Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Nema podobra sudbina za skopskiot severen shlajm od toa da stanat ugnetuvano malcinstvo u Ilirida.
Ај доста... Во Скопје има се, освен Скопјани... Скопје е слика и прилика на цела Македонија...[DOUBLEPOST=1549302746][/DOUBLEPOST]
А што ако не е албанец претседателот туку е Македонец,што ке смени ако решат ваков закон како што велиш да донесат?Да не ги спречи?Иванов Македонецот не им го потпиша закон за двојазичност а Таљат шипацот си го пушти у службен весник,ко да е тоа пано у школо па секој може да си објави што му е кејф на курот
Не бе, не реков јас дека има разлика... Тоа и така ќе биде кловн некој...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.308
Поени од реакции
46.029
Да сме малце покреативни и малце дух да иаме, па да застанеме сите позади Амди, па од шала да стане озбилен кандидат и да изненди, па да се створи моментум да тепа во втор круг и да го направиме претседател и со таков гест да пратиме порака на светот :D , ама дека не сме ќе ги гледаме Ѓорчев и Оливер.
Не дека Амди не е просекот на граѓанинот на Северен Фиром, ама нејќеме да си признаеме и пре би се лажеле со кандидати со ист табиет, само што не се формално цигани.
Ја пари би дал да го видам Амди Бајрам на молитвен доруечк во Белата Куќа или како влегува на Даунинг Стрит во официјална посета и светскиот естаблишмент да го принудиме да му тера метании на циган со златен зуб што продавал фармерки на црно.

Кога било која друга варијанта носи ист исход, што кур, вака бар ќе се посмееме 5/10 години со фараонот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.215
Не бе, не реков јас дека има разлика... Тоа и така ќе биде кловн некој...
Chuck Norris neka bidi ako saka, za nekoi raboti zavrsi prikaznata. Drugoto generalno i ne e tolku bitno.[DOUBLEPOST=1549303130][/DOUBLEPOST]
Да сме малце покреативни и малце дух да иаме, па да застанеме сите позади Амди, па од шала да стане озбилен кандидат и да изненди, па да се створи моментум да тепа во втор круг и да го направиме претседател и со таков гест да пратиме порака на светот :D , ама дека не сме ќе ги гледаме Ѓорчев и Оливер.
Не дека Амди не е просекот на граѓанинот на Северен Фиром, ама нејќеме да си признаеме и пре би се лажеле со кандидати со ист табиет, само што не се формално цигани.
Ја пари би дал да го видам Амди Бајрам на молитвен доруечк во Белата Куќа или како влегува на Даунинг Стрит во официјална посета и светскиот естаблишмент да го принудиме да му тера метании на циган со златен зуб што продавал фармерки на црно.

Кога било која друга варијанта носи ист исход, што кур, вака бар ќе се посмееме 5/10 години со фараонот.
Znajs deka i ne ti e taka losa idejata. Ak je bal, nek je maskenbal. Ete vetuvam deka ako ima kandidat od niv ke zaokruzam za nego bez oko da mi trepni.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Еве тоа е прогресивна, модерна, европска политика. Камо среќа да се беше случила порано таа коинциденциjа во исто време премиери на обете земjи да бидат особи на слична фреквенциjа. Свака част! :zver:



 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.308
Поени од реакции
46.029
Znajs deka i ne ti e taka losa idejata. Ak je bal, nek je maskenbal. Ete vetuvam deka ako ima kandidat od niv ke zaokruzam za nego bez oko da mi trepni.
Можеби токму Амди е третиот пат по кој ова општество плаче со децении.
А и ако не е па голем кур, на све ќе заборавам и се ќе простам кога ќе видам како ја љуби Меркел во образ.

Ама не, Ѓорчев ќе го лаже народов дека ќе го врати името, Оливер и Стево дека ќе влезе во Европа и на крај пак кур од овца
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.215
Можеби токму Амди е третиот пат по кој ова општество плаче со децении.
А и ако не е па голем кур, на све ќе заборавам и се ќе простам кога ќе видам како ја љуби Меркел во образ.

Ама не, Ѓорчев ќе го лаже народов дека ќе го врати името, Оливер и Стево дека ќе влезе во Европа и на крај пак кур од овца
Kolku sto mozese da se vrati teriotorijalnata raspredelba a so toa i dvojazicnosta. A toa bese gledano globalno lokalna rabota. Ova so imeto e megjunarodna taka da da ne si pravime bajram so umot ni nie kako glasaci ni tie kako idni kandidati.
 
Ф

Флеш

Гостин
Кандидат за претседател на Вмро,од 8те,е Вилма Трајковска,жена на Борис Трајковски .....

Пинг: Фејс на Миленко Неделковски ....

Интересно дечки :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Од овие работи што ги бараш, Филип блиску е, додека Апасиев ниту бил ниту е. Тој е у лев филм.[DOUBLEPOST=1549300505][/DOUBLEPOST]
Оти бре, еден заблуден шкрет, би се адаптирал нај лесно у Шќиприја маде.
Филип на дело ништо не покажал до сега, само на уста и по емисии е јак. Затоа и не можам да му верувам.
Како ќе ми даде гаранција за тоа што го зборува дека ќе се оствари доколку стане Претседател или Премиер некогаш?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.750
Не знам зашто Бачев се глупира со јавни прогласи кон Маџарска и Турска, коа сите знаеме дека само треба да му сврти на Трамп и оп, блокирање.
ВРОНГ !! Трамп никако нема да не блокира, чека да влеземе во НАТО па УСА да излезе:cool:
.. ти нешто беше отсатен, па да ти повторам, пишав веќе дека кралица мајка ќе го прогласи зајче за витез бидејќи ја спаси УК од канџите на ГЕУ :cool:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Единствено, доколку се кандидира Амди, би отишол да го гласам.
Би го гласал за да видат Северџаните каков Претседател ни доликува со народ што го има скоро неговото размислување и мозок. Малце да си стават прст на чело.[DOUBLEPOST=1549309740][/DOUBLEPOST]
ВРОНГ !! Трамп никако нема да не блокира, чека да влеземе во НАТО па УСА да излезе:cool:
.. ти нешто беше отсатен, па да ти повторам, пишав веќе дека кралица мајка ќе го прогласи зајче за витез бидејќи ја спаси УК од канџите на ГЕУ :cool:
Не можат да излезат од нато. Демократите во сенатот го блокираа Трамп за да ги извади од нато.[DOUBLEPOST=1549310037][/DOUBLEPOST]
Ти то шо го бараш само можи да успеј во монархија или диктатура, вака со "демократијава" и друг да ни диктира нигде. Можевме отпор да покажиме, ама заради то шо не се даде жртва, зато сакаме уште со нив т.е. уште да не пенетрираат. Ако се даеше жртва голема против Албанците и муриканците, би биле досега налик како србите, односно би ги мразеле. Гледаме со Мадуро во Венецуела шо се случува. Нема "демократија" сопред Мурика и зато се меша, сакаат Гваидо да го кла потрчко, и башка ЕУ го признава, односно дел, Италија се спротистави и калде вето за признавањето на Гваидо како претседател. Најверојатно че се спротистават и Унгарија, Полска и Чешка.
Да очекуваме спас од Унгарија, Кина, Турција, Русија, Чешка, Италија....од надвор. Затоа што од внатре не можеме. Можеме, но на другиот начин кој никој не го посакува.

Топката во светот се врти кон другата страна (кон истокот), и не верувам Мадуро да го симнат од власт толку лесно како што очекуваат.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.750
Единствено, доколку се кандидира Амди, би отишол да го гласам..
јас ќе гласам за Амди, имам услов да ја плати 20 г старата сметка за вода ИЛИ ако му е тоа тешко во програмата да предвиди Ревитализацијата на Врбите на Вардар, да почнат да раѓаат Грозје...
Не можат да излезат од нато. Демократите во сенатот го блокираа Трамп за да ги извади од нато..
знам, тоа е тазе закон, но имало нешто штом го донеле...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.619
Поени од реакции
26.134
Kaтастрофално е тоа што не знаат да пишуваат букви што ги нема на тастатура. И тоа дека ќе им идело лошо у животов затоа што се неписмени е далеку поверојатно одколку да поверувам дека масовно се отселуваат одовде заради невозвратена љубов.
или пак дека бегаат од режим[DOUBLEPOST=1549311301][/DOUBLEPOST]
Kolku sto mozese da se vrati teriotorijalnata raspredelba a so toa i dvojazicnosta. A toa bese gledano globalno lokalna rabota. Ova so imeto e megjunarodna taka da da ne si pravime bajram so umot ni nie kako glasaci ni tie kako idni kandidati.
Де бе па ти... Од кај знаеш све бива... Еден вулкан да се разбуди во Мурика и оде воз у кукуруз...[DOUBLEPOST=1549312637][/DOUBLEPOST]
Да сме малце покреативни и малце дух да иаме, па да застанеме сите позади Амди, па од шала да стане озбилен кандидат и да изненди, па да се створи моментум да тепа во втор круг и да го направиме претседател и со таков гест да пратиме порака на светот :D , ама дека не сме ќе ги гледаме Ѓорчев и Оливер.
Не дека Амди не е просекот на граѓанинот на Северен Фиром, ама нејќеме да си признаеме и пре би се лажеле со кандидати со ист табиет, само што не се формално цигани.
Ја пари би дал да го видам Амди Бајрам на молитвен доруечк во Белата Куќа или како влегува на Даунинг Стрит во официјална посета и светскиот естаблишмент да го принудиме да му тера метании на циган со златен зуб што продавал фармерки на црно.

Кога било која друга варијанта носи ист исход, што кур, вака бар ќе се посмееме 5/10 години со фараонот.
Еве јас ќе прекршам збор и ќе гласам за Амди...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.131
или пак дека бегаат од режим...
не
кај нас исселувањето никогаш не било заради режим (освен можеби во неколку изолирани случаи, после Втора Светска)
(било кој режим тука, од 45-та па наваму, не бил ни приближно како некои режими у околина или по светов)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom