Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2019
Мислења
27
Поени од реакции
21
tava e 2016
Da do pred 7 meseci zimaa so potvrdi i so prv barcet, se nadevam oti ke uste taka i aj skinise edna nedela od temata.
Prijatel, MOMENTALNO blgarski grazdanstvo samo so potvrda od zdruzenie po voshodashna linija I so star dokument blgarski... Treto nema...... Neka prestanat posrednicite da go manipulirat I lazat ovoj izmacen I neupaten narod
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Edno prasanje. Jas sum so krstenica od tatko od bg egzrhija od 1941. Vo Sofija koga gi podnesuvav dokumentite vo 2016 ja nosev orginal krstenicata, no zenata na salter mi rece zosto davas orginal I napraj fotokopija I zapisa pozadi "verno na orginalot".
Pred Edna godina go zavrsiv intervjuto.
Prasanjeto mi e dali e pametno da vadam I potvrda od klub I da ja odbesam orginal krstenicata ili da cekam status i da ne se zaebavam do sofija
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Edno prasanje. Jas sum so krstenica od tatko od bg egzrhija od 1941. Vo Sofija koga gi podnesuvav dokumentite vo 2016 ja nosev orginal krstenicata, no zenata na salter mi rece zosto davas orginal I napraj fotokopija I zapisa pozadi "verno na orginalot".
Pred Edna godina go zavrsiv intervjuto.
Prasanjeto mi e dali e pametno da vadam I potvrda od klub I da ja odbesam orginal krstenicata ili da cekam status i da ne se zaebavam do sofija
Obavezno da ja odnesis original krstenicata ili ke te stavat na dopolnitelna i ke se iznacekas.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Uste cekam potpis od viceprezidentot ! Veke mi prekisna se , i mi odmili se , dusa ni izvadija ja izgubiv sekoja zelba , povejke ne proveruvam sto saka neka bidi . site velat zlatna linija ova ispadna rjgosana
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Edno prasanje. Jas sum so krstenica od tatko od bg egzrhija od 1941. Vo Sofija koga gi podnesuvav dokumentite vo 2016 ja nosev orginal krstenicata, no zenata na salter mi rece zosto davas orginal I napraj fotokopija I zapisa pozadi "verno na orginalot".
Pred Edna godina go zavrsiv intervjuto.
Prasanjeto mi e dali e pametno da vadam I potvrda od klub I da ja odbesam orginal krstenicata ili da cekam status i da ne se zaebavam do sofija

Од мое искуство, обавезно однеси го оригиналот. Ако те стават на дополнителна губиш мин една година, додека те разгледаат пак. Со копија мн тешко дека ќе поминеш
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Колку за информација, дотичниот уште ги убедувал клиентите дека даваат државјанства преку први братучеди, можеби е во право човекот :facepalm:[DOUBLEPOST=1550916630][/DOUBLEPOST]

Во право си.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
чл.6 т.1 т.е. покрај Удостоверението од ДАБЧ мора да однесеш доказ за постоење на предок бугарин по директна линија. Значи Удостоверенито од ДАБЧ си го има во закон, само што има дополнување на законот од април 2017г. за тие плус документи (стари документи).
И пак ќе кажам, нормално дека во овој дел прават некои исклучоци, но строго законски тие само со потврди т.е. Удостоверенија од ДАБЧ врз основа на статистики не поминуваат.
Има една постара изјава од МП - статистиката на населението во Вардарска Македонија покажува постоење на бугарско население, но тоа не е главен услов одреден кандидат да се здобие со бугарско државјанство.
незнам зошто ти реприцирам но ај нека биде ко за инает,да ти кажам нешто одам преку него,тогаш кога се мислев да го ангажирам сите одеа со преку братучеди тогаш така беше и некој периот земаја но тој ме убедуваше и настојуваше да одам само со потврда ми рече дека братучедите за две три год.нема да важат нема да даваат преку нив ке даваат со потврди,тогаш незнаев што е тоа "потврда" но не ми се виде многу парично 35евра па си реков како документ ке го дадам и него додека го убедам братучедми да ми помогне но не сакаше пошто се слушаја гласини дека ке им ги одземале пасошите пошто биле добивани на "жими мајка се најмило балгарин сум" додека го чекав интервјуто почнав да читам по ФБ.И КАЈГАНА И други форуми како луге се плачат и жалат биле одбивани преку братучеди,сеуште за волја на вистината се прашувам от каде знаеше,човекот навистина имал врски......[DOUBLEPOST=1550976956][/DOUBLEPOST]
Ke potpisuvale dek.,pa po 15 jan.,pa po 15 fev,pa po 4ti mart.....trci lazi samo.i prazni spekulacii..aaman.i mene mi zdosadi vekje 4 god da slusam prazni muabeti i nikako da potpise onaa...
никогаш не сум рекол ке потпишат декември/јаноар пишувам мое мислење тие два месеци напротив секоја година пишувам исти постој да не очекувате премногу тие месеци пошто имаат премногу државни празници така да никој не работи во поголемиот дел,патем от месецов остана уште една недела ТИ ГАРАНТИРАМ,СИГУРЕН СУМ дека ни на овој форум ни на други нама да прочиташ за потпишан указ за нареднава недела,за март мислам крајот би требало да почнат ако АКО вестите от бугарија кој ги слушам се точни дека завршиле со проверки и претреси,ништо не не кошта само уште една недела е да видиме,јас велам овој месец нема укази за НИКОГО,да почекаме да видиме.....[DOUBLEPOST=1550977315][/DOUBLEPOST]
So potvrda od zdruzenie ne pominuva :( gi lazat tie posrednicite samo
ТИ СИ СУГУРНО ОТ АМБАСАДАТА ИЛИ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО,,едно впрози молја ви се,,,објаснете ми господине зошто јас а верувам и многу други овде чекаме потпис от вицепрезидентот,,,инаку сум а верувам и другите само САМО со потврда от БККС,зошто чекаме пренмогу за потпис...мерси за било каков одговор
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
Edno prasanje. Jas sum so krstenica od tatko od bg egzrhija od 1941. Vo Sofija koga gi podnesuvav dokumentite vo 2016 ja nosev orginal krstenicata, no zenata na salter mi rece zosto davas orginal I napraj fotokopija I zapisa pozadi "verno na orginalot".
Pred Edna godina go zavrsiv intervjuto.
Prasanjeto mi e dali e pametno da vadam I potvrda od klub I da ja odbesam orginal krstenicata ili da cekam status i da ne se zaebavam do sofija
Ако имаш оригинал крштеница однеси ја во софија веднаш друго не ти треба, не се замарај со клубски потврди.
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
32
Поени од реакции
47
Zdravo drustvo. Nov sum na forumov pa eve sakam da ja spodelam so vas mojata procedura do kade sum stignat pa mozebi ke spodelime razlicni informacii. Za proishod imam podneseno 2015 oktomvri za mesec ipol mi izleze proizhod i zakazano intervju vo april 2016. Za proishod podnesov stari dokumenti,svidetelstva od baba mi i dedo mi roditeli na majka mi originali od 1941 godina. Dokumentite se so bugarski rakopis i so bugqrski pechat, se shto e napisano e na bugarski. Vo 2017 letoto mi se smeni na dopolnitelna proverka za vo 2018 oktomvri stausot mi se smeni pak deka pregledano od sovet po grazdanstvo pa za pomalku od mesec vreme mi se smeni za finalen eksperten pregled,potoa pak za ppmalku od mesec mi se smeni za ukaz od vice prezidentta. I sega 3 meseci nemqm smeneto status. Pa ako nekoj znae nesto informacija poveke za mojot slucaj ke mi bide od korist sekako.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Edno prasanje. Jas sum so krstenica od tatko od bg egzrhija od 1941. Vo Sofija koga gi podnesuvav dokumentite vo 2016 ja nosev orginal krstenicata, no zenata na salter mi rece zosto davas orginal I napraj fotokopija I zapisa pozadi "verno na orginalot".
Pred Edna godina go zavrsiv intervjuto.
Prasanjeto mi e dali e pametno da vadam I potvrda od klub I da ja odbesam orginal krstenicata ili da cekam status i da ne se zaebavam do sofija
Jas bev na intervju so kopija zaverena na notar sluzbenickata mi kaza da ja dostavam original krstenicata od bugarska ehzarhija 1914 od pradedo mi. Posle 5 dena krstenicata original i potvrda od strumica za sekoj slucaj ja podnesov vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Taka da odnesi ja original za da ne te stavat na dopolnitelna i za sekoj slucaj potvrda od strumica neka bide 100%
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Jas bev na intervju so kopija zaverena na notar sluzbenickata mi kaza da ja dostavam original krstenicata od bugarska ehzarhija 1914 od pradedo mi. Posle 5 dena krstenicata original i potvrda od strumica za sekoj slucaj ja podnesov vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Taka da odnesi ja original za da ne te stavat na dopolnitelna i za sekoj slucaj potvrda od strumica neka bide 100%
Fala Vi na site za odgovorot. Dali mora licno da gi dostavam ili moze bilo koj vo moe ime. Jas ne sum vo moznost licno
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Uste cekam potpis od viceprezidentot ! Veke mi prekisna se , i mi odmili se , dusa ni izvadija ja izgubiv sekoja zelba , povejke ne proveruvam sto saka neka bidi . site velat zlatna linija ova ispadna rjgosana
Se pridruzuvam na ovoj tvoj komentar.Neznam kako da ja prekinam postapkata mi se odmili i cekanje i se dosega ke zemev druga eu licna karta....uzas
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom