Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Drugarki i drugari, jas se odjavuvam od forumot. So site dobri nameri sto gi ima mnozinstvoto clenovi na forumot tesko moze da si pomogneme koga nema nikakvi oficijalni informacii za situacijata so ukazite vekje poveke od 3 meseci. Ako eventualno ima nekoi razdvizivanja okolu.ukazite (novi potpisani ukazi) moze nekoj da mi pishe direktna poraka. Pozdrav i so srekja na site!
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Drugarki i drugari, jas se odjavuvam od forumot. So site dobri nameri sto gi ima mnozinstvoto clenovi na forumot tesko moze da si pomogneme koga nema nikakvi oficijalni informacii za situacijata so ukazite vekje poveke od 3 meseci. Ako eventualno ima nekoi razdvizivanja okolu.ukazite (novi potpisani ukazi) moze nekoj da mi pishe direktna poraka. Pozdrav i so srekja na site![/QUOTE
Potpisani ima,ama nikoj od forumot i malku se,kako sto pisav prethodno, 44 za tri meseci
[DOUBLEPOST=1549569411][/DOUBLEPOST]Ke ima potpisuvanje skoro,taka rekla na TV,kolku skoro ?
 
Последно уредено:
Член од
9 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
30
Денес промена на Дополнителна со рок до 30.04.2019. Од дек. 2018 на финална. Документи изводи дедо прадедо врзани со 100%бугарско село и потврда од БКСкопје. КАЖУВАЈТЕ ЧАРЕ. Што понатака
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Денес промена на Дополнителна со рок до 30.04.2019. Од дек. 2018 на финална. Документи изводи дедо прадедо врзани со 100%бугарско село и потврда од БКСкопје. КАЖУВАЈТЕ ЧАРЕ. Што понатака
Te stavija na dopolnitelna? Lotarija e ova kaj sovetov i ako vo mn mal broj gi redat na dopolnitelna ama pak redat. Clen pred tebe so isti dokumenti na polozitelno ti na dopolnitelna. Se e do srekata.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Здраво другари, деновиве си го земав указот од Софија. Ова ви го пишувам само за да ве охрабрам посебно оние што се преку родител дека прашање на време е кога ќе им биде потпишан указот.

Неколку работи кои ќе ги интересираат различни групи на членови.

Со подготвени документи бев пред МП уште во 9.00, иако терминот ми беше во 12.00 (уплатницата може да ја уплатите во БИЛО КОЈА БАНКА). Отидов на портирница и прашав дали може да си го подигнам указот порано, ме најдоа на список, видоа во колку часот ми е терминот и ми рекоа дека може порано "само 5 мин. од терминот". Прошетавме лево-десно и после 10 часот пак бев пред МП. Тој од обезбедувањето ме виде и ми рече - ти дечко за указ беше, му реков - да, и ме пушти (значи МОЖЕ и порано од терминот да се земе указот).

Отидов на шалтер 4, ги дадов документите и пополнив едно ливле со име и презиме, адреса и град (бугарски), и за една минута ми го дадоа указот.

Ја прашав службеничката во стилот мои другари чекаат потпис 5-6 месеци, дали е можно да се потпишани указите, а да не се внесени во системот. Таа ми рече "нема шанси, сите укази што се потпишани се внесени во системот, а и во последните месеци нема потпишани укази", ова се нејзини зборови.

За оние кои планираат да поднесуваат документи сега. Имаше двајца со мене кои поднесоа документи и во ИСТО ВРЕМЕ имаа интервју. Дознав дека терминот се закажува електронски, а термин ти даваат за неверојатно 4-7 дена или ако има многу кандидати до 2-3 недели. За оние што имаат закажано интервју по старо, ги препраќаа во зградата спроти МП.

Инаку за гужва пред МП што да ви кажам, ниту 5% од она што беше порано. Додека бев таму имаше две групи од молдавија, едни што зборуваа албански и 2-3-ца македонци.

Ви посакувам на сите многу среќа и трпение, и што побргу да дојдете до указ.

Прегледај го приврзокот 204331
Cestito :) i so sreka da si go koristis pasosot


Tebe koga ti bese potpisan? Oktomvri 2018ta so poslednite izdadeni ukazi?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Денес промена на Дополнителна со рок до 30.04.2019. Од дек. 2018 на финална. Документи изводи дедо прадедо врзани со 100%бугарско село и потврда од БКСкопје. КАЖУВАЈТЕ ЧАРЕ. Што понатака
Кога и каде беше на интррвју?
Дали однесе оригинал потврда, не копија, во министерство за правда при закажување на интервју, односно ако си бил во амбасада дали таму предаде оригинал потврда? Не зборам за ДАБЧ, бидејќи една потврда со изводи даваме во ДАБЧ, за происход, а друга во Министерството.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
15
Decki jas sakam da prasam jas sum preku roditel nekako veke previse vreme cekam od intervjuto bev na 21.08.2017 dali e mozno da ne dobijam gledam predhodniot post e od noemvri 2017 me cudi bash tie imaat dobieno a se posle mene
I jas sum vo ista situacija kako tebe, dokumenti od roditel i nikakva promena od intervju.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom