Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Еве што кажал фармацевтскиот техничар:
„Васко Костов, фармацевтски техничар, е следниот претендент кој зборуваше во полната сала во Струга.
Тој рече дека ако стане претседател ќе го врати старото знаме со 16 краци, а партискиот симбол – лавот ќе стане грб на државата. Во однос на економијата најави 1.500 евра за секое семејство, минимална плата од 850, а пензија од 700 евра.
Меѓу другото, најави и смртна казна која ќе ја предложи за велепредавство. И тој зборуваше за воената обука посочувајќи дека ќе направи секој во државата да биде воен обврзник и резервист.
– И мажи и жени, рече тој, мора да бидат патриоти.
Костов најави и закон за задолжително гласање на избори, а секој кој нема да гласа од неоправдани причини ќе ги загуби привилегиите што ги нуди државата.“

Глупости.
 
Ф

Флеш

Гостин
Еве што кажал фармацевтскиот техничар:
„Васко Костов, фармацевтски техничар, е следниот претендент кој зборуваше во полната сала во Струга.
Тој рече дека ако стане претседател ќе го врати старото знаме со 16 краци, а партискиот симбол – лавот ќе стане грб на државата. Во однос на економијата најави 1.500 евра за секое семејство, минимална плата од 850, а пензија од 700 евра.
Меѓу другото, најави и смртна казна која ќе ја предложи за велепредавство. И тој зборуваше за воената обука посочувајќи дека ќе направи секој во државата да биде воен обврзник и резервист.
– И мажи и жени, рече тој, мора да бидат патриоти.
Костов најави и закон за задолжително гласање на избори, а секој кој нема да гласа од неоправдани причини ќе ги загуби привилегиите што ги нуди државата.“

Глупости.
Задожителна војска,мењавање на држ. грб и смртна казна сум за тоа ...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Задожителна војска,мењавање на држ. грб и смртна казна сум за тоа ...
Лесно е да си за тоа, важно е колку е реално. А во Европа, ЕУ.. нема смртна казна. Со тоа нема ЕУ.
А што ќе ти е задолжителна војска? Џабе е.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.692
И Мицко не е толку кабает за кандодатот. Во услови кога исходот од изборите е познат однапред, кока ДПМНЕ нема шански за победа, многу е тешко да убедиш некој сериозен кандидат. Никој не сака да се малтертира по кампањи и избори кога знае дека ке изгуби. Мицко можеше да избира помеѓу ројка како Гордана, недоветен како Филип, или некој друг кловн кој ке се нафати....
 
Ф

Флеш

Гостин
И кај овде викаат дека ќе биде Албанец кандидатот?
Шо мислиш,како се движат работите ..... Албанците сакаат консезуален,моментално имаат контрола врз СДС за гласови,Дуи неодамна се закани дека ќе оделе сами,допрво ќе има преговори со СДС. Се поголеми се бранувањата за бојкот на изборите .... Талат ќе биде можен заменик како привремен .... Се води дека ќе биде албанец
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Шо мислиш,како се движат работите ..... Албанците сакаат консезуален,моментално имаат контрола врз СДС за гласови,Дуи неодамна се закани дека ќе оделе сами,допрво ќе има преговори со СДС. Се поголеми се бранувањата за бојкот на изборите .... Талат ќе биде можен заменик како привремен .... Се води дека ќе биде албанец
Работите се движат во насока такви како тебе да се залетаат и да урлаат како последни идиоти дека СДСМ ќе кандидира Албанец. Па кога ќе кандидира Македонец, да не мора ниту да води кампања, туку само да се прошета на избори.

Ама не си ти крив, криви се тие што ти се немаат јавено и што те немаат замолено да намалиш малце.
 
Ф

Флеш

Гостин
Лесно е да си за тоа, важно е колку е реално. А во Европа, ЕУ.. нема смртна казна. Со тоа нема ЕУ.
А што ќе ти е задолжителна војска? Џабе е.
Реално за војска потребно е,зборувам од секој општествен аспект .... Ќе те спреми за живот,дешениве млади се мекуши,улежани, 18 месеци е супер воен рок,плус полиција само да биде замена за војска е најглупо нешто
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Задолжителна војска,мењавање на држ. грб и смртна казна сум за тоа ...
Aман бе Миленко ... :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:[DOUBLEPOST=1550352673][/DOUBLEPOST]
И Мицко не е толку кабает за кандодатот. Во услови кога исходот од изборите е познат однапред, кока ДПМНЕ нема шански за победа, многу е тешко да убедиш некој сериозен кандидат. Никој не сака да се малтертира по кампањи и избори кога знае дека ке изгуби. Мицко можеше да избира помеѓу ројка како Гордана, недоветен како Филип, или некој друг кловн кој ке се нафати....
Со кого сакаат нека трчаат на избори ДПМНЕ немаат никакви шанси за победа на претстојните избори ... ќе влезат во втор круг секако, но ќе губат сигурно со минимум 200 000 гласови разлика !
Штета што СДС не се согласија и истовремено на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските и да си добијат нови 4 години мандат, зошто го велам ова, па во моментов ДПМНЕ е како сарма, море не како сарма туку како умрено магаре се, расцепкани се на околу 50ина фракции во партијата !
А Филип Петровски изгледа самостојно ќе оди на изборите т.е. со поддршка на партијата на Ј. Бачев и некои патриотски здруженија со кои заедно протестираа изминатиов неколку месечен период ![DOUBLEPOST=1550353120][/DOUBLEPOST]
Мометално со ситуацијава,дечки,потребен беше агресивен кандидат и националист како Филип Петровски .....Од сите,тој беше најсоодветен со ситуацијата во државата ..... Го следам последниве години,знан дека со партии и он шантра,ама држи националистички принцип спрема Албанците,Грците,Бугарите,држи исти мисли постојано,одеше и лично дома кај 8те ех/куртони пратеници на Вмро ....за да сменат став,важно да кажам,директен е и агресивен е во ставовите ....Не ни треба ебан пацифист како Гордана сега,ќе биде бетер .....
Филип Петровски е барем искрен десничар и се држи до својата идеологија, за разлика од вакви ликови како Силјановска кои до вчера биле либерали или комуњари, а сега одеднаш преку ноќ станале големи патриоти, комити, војводи, десничари, конзервативци...
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Реално за војска потребно е,зборувам од секој општествен аспект .... Ќе те спреми за живот,дешениве млади се мекуши,улежани, 18 месеци е супер воен рок,плус полиција само да биде замена за војска е најглупо нешто
Си бил ли ти во војска? Јас да.. во ЈНА.. 1 г.
Изгубена година. Ништо ново не научив, што не го знаев претходно. Расклопувањето и склопувањето на пушка одамна го заборавив, веднаш кога ми заврши воениот рок. Нека бидат војници оние кои сакаат, имаат желба и афинитети за тоа.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Јас за ВМРО навивам во Македонска лига веќе 20 години...гласачкото место ми е на 100 м да можам би се дал траен налог за ВМРО и за следните 20 години. Сега што не им иде незначи дека треба да се откажам од мојот тим. Исто е и со Арсенал во Англиска лига. Ај еден ден и Арсенал и ВМРО пак ќе бидат шампиони. :oeoeoe:

Во ред е Се тоа,и јас сум ВМРО од кога сум роден,но овие денеска во Дпмне врска немаат од ВМРО,да бидеме реални.

Давкова беше министер без ресор во владата на Бранко Црвенковски,цел живот закачена на државна цицка,бивши СОРОСоид,бивша шарена револуционерка,врска нема од ВМРО и никогаш не била член на ВМРО,исто како и Мицковски.
Татко и и потесното нејзино семејство се бивши партизани и пројугословенски настроени луѓе,што повеќе да зборуваме,ќе изгуби ВМРО катастрофално на овие избори што јас,а и повеќето членови и симпатизери на ВМРО го посакуваат тоа,за конечно партијата да се исчисти од комунистичките гомнари кои се накотија во партијата и пуштија пипци насекаде,ја уништија,ја минираа и ја доведоа до распад партијата.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.054
Поени од реакции
18.106
Децата на комунизмот сеуште не ја оставаат Македонија на мира.А простото македонче пак ќе искрши нози да оди да гласа надевајќи се дека некоја баба која била титов пионир и мисли добро на Македонија и ќе се бори за Македонците.Жално многу жално што се случува со државата.Овие избори имаат единствена цел само Северна Македонија да стане официјална и прифатена од народот ама не можеш да му објасниш на македончето.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Мометално со ситуацијава,дечки,потребен беше агресивен кандидат и националист како Филип Петровски .....Од сите,тој беше најсоодветен со ситуацијата во државата ..... Го следам последниве години,знан дека со партии и он шантра,ама држи националистички принцип спрема Албанците,Грците,Бугарите,држи исти мисли постојано,одеше и лично дома кај 8те ех/куртони пратеници на Вмро ....за да сменат став,важно да кажам,директен е и агресивен е во ставовите ....Не ни треба ебан пацифист како Гордана сега,ќе биде бетер .....

Вилипче националист хахахахахаха,немој бе не се заебавај,ќе ти се смее народ.

Дваесет партии смени тој,па и глумеше масон едно време пред да клекне кај Грујо во палатата за да го вработат во архивот на Македонија за да може да си се снима лајв секојдневно,да му ебам лебарката,исти кур се со Тодор Петров,дрдорковци и ништо повеќе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom