Совет? -Како да ја зголемам телесната тежина

Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Здраво на сите!
Нов сум на форумот и прв пат отварам тема и се надевам ќе ми помогнете, разгледав многу теми за намалување на телесната тежина, но никако да дојдам до мојата тема, спротивната;)
Веке некое време проблем ми ствара телесната тежина, пола година веке се сум на иста килажа скоро, почнав да одам на теретана веке 2 ипол месеца па едвај некако покачив 2 килца, ако може да ми дадете некои совети ефикасни, благодарам однапред.
Имам 21 година, висок сум 170 и 58 килограми.:(
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Здраво на сите!
Нов сум на форумот и прв пат отварам тема и се надевам ќе ми помогнете, разгледав многу теми за намалување на телесната тежина, но никако да дојдам до мојата тема, спротивната;)
Веке некое време проблем ми ствара телесната тежина, пола година веке се сум на иста килажа скоро, почнав да одам на теретана веке 2 ипол месеца па едвај некако покачив 2 килца, ако може да ми дадете некои совети ефикасни, благодарам однапред.
Имам 21 година, висок сум 170 и 58 килограми.:(
Напиши каква ти е исхраната, ако може да се нарече исхрана тоа што го чопкаш во текот на денот...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Ако јаде повеќе месо и кашкавал пример, нема да се здебели?
не дебели месото псај, имам јадено 300-400 грама пилешко дневно можда месец два ради некои околности што ми беа, со мал внес на јаглехидрати и ослабев некое кило место да покачам нешто. Многу се битни јаглехидратите ако сакаш мрсно да качиш, исто и мастите, кашкавалот, јогуртот е многу добар.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
не дебели месото псај, имам јадено 300-400 грама пилешко дневно можда месец два ради некои околности што ми беа, со мал внес на јаглехидрати и ослабев некое кило место да покачам нешто. Многу се битни јаглехидратите ако сакаш мрсно да качиш, исто и мастите, кашкавалот, јогуртот е многу добар.
Псевдонаука. Протеини, маснотии, и јаглехидрати еднакво дебелеат. Разликата настанува од тоа што луѓето многу ретко ги мерат калориите кога пробуваат да ослабат, а и ретко мерат колку трошат. Исклучоци има ептен ретко, ама за грото е исто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Псевдонаука. Протеини, маснотиите, и јаглехидрати еднакво дебелеат. Разликата настанува од тоа што луѓето многу ретко ги мерат калориите кога пробуваат да ослабат, а и ретко мерат колку трошат. Исклучоци има ептен ретко, ама за грото е исто.
Не е псевдонаука, земи ги пример билдерине кога кратат на јаглехидрати да го исчистат салото.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Се молат сите неинформирани и без познавање да не коментираат и да делат broscience совети.

Не дебелеат ни хидрати, ни протеини а ни масти исто како што не ни се слабее избегнувајќи некоја храна богата со некои од овие макронутриенти.

Едноставно е, можиш цел твој дневен енергетски внес да е од хидрати, се додека си во дефицит ќе слабееш.
Исто е и со протеини и масти.

Дечкото што ја отвори темата, да кажи што јади моментално.

Не е псевдонаука, земи ги пример билдерине кога кратат на јаглехидрати да го исчистат салото.
И? Ако јадам 4000 калории само од месо а TDEE ми е 3500, по твое нема да се здебелам?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Еден едноставен јога рецепт: Навечер непосредно пред спиење: една или две банани (несум сигурен) и една чаша пресно млеко. Така месец дена.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
калорија си е калорија без разлика од што доаѓа. ако внесуваш 3000 калории дневно а трошиш 2500, вишокот нормално ќе се складира.
ама не е целта да накачиш килограми по секоја цена. треба мускулна маса да покачиш.

ако сакаш брзо килограми да накачиш јади повеќе црвено месо и нека има мрсничко.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
калорија си е калорија без разлика од што доаѓа. ако внесуваш 3000 калории дневно а трошиш 2500, вишокот нормално ќе се складира.
ама не е целта да накачиш килограми по секоја цена. треба мускулна маса да покачиш.

ако сакаш брзо килограми да накачиш јади повеќе црвено месо и нека има мрсничко.
Точно калорија е калорија, но имај во предвид дека секоја храна има различен гликемичен индекс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom