti veke si na polozitelno relaksirajse i cekaj potpis koke ti dojt redot.

P.s - Nosejne na dopolnitelni dokumenti na polozitelno status nikoj ne znajt dali gi uvazuvaat ili ne toe tvoe licno pravo dali sakas da odnesis ili ne.
 
Последно уредено:
M

mucu

Гостин
Kakvi gluposti pisuva bruhilda, bugarski trebalo da im se zbori na intervju i toas ke sme zemele pasosi, gluposti nevideni pa tie makedonskiot go smetaat za zapaden bugarski dijalekt, i site ne smetaat za bugari. Najdobro e voopsto da ne go citate forumot, zaso sekakvi pazardzii (i toa so veke zemeni pasosi) pisuvat tuka i gubime nadez zaradi nekoi umnobolni.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Intervjuto mi bese na 12 sepmetvri 2018g.So broj 105**.Uste od togas mi stoi istiot status Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.Jas sum so dokumenti od dedo koj ucel vo bugarsko uciliste kako mal.Dali bi go dobila nabrzo bidejki i na intervjuto naglasiv deka moeto semejstvo :mazot i dvete deca veke imaat bugarski pasosi?
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Без извод од дедо прадедо тешко дека ќе дадат.
 
Член од
22 јули 2018
Мислења
75
Поени од реакции
172
Drugari zaebana e rabotata vo bg zato vaka si teraat bavno na 4 april koga bev da go zemam ukazot mojot posrednik mi kaza deka jotova ne zakonski si tera i si odbiva kako na lotarija e kaj nea bez potvrda imase klienti sto muse javija imale podadeno preku vujko nemale nikakva potvrda i bile odbieni.. i jotova ne znae kaj tera ama si tera po svoe i ne recka nikogo momentalno e bash lotarija i kaj nea edni so nikakvi dok zemaat drugi so pojaki dokazi bez potvrda odbieni deka nea taka i teknalo ali jbg sekoj so srekata... i plus mn im davaat na drzavjani od albanija korca i veliko brdo tamo im otvorile 2 bugarski prestavnistva za potvrdi i si teraat so niv za makedoncive ke si pocekame kako so cekavme site ali ke ja bide kad tad Barem jas docekav so sreka na site :)
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Nie Bugarite za koj da glasame deneska ? :oeoeoe:
Секој по сопствено убедување,сепак нели е демократија кој како сака си одлучува иако мислам дека кај нас сепак како сака западот така и ќе биде,тука не се слуша гласот на народот.Моето лично убедување е ПОДРШКА на ГДУ(ѓраѓанско демократска унија) предводена од Петар Колев сепак немаат свој кандидат за председател на РМ ама затоа имаат во Охрид за локалните избори така да кој е од Охрид може да го подржи ГДУ.Мислам дека партијата на Колев ќе се заложи за регистрација на бугарско население во МК и на следниот попис ќе може да се регистрираме како бугари сепак ние и тоа сме така се декларираме.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Секој по сопствено убедување,сепак нели е демократија кој како сака си одлучува иако мислам дека кај нас сепак како сака западот така и ќе биде,тука не се слуша гласот на народот.Моето лично убедување е ПОДРШКА на ГДУ(ѓраѓанско демократска унија) предводена од Петар Колев сепак немаат свој кандидат за председател на РМ ама затоа имаат во Охрид за локалните избори така да кој е од Охрид може да го подржи ГДУ.Мислам дека партијата на Колев ќе се заложи за регистрација на бугарско население во МК и на следниот попис ќе може да се регистрираме како бугари сепак ние и тоа сме така се декларираме.
Petar Kolev nema da dobie glasovi od nas duri ne dobieme drzavjanstva,prvo drzavjanstva posle glasovi
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Drugari zaebana e rabotata vo bg zato vaka si teraat bavno na 4 april koga bev da go zemam ukazot mojot posrednik mi kaza deka jotova ne zakonski si tera i si odbiva kako na lotarija e kaj nea bez potvrda imase klienti sto muse javija imale podadeno preku vujko nemale nikakva potvrda i bile odbieni.. i jotova ne znae kaj tera ama si tera po svoe i ne recka nikogo momentalno e bash lotarija i kaj nea edni so nikakvi dok zemaat drugi so pojaki dokazi bez potvrda odbieni deka nea taka i teknalo ali jbg sekoj so srekata... i plus mn im davaat na drzavjani od albanija korca i veliko brdo tamo im otvorile 2 bugarski prestavnistva za potvrdi i si teraat so niv za makedoncive ke si pocekame kako so cekavme site ali ke ja bide kad tad Barem jas docekav so sreka na site :)
Strasno jas sum preku vujko i potvrda odneseh ama ete uste cekam potpis. So Gospod Bog napred site da si docekame.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Дајте Добср посредник за БГ пасош :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom