Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
So sto dokumenti ste
Само со потврда од БККС за предок роден 1912 во село со 100%бугарско население
Денес подадов оригинали умреници од прадедо ми и од баба ми,извод од мајка ми и нотарски заверена изјава со двајца сведоци за несогласување на името во умреницата на баба ми со податоците во изводот на мајка ми-Савка и Софка .Оригинал потврда и мој извод имав подадено при интервју.
Па ќе видиме како ќе биде.......
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Само со потврда од БККС за предок роден 1912 во село со 100%бугарско население
Денес подадов оригинали умреници од прадедо ми и од баба ми,извод од мајка ми и нотарски заверена изјава со двајца сведоци за несогласување на името во умреницата на баба ми со податоците во изводот на мајка ми-Савка и Софка .Оригинал потврда и мој извод имав подадено при интервју.
Па ќе видиме како ќе биде.......
Ke bide 90% od aplikantite se so potvrda nemozat site da gi odbijat toa e fakt
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Само со потврда од БККС за предок роден 1912 во село со 100%бугарско население
Денес подадов оригинали умреници од прадедо ми и од баба ми,извод од мајка ми и нотарски заверена изјава со двајца сведоци за несогласување на името во умреницата на баба ми со податоците во изводот на мајка ми-Савка и Софка .Оригинал потврда и мој извод имав подадено при интервју.
Па ќе видиме како ќе биде.......
Sto se naveduva vo taa izjava na notar i dali taa izjava ja davaat 2 svedoci sto go poznavale liceto so razlika vo ime ili prezime?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Sto se naveduva vo taa izjava na notar i dali taa izjava ja davaat 2 svedoci sto go poznavale liceto so razlika vo ime ili prezime?
Мене посредникот ми рече најдобро е твои брат,сестра братучед,но може и друго лице кое го познавало.Тоа е нотарски акт-не е обична изјава-и како таков се преведува во БГ и се прави на тој превод нотаријална заверка.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Uverenie vo maticno se davaa ali ako sakat da ti zavrsat rabota toa na notar ne e bas legitimno kaj bugarite
Problemot e sto nesakaat da dadat nikakvo uverenie od maticno a isto i odbivaat da smenat duri i edna bukva,i velat po makedonski zakon se pravela taa izjava na notar, a vo pravo si bi trebalo tie vo maticno da izdavaat nekakvi potvrdi,neznam dali e problem nasiot zakon ili mrzata na vrabotenite vo maticno.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Problemot e sto nesakaat da dadat nikakvo uverenie od maticno a isto i odbivaat da smenat duri i edna bukva,i velat po makedonski zakon se pravela taa izjava na notar, a vo pravo si bi trebalo tie vo maticno da izdavaat nekakvi potvrdi,neznam dali e problem nasiot zakon ili mrzata na vrabotenite vo maticno.
Tie se goveda u maticno malku falese na toj kopukot vratot da mu go otkkornam
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
da,voenata kniska voopsto ne e bila zaedno so drugite dokumenti zatoa sto gi nema.A uverenieto za razlikata so preziminjata go dostaviv uste koga podnasav za PROISHOOD.Proishodot go dobiv vrz osnova na voenata kniska a na kniskata i na proishodot stoi istoto prezime na dedomi.Neznam sto da kazam vekje inat me fati ako treba advokat kje fakjam i mora rabotata do kraj da ja isteram mora ostanatite dokumenti da gi najdam!!!
Еве и тоа не е решение за БГ,ако сакаат да те одбијат ќе те одбијат,понекогаш не зависи од нас како што е во примерот наведено,и до посредниците е кои не ги доставуваат документите и си играат со човечки судбини,незнам.....се е до среќа.....
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Mene mi sredija rabota vo maticno so preziminjata vo uverenieto napisaa deka vo maticnite knigi se srekavaaat liceto so dve preziminjaa i toa ke zavrsi rabota taka mi kaza posrednikot edvaj srediv ali ne zaboravaj te ova e makedonija edna od najkorumpiranite i najsiromasnite drzavi vo svetot mito i korupcija ni e kako dobar den
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
10
Поени од реакции
5
Zdravo Mi treba sovet od vas, (okolu povtornoto dostavuvanje na izvodite i potvrdata od min za pravosudie) . Dali moze izvodite da se prevedat kaj nas na bugarski ili mora da vide toa vo Bugarija napraveno. posrednikot mi pobara 40 evra za prevod na 4 izvodi, pa sega bara uste , navodno ne bile tie pari dovolni. I kako moze da se dostavat do moeto dosie, (preku posta ili da preporacate nekoj siguren coevk sto ke ja zavrsi rabotata) bidejki ocigledno posrednicite zemmat pari a ne si ja vrsat rabotata
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo Mi treba sovet od vas, (okolu povtornoto dostavuvanje na izvodite i potvrdata od min za pravosudie) . Dali moze izvodite da se prevedat kaj nas na bugarski ili mora da vide toa vo Bugarija napraveno. posrednikot mi pobara 40 evra za prevod na 4 izvodi, pa sega bara uste , navodno ne bile tie pari dovolni. I kako moze da se dostavat do moeto dosie, (preku posta ili da preporacate nekoj siguren coevk sto ke ja zavrsi rabotata) bidejki ocigledno posrednicite zemmat pari a ne si ja vrsat rabotata
Конкретно мене за 4 документи ми зема 80 евра.
Во БГ превод со нотаријална заверка е 10е ако не се лажам(што значи 40 е за превод со нотаријална заверка,и 40е за него за услугата)
Е сега јас неможев лично да одам,ако одев поскапо ќе ме чинеше-превоз ,време изгубено и сл.
Се пополнува молба ,ја постирав неколку страни поназад ,но ако сакаш ќе ти пратам терк во порака имам во ворд.
Не мора лично.но сепак треба да ги дадеш на некој човек во кој имаш доверба дека сигурно ќе ги предаде документите.
Превод ако правиш тука мислам е 5 е од документ,неможеш во Софија да го завериш,туку во амбасада да го легализираш што е 15 е од документ за наредниот ден да се подигне,а за истиот ден 30е.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Zdravo Mi treba sovet od vas, (okolu povtornoto dostavuvanje na izvodite i potvrdata od min za pravosudie) . Dali moze izvodite da se prevedat kaj nas na bugarski ili mora da vide toa vo Bugarija napraveno. posrednikot mi pobara 40 evra za prevod na 4 izvodi, pa sega bara uste , navodno ne bile tie pari dovolni. I kako moze da se dostavat do moeto dosie, (preku posta ili da preporacate nekoj siguren coevk sto ke ja zavrsi rabotata) bidejki ocigledno posrednicite zemmat pari a ne si ja vrsat rabotata
Idi do ambasadata vo skopje ima ljupco kancelarija ke ti gi prevede i ke gi odneses vo ambasada na legalizacija i od ambasada ke gi pratis za sofija


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
ОВА СЕ ОДНЕСУВА НА КАНДИДАТИ ЗА ПРОИСХОД
http://www.aba.government.bg/?show=38&nid=2023
В А Ж Н О О Б ја В Л Е Н И Е ! ! !
20.03.2019

Р'ководството на Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина уведомјава кандидатите - зајавители за удостоверение за б'лгарски произход за следното:

1. Зајавителите подават документи за удостоверение за б'лгарски произход на административното гише на Агенцијата и по Консулски п'т.

2. С предимство се приемат документите на зајавители, регистрирани в електронната система на ДАБЧ за с'ответнија ден и документите на приетите студенти по ПМС 103 от б'лгарските обштности в чужбина.

3. Зајавители, които са пропуснали определената им дата и лицата, които нјамат регистрација в електронната система могат да подадат документи в рамките на работното приемно време на гишето на ДАБЧ.


4. Документите, доказвашти б'лгарски произход, се приемат в копие и оригинал, като оригиналните документи се зад'ржат до издаването на удостоверение за б'лгарски произход.

5. Удостоверенијата на студентите, лица работешти по трудов договор в б'лгарски фирми, деца посештавашти детски градини и учебни заведенија, се издават в рамките на един календарен месец, считано от датата на подаването на зајавлението и ште се получават на гише, в рамките на определеното работно време.

6. Зајавителите не се допускат до административните помештенија на Агенцијата по никак'в предлог.

Точка 3 ; Слободно поддаванье документи на шалтер во ДАБЧ, без претходна најава![DOUBLEPOST=1553176187][/DOUBLEPOST]Ова погоре значи дека е олеснето подадавањето на документите за происход.
За оние кои не поддале документи нема да има потреба да чекаат термин за поддавање кој што знаеше да се одолговлечи,туку дека може во склоп на работно време да поднесат на шалтер на ДАБЧ.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom