Барање на работа

  • Креатор на темата Cap ain't dead
  • Време на започнување
C

Cap ain't dead

Гостин
Здраво, јас имам 14 години и би сакала да направам оглас за вработување. Дали некој знае некоја македонска веб страна за барање на работа?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
не смееш да работиш на 14 години, после 18 е мислам дозволено
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
C

Cap ain't dead

Гостин
не смееш да работиш на 14 години, после 18 е мислам дозволено
Можам на 15 години да се вработам (законски е, проверив) за минимална плата. Исто така ме барам целосно работно време тука нешто ситно или да бидам појасна да бејбиситувам.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Можам на 15 години да се вработам (законски е, проверив) за минимална плата. Исто така ме барам целосно работно време тука нешто ситно или да бидам појасна да бејбиситувам.
Веројатно си 8мо одделение, уживај во детството и тинејџерството кое ти следи, не ги троши најубавите години од животот да работиш, имаш време за работа, поздрав и мој совет не седи по форуми, фб, и слично, еден час надвор играње фудбал или друштвена игра со твоето друштво создава многу повеќе убави спомени отколку седење пред компјутер :)
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Веројатно си 8мо одделение, уживај во детството и тинејџерството кое ти следи, не ги троши најубавите години од животот да работиш, имаш време за работа, поздрав и мој совет не седи по форуми, фб, и слично, еден час надвор играње фудбал или друштвена игра со твоето друштво создава многу повеќе убави спомени отколку седење пред компјутер :)
Зошто мислиш дека би барала работа на таа возраст ако не е приморана?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Зошто мислиш дека би барала работа на таа возраст ако не е приморана?
Не може 14 годишно дете да биде приморано, а да седи на нет, тие што се приморани не седат на нет, веројатно нејзините не ни знаат дека бара работа, инаку не верувам да дозволат па макар и во било која ситуација, повеќе мислам дека е за џепарлак плус или водење на инат кон нејзините што е нормално за таа возраст. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не може 14 годишно дете да биде приморано, а да седи на нет, тие што се приморани не седат на нет, веројатно нејзините не ни знаат дека бара работа, инаку не верувам да дозволат па макар и во било која ситуација, повеќе мислам дека е за џепарлак плус или водење на инат кон нејзините што е нормално за таа возраст. :)
Исто и мене вака ми викаа кога бев дете и 15 години подоцна сега истите тие се гребаат за 100 денари за кафе. Океј може е подобро да си го троши детството на уживање ама ако сака да заработи, нема ништо лошо да му биде во иднина :)

@Cap ain't dead види со фриленс нешто почни или како келнер, шанкер нешто на лето.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Исто и мене вака ми викаа кога бев дете и 15 години подоцна сега истите тие се гребаат за 100 денари за кафе. Океј може е подобро да си го троши детството на уживање ама ако сака да заработи, нема ништо лошо да му биде во иднина :)

@Cap ain't dead види со фриленс нешто почни или како келнер, шанкер нешто на лето.
Зависи од самиот човек, тие што така ти викале изгледа не им се работи, или прибираат многу за работа.
Јас на мои 14 години освен играње фудбал и дружба не ме интересираше ништо друго, првпат започнав да работам на 26 години, и воопшто не се каам дека не сум работел како тинејџер или подоцна додека студирав, тогаш ми беше време за учење, за искачање, луди години..., а работа?
Цел живот ќе треба да се работи, но сега не сум исфрустриран и не ме фаќа ,, лудило" како многу кои ги знам што од свои 15-16 години работат, или пак како оние кои учеа 24/7 и освен книга ништо не гледаа пред себе, и сега кога ги гледам од страна жално ми е, 30+ годишни се пијанчат по паркови на клупи, киснст по кафани, одат по дискотеки кои 90% се полни со средношколци, воглавно сите оние кои работеа и само учеа во своите тинејџерски денови, сега со 30+ години се однесуваат како 15+ годишни, дури ми е жал за нив, али тоа што е, животни фази не се рипаат, оти човек си мисли дека прави еден чекор напред а всушност два чекори назад... :)
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Не може 14 годишно дете да биде приморано, а да седи на нет, тие што се приморани не седат на нет, веројатно нејзините не ни знаат дека бара работа, инаку не верувам да дозволат па макар и во било која ситуација, повеќе мислам дека е за џепарлак плус или водење на инат кон нејзините што е нормално за таа возраст. :)
Како увиде дека "седи на нет", по двете пораки што ги има на форумов?
Или во смисла, 14-годишник чим има интернет значи е од ситуирано среќно семејство :LOL:

Може и бездомник да има интернет во денешно време, не е тоа проблем. Од блиски кафулиња, кладилници, од добри луѓе итн...

П.с Ете и бездомник ја направивме, само зошто се интересира за работа од нејзини лични причини кои и не мора да ги каже на форум, посебно не како малолетник..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom