ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.735
Ne se gledaat slikite sto si gi stavil
kako i da e mi kazaa ili procitav ovde (vekje ne se sekjavam) deka TK ima svoj internet koj ke se nudi preku baznite stanici na Telekom, t.e. deka Telekabel ima postaveno optika do centralata na Telekom i preku taa optika krajnite korisnici dobivaat internet, TK gi renta samo baznite stanici na Telekom.
Ako tropam gluposti izvinjavajte :D, ama nema logika 1200 mkd za 10 GB da gi davaat vo paket od 500 mkd so neograniceni dogovori, avtomatski TK ide vo minus sto e van pameti da pocnuvas so rabota kako mobilen operator i sam sebesi da se kolis so neprifatlivite ceni.
Porealna mi e onaa prvata situacija kade samo gi rentaat baznite stanici na TK za net, a razgovorite e od Telekom. Mozebi i zatoa na mobiliniot koga proveruvam IP e vo stilot 89.xxx.xxx.xxx kako sto ima Telekabel
Не функционира тоа така, битна е оптиката која оди до базните, да беше така лесно до станица да донесеш оптика и од таму сите базни да ги раниш ќе имавме 100 оператори. Оптика или мајкровејв линкови со голем проток ти требаат до секоја точка, што претставува голем проблем, линковите се скапи и лимитирани со проток (рекетото од кај АЕК), а изградбата на оптичките траси чини многу (особено на руралните подрачја) и од таму ти се ограничувањата на проток кај пакетите. Во ЕУ за ваквите инвестиции голем дел покрива самата унија и државите, во мкд покриваат сами операторите (телеком си го користи она што го градеше државата на времето од страна на инфраструктура).
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.364
Поени од реакции
3.730
Ne se gledaat slikite sto si gi stavil
kako i da e mi kazaa ili procitav ovde (vekje ne se sekjavam) deka TK ima svoj internet koj ke se nudi preku baznite stanici na Telekom, t.e. deka Telekabel ima postaveno optika do centralata na Telekom i preku taa optika krajnite korisnici dobivaat internet, TK gi renta samo baznite stanici na Telekom.
Ako tropam gluposti izvinjavajte :D, ama nema logika 1200 mkd za 10 GB da gi davaat vo paket od 500 mkd so neograniceni dogovori, avtomatski TK ide vo minus sto e van pameti da pocnuvas so rabota kako mobilen operator i sam sebesi da se kolis so neprifatlivite ceni.
Porealna mi e onaa prvata situacija kade samo gi rentaat baznite stanici na TK za net, a razgovorite e od Telekom. Mozebi i zatoa na mobiliniot koga proveruvam IP e vo stilot 89.xxx.xxx.xxx kako sto ima Telekabel
Spored ip adresite na Tk, sim vadi ip adresi se nivni ( Telekabel ) , a MCC / MNC i APn e od Telekom, odnosno 294/01 vaka ke mu dojdi deka 074 / nee Full mvno ,
dodeka pak Lyca pristamuva so data preku ip od vip i ima svoj mcc/mnc i e full mvno sekade vo svetot raboti odlicno osvem kaj nas i vo ukraina,
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Spored ip adresite na Tk, sim vadi ip adresi se nivni ( Telekabel ) , a MCC / MNC i APn e od Telekom, odnosno 294/01 vaka ke mu dojdi deka 074 / nee Full mvno ,
dodeka pak Lyca pristamuva so data preku ip od vip i ima svoj mcc/mnc i e full mvno sekade vo svetot raboti odlicno osvem kaj nas i vo ukraina,
ne znam.... ili si mvno ili ne si, full/semi full, nema vrska toa, si napravile TK dogovor da si go koristat nivnite korisnici nivniot internet, ama toa ne go menuva faktot deka se MVNO se slepaat na tugja mreza za zborenje pa i za data, pak go koristat Telekom.
Kaj nas Lyca e nema da proraboti zatoa sto kupuvacite se nauceni da otidat vo salon i prodavackata da im zavrsi se da im dade karticka i da im zeme pari. Vaka kako sto nemaat saloni oni teba da poracas od nivnata strana i da platis vednas so kartica pa da cekas nekolku dena kartickata da pristigne doma ili pak ako sakaat da prefrlat broj od Vip/Telekom na Lyca e togas idi problemot :)
Za pogolemiot del od korisnicite toa e naucna fantastika
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Леле значи... сте научиле 3 кратенки и мислите дека разбирате телекомуникации... да ми бевте студенти ќе ви ги поништев оценките и по компјутерски мрежи и по мобилни технологии...

Врска немате ни на значението на MCC/MNC ниту пак на MNO и MVNO... ниту како оди и не оди интернетот...
Документите што ги референцирате пробуваат да Ви го разјаснат тоа ама бидејќи диаграмите во нив им се правени од маркетинг лица а не од инженери и ние што знаеме неможе баш да се снајдеме...

Чим на Speedtest излегува дека се корисни адресен простор од Телекабел значи дека се користи инфраструктурата од Телекабел... и обратно (има корисници на ДСЛ на ВИП кои користат комплнет услуга од Телеком низ некои градови па и таму гледате адресен простор на Телеком иако сте корисник на ВИП)

Незнам зошто мислите дека „договарањето“ меѓу операторите е како договарање во кафана...
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
19
Леле значи... сте научиле 3 кратенки и мислите дека разбирате телекомуникации... да ми бевте студенти ќе ви ги поништев оценките и по компјутерски мрежи и по мобилни технологии...

Врска немате ни на значението на MCC/MNC ниту пак на MNO и MVNO... ниту како оди и не оди интернетот...
Документите што ги референцирате пробуваат да Ви го разјаснат тоа ама бидејќи диаграмите во нив им се правени од маркетинг лица а не од инженери и ние што знаеме неможе баш да се снајдеме...

Чим на Speedtest излегува дека се корисни адресен простор од Телекабел значи дека се користи инфраструктурата од Телекабел... и обратно (има корисници на ДСЛ на ВИП кои користат комплнет услуга од Телеком низ некои градови па и таму гледате адресен простор на Телеком иако сте корисник на ВИП)

Незнам зошто мислите дека „договарањето“ меѓу операторите е како договарање во кафана...
A koj veli deka ne sme vasi studenti? inaku izgleda isklucen vi e netot od telekabel gledam ip adresa imate 10.x.x.x :D dokolku e vas sw_bidikov. A mrezi ne bev na ispit ke polagam vo juni :D
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
A koj veli deka ne sme vasi studenti? inaku izgleda isklucen vi e netot od telekabel gledam ip adresa imate 10.x.x.x :D dokolku e vas sw_bidikov. A mrezi ne bev na ispit ke polagam vo juni :D
Изгледа ќе треба да дојдеш на дополнителни консултации за мрежи... некогаш во мрежи не е се како што изгледа :)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
19
Изгледа ќе треба да дојдеш на дополнителни консултации за мрежи... некогаш во мрежи не е се како што изгледа :)
Ke dojdam. Bi sakal da slusnam nesto poveke okolu mrezite od obicnite predavanja. Vo koj termini ste sloboden za konsultacii?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.364
Поени од реакции
3.730
Vcera imalo 2 ispadi na mezata ...? zaprimeti nekoj ?
 
K

kicodarker

Гостин
Vcera kaj 13:00-13:30 nemase mreza ne mozese da se dzvoni
И онака никој сериозно не ги фатил овие така да и подолги паѓања на мрежа не би претставувале некој проблем.
@ts01 уште еден кабловски оператор ќе воведува мобилна линија.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
430
Поени од реакции
181
Denes na stranata na aek ima info za tender za 3g licenca kako zainteresirani strani se VIP,Telekom i se spomnuva nekoj yellow mobile
 
Член од
29 јануари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Дечки здраво, имам проблем со mobile data па ако можи некој да прикачи некоја слика како му изгледа APN, мислам дека се направив коректно но не сака да се поврзи.
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
Дечки здраво, имам проблем со mobile data па ако можи некој да прикачи некоја слика како му изгледа APN, мислам дека се направив коректно но не сака да се поврзи.
Ja nemam problem kaj apn dodadov ine Telekabel i tkinternet. Sim kartickata bese podesena so apn od telekom kojsto go promeniv
Vidi slika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom