Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Значи имаш своја недвижнина на 40Км од Сиднеј, а планираш да се враќаш. ако добро разбрав.
Зар толку е лошо таму, па ни заради децата да не вреди останувањето?
Што знам, ти си си најупатен, но овде, освен со разработен бизнис или партија се живее кучешки, а за подобро абер нема.
како да кажам, недвижнина ко недвижниа, и таму имам недвижниа, не ми значи ништо посебно, некаде мора да се живее, ни тука не живеам некој раскош, за ваков живот сигурно ќе живеам и во МКД, ако не и подобар а верувам подобар, тоа е барем мојата процнка,јас имам пријател што не со една туку со две недвижнини се врати и нема појма за во АУС да се враќа, освен во случај на војна, како што се има изјаснето. А за децата, имам спонато и претходно, воопшто не сум задоволен баш ради нив како и каде растат, а и од каде знам каде нив ветрот ке ги издува, тој поголемиот што имам цело време му се врти филм во глата кога ќе порастел сакал Америка да живее, ова како за пример.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
како да кажам, недвижнина ко недвижниа, и таму имам недвижниа, не ми значи ништо посебно, некаде мора да се живее, ни тука не живеам некој раскош, за ваков живот сигурно ќе живеам и во МКД, ако не и подобар а верувам подобар, тоа е барем мојата процнка,јас имам пријател што не со една туку со две недвижнини се врати и нема појма за во АУС да се враќа, освен во случај на војна, како што се има изјаснето. А за децата, имам спонато и претходно, воопшто не сум задоволен баш ради нив како и каде растат, а и од каде знам каде нив ветрот ке ги издува, тој поголемиот што имам цело време му се врти филм во глата кога ќе порастел сакал Америка да живее, ова како за пример.
Колку години ти е детето што сака да живее во САД?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
како да кажам, недвижнина ко недвижниа, и таму имам недвижниа, не ми значи ништо посебно, некаде мора да се живее, ни тука не живеам некој раскош, за ваков живот сигурно ќе живеам и во МКД, ако не и подобар а верувам подобар, тоа е барем мојата процнка,јас имам пријател што не со една туку со две недвижнини се врати и нема појма за во АУС да се враќа, освен во случај на војна, како што се има изјаснето. А за децата, имам спонато и претходно, воопшто не сум задоволен баш ради нив како и каде растат, а и од каде знам каде нив ветрот ке ги издува, тој поголемиот што имам цело време му се врти филм во глата кога ќе порастел сакал Америка да живее, ова како за пример.
Не можам да кажам како е таму не знам ама во Македонија каков живот ќе имаат и колку ќе бидат безбедни тоа го знам.И како минува времето се повеќе и повеќе небезбедно ќе биде овде за македонските деца.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Таму во земјите по западот владее едно просто правило- Ум царува,ум робува,ум гуски чува.Неможам да ве разберам тие што сте заминале,што може друго да ве мачи освен ако ве пука носталгија.Некни еден пишти вришти, у Немачка се чуствувал граѓанин од втор ред.Да не му се веруе на човек.Ај да каже му фалат неговите,стари болни да имал мајка татко па да му било жал,или да бил разделен од жена дете ке го разберам.Ама сиротиот чекал у Немачка еден месец за лекарски преглед.Абе во рок од 3 месеци 4 пати ме враќаат на клиника немале реагенси.Леле што трпи земјава...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Таму во земјите по западот владее едно просто правило- Ум царува,ум робува,ум гуски чува.Неможам да ве разберам тие што сте заминале,што може друго да ве мачи освен ако ве пука носталгија.
Ti mislish nostalgija e edinstvenata prichina za lugjeto da se chustvuvaat nekomfortno?
Ima mnogu raboti koi mozhe da ti smetaat, jas sum vekje 3 godini na Malta, konechno vlegov vo IGaming industrijata, imam idnina na profesionalen plan...ama Malta ne mi e po merak.
Preskapi renti, preskapo vo marketite, a realno za toa shto go plakjash ne dobivash kvalitet kako vo Makedonija.
Od druga strana ostrovot e premal, problemi so transport, problemi so gazdite na stanovite...

Da, deset pati e podobro od Makedonija...ama daleku e od toa shto lugjeto si go zamisluvaat. Pa jas tuka zarabotuvam 1.3k NET, od koi 450 se za kirija (50 %) i ushte 100 za smetki...i koga kje dojdam vo MKD, lugjeto samo edni isti muabeti imaat so sebe: ''Ti tamu si go ladish'', a muabetov izlaga od lugje koi sekoj petok i sabota se u kafana, a preku rabotna nedela znaat da otidat Mavrovo/Ohrid dodeka ja brat za toa da go napravam treba da jadam pasta za doruchek ruchek i vechera.

Epa bujrum brakja i vie da si go ladite kako mene...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ti mislish nostalgija e edinstvenata prichina za lugjeto da se chustvuvaat nekomfortno?
Ima mnogu raboti koi mozhe da ti smetaat, jas sum vekje 3 godini na Malta, konechno vlegov vo IGaming industrijata, imam idnina na profesionalen plan...ama Malta ne mi e po merak.
Preskapi renti, preskapo vo marketite, a realno za toa shto go plakjash ne dobivash kvalitet kako vo Makedonija.
Od druga strana ostrovot e premal, problemi so transport, problemi so gazdite na stanovite...

Da, deset pati e podobro od Makedonija...ama daleku e od toa shto lugjeto si go zamisluvaat. Pa jas tuka zarabotuvam 1.3k NET, od koi 450 se za kirija (50 %) i ushte 100 za smetki...i koga kje dojdam vo MKD, lugjeto samo edni isti muabeti imaat so sebe: ''Ti tamu si go ladish'', a muabetov izlaga od lugje koi sekoj petok i sabota se u kafana, a preku rabotna nedela znaat da otidat Mavrovo/Ohrid dodeka ja brat za toa da go napravam treba da jadam pasta za doruchek ruchek i vechera.

Epa bujrum brakja i vie da si go ladite kako mene...
Кажи им го ова на оние несреќници у Тинекс и Кам маркет што работат у ладни простории на 14-15 степени е унутра у зима,и сабота и недела и празници до 10 саат ноќно време за 12.000 денари,а кирија за стан е 9000 ден
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Кажи им го ова на оние несреќници у Тинекс и Кам маркет што работат у ладни простории на 14-15 степени е унутра у зима,и сабота и недела и празници до 10 саат ноќно време за 12.000 денари,а кирија за стан е 9000 ден
Pa jas zatoa i kazhav deka e tuka 10 pati podobro. Samo ne zaboravaj deka mnogu maltezi rabotat za plata od 800-1000 € shto dokolku plakjaat kirija, kje nemaat pari gzot da si go izbrishat. Oni i ne se zamaraat do tolku zatoa shto pogolemiot del od naselenieto zarabotuva extra od rentanje.

Muabetot, suma sumarum, e deka za lugje vo MKD koi zarabotuvaat plata pogolema od 400 €, dogjanjeto vo Malta e nelogichno od finansiska gledna tochka.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Pa jas zatoa i kazhav deka e tuka 10 pati podobro. Samo ne zaboravaj deka mnogu maltezi rabotat za plata od 800-1000 € shto dokolku plakjaat kirija, kje nemaat pari gzot da si go izbrishat. Oni i ne se zamaraat do tolku zatoa shto pogolemiot del od naselenieto zarabotuva extra od rentanje.

Muabetot, suma sumarum, e deka za lugje vo MKD koi zarabotuvaat plata pogolema od 400 €, dogjanjeto vo Malta e nelogichno od finansiska gledna tochka.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да,доаѓањето во Малта е нелогично за тие со по 400€ у Македонија.Затоа пак е многу логично истите тие на пример маж и жена кога би заминале во Германија и би земале по 1300€ таму чисти,да платат 800 за кирија и со остатокот да живеат ко богови у споредба со тука,зашто храната кошта малку поскапо од тука.И се рабира,да престанат да плачат на форум како таму биле граѓани од втор ред
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.799
Да,доаѓањето во Малта е нелогично за тие со по 400€ у Македонија.Затоа пак е многу логично истите тие на пример маж и жена би заминале во Германија и би земале по 1300€ таму чисти,да платат 800 за кирија и со остатокот да живеат ко богови у споредба со тука,зашто храната кошта малку поскапо од тука.И се рабира,да престанат да плачат на форум како таму биле граѓани од втор ред
Не ми е ич жал тука да бидам граѓанин и од седми ред многу повеќе ме боли што доле веќе не сме ни граѓани од втор ред за жал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ti mislish nostalgija e edinstvenata prichina za lugjeto da se chustvuvaat nekomfortno?
Ima mnogu raboti koi mozhe da ti smetaat, jas sum vekje 3 godini na Malta, konechno vlegov vo IGaming industrijata, imam idnina na profesionalen plan...ama Malta ne mi e po merak.
Preskapi renti, preskapo vo marketite, a realno za toa shto go plakjash ne dobivash kvalitet kako vo Makedonija.
Od druga strana ostrovot e premal, problemi so transport, problemi so gazdite na stanovite...

Da, deset pati e podobro od Makedonija...ama daleku e od toa shto lugjeto si go zamisluvaat. Pa jas tuka zarabotuvam 1.3k NET, od koi 450 se za kirija (50 %) i ushte 100 za smetki...i koga kje dojdam vo MKD, lugjeto samo edni isti muabeti imaat so sebe: ''Ti tamu si go ladish'', a muabetov izlaga od lugje koi sekoj petok i sabota se u kafana, a preku rabotna nedela znaat da otidat Mavrovo/Ohrid dodeka ja brat za toa da go napravam treba da jadam pasta za doruchek ruchek i vechera.

Epa bujrum brakja i vie da si go ladite kako mene...
Ако си работел во мкд за 200-300 евра, Малта ќе ти изгледа ок, а за секој што има колку толку подобра работа Малта не е добар избор, 4-5 евра саатница на тие цени на станови и цени за живот се ништо.
Зависи кого гледаш по кафеани и во мкд, тие ти се или некои кои имаат неколку плати/пензии или екстра примања дома или пак со многу добри работни места и високи плати, да знаеш дека имаш во мкд луѓе кои земаат барем 200 евра повеќе од ти што земаш таму, имам другари кои се со по 6-7 години работно искуство како програмери кои заработуваат по 70-90к денари нето месечно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ако си работел во мкд за 200-300 евра, Малта ќе ти изгледа ок, а за секој што има колку толку подобра работа Малта не е добар избор, 4-5 евра саатница на тие цени на станови и цени за живот се ништо.
Зависи кого гледаш по кафеани и во мкд, тие ти се или некои кои имаат неколку плати/пензии или екстра примања дома или пак со многу добри работни места и високи плати, да знаеш дека имаш во мкд луѓе кои земаат барем 200 евра повеќе од ти што земаш таму, имам другари кои се со по 6-7 години работно искуство како програмери кои заработуваат по 70-90к денари нето месечно.
Не е се у платата.Таму неможе некој со Бемве со швицарски таблици да отепа мајка со дете на пешачки со 150км на час,ниту може да биде сведок цигани со секири како отепале коњ на среде улица[DOUBLEPOST=1548714290][/DOUBLEPOST]Да не продолжам да набројувам крај ке нема
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не е се у платата.Таму неможе некој со Бемве со швицарски таблици да отепа мајка со дете на пешачки со 150км на час,ниту може да биде сведок цигани со секири како отепале коњ на среде улица
Квалитетот на животот тука и со поголема сума е понизок отколку во средените земји со помалку пари.
А за тоа дали ќе одговара или не и не е толку страшно, ако загинеш не ти менува многу :D
Јас лично повеќе ги гледам западните земји од следните аспекти: подобар стандард, помалку нервози со политика, подобро здравство (иако во голем дел од нив е изгор скапо и често не ти е покриено), подобро образование за децата, поголем избор на работни места па нема да те боли глава ако те избркаат дали ќе бараш со години пред да најдеш нова работа, почист воздух и општо околина и барем да не се нервираш за основите работи (храна, возило, недвижностите се и таму проблем но мислам побрзо ќе стигнеш таму до кров над глава со кредитите отколку тука).
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Квалитетот на животот тука и со поголема сума е понизок отколку во средените земји со помалку пари.
А за тоа дали ќе одговара или не и не е толку страшно, ако загинеш не ти менува многу :D
Јас лично повеќе ги гледам западните земји од следните аспекти: подобар стандард, помалку нервози со политика, подобро здравство (иако во голем дел од нив е изгор скапо и често не ти е покриено), подобро образование за децата, поголем избор на работни места па нема да те боли глава ако те избркаат дали ќе бараш со години пред да најдеш нова работа, почист воздух и општо околина и барем да не се нервираш за основите работи (храна, возило, недвижностите се и таму проблем но мислам побрзо ќе стигнеш таму до кров над глава со кредитите отколку тука).
Напротив,баш затоа што нема да одговараат го прават тоа.Ако почнат горе такви ствари да прават,и најдемократските земји ке воведат смртна казна :)
За се друго се согласувам.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Ако си работел во мкд за 200-300 евра, Малта ќе ти изгледа ок, а за секој што има колку толку подобра работа Малта не е добар избор, 4-5 евра саатница на тие цени на станови и цени за живот се ништо.
Зависи кого гледаш по кафеани и во мкд, тие ти се или некои кои имаат неколку плати/пензии или екстра примања дома или пак со многу добри работни места и високи плати, да знаеш дека имаш во мкд луѓе кои земаат барем 200 евра повеќе од ти што земаш таму, имам другари кои се со по 6-7 години работно искуство како програмери кои заработуваат по 70-90к денари нето месечно.
Ama sporedbava ti e mnogu losha.
Prvo mi zborish za nekoi shto zarabotuvale 200 evra povekje od mene...a posle za nekoi developeri so po 70-90k...
Tuka da znaesh deka ima lugje shto zimaat i po 2.5k a rabotat kako customer support vo nekoja Gaming kompanija.
A za developeri da ne praam muabet. Naogjas rabota za dva dena, a platite se dvizat okolu 3.5-4k.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Напротив,баш затоа што нема да одговараат го прават тоа.Ако почнат горе такви ствари да прават,и нај демократските земји ке воведат смртна казна :)
За се друго се согласувам.
Можеби нема да го прават толку често, али криминал и лудаци нема земја што успеала да спречи, секаде може некоја будала да седне зад волан под дејство на алкохол или наркотици и да ти ебе векот, ако си во САД на толку оружје по улици може и да ти го тргне кубурот за обична расправија.
Нема држава каде нема будали, пијани, издрогирани, националисти, чурук народ и тн, работата е дали останатите работи во системот ќе функционираат, или ќе бидеш од сите страни заебан.[DOUBLEPOST=1548715736][/DOUBLEPOST]
Ama sporedbava ti e mnogu losha.
Prvo mi zborish za nekoi shto zarabotuvale 200 evra povekje od mene...a posle za nekoi developeri so po 70-90k...
Tuka da znaesh deka ima lugje shto zimaat i po 2.5k a rabotat kako customer support vo nekoja Gaming kompanija.
A za developeri da ne praam muabet. Naogjas rabota za dva dena, a platite se dvizat okolu 3.5-4k.


Sent from my iPhone using Tapatalk
На место е споредбата, ама ти не ме разбираш.
Ти се жалиш дека гледаш луѓе во мкд по кафеани, а ти рмбаш за 1300 евра од кои повеќе од пола ти се трошоци за кирија и храна.
Не пробувајте да се споредувате со останатите, гледај тебе дали ти е добро и каде ти можеш да извадиш максимум.
Ако ти во мкд немаш можност да заработуваш повеќе од 400-500 евра со твојата професија, тогаш Малта ќе ти биде земја од соништата, али ако во мкд заработуваш некоја просечна плата тогаш немаш есап да одиш во Малта за плата од 1300 евра, се делиш од семејството и пријателите, одиш во непозната земја за на крај на месец да не можеш да тргнеш ни 200 евра на страна.
А девелопери и слични професии не знам колку земаат таму, сепак со 1500 евра плата во мкд има многу кои со пушка не ги бркаш од тука, особено ако имаат и поткрепа плус од семејството во поглед на недвижности, кола, помош при гледање на децата и тн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom