Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Epa chovekot si go znae budzetot. Sigurno nema da kupi klima od 80000 ako gi nema. Nemoj ti da se plashish za tugjite pari. :)
Кој би дал 80.000 за модел кога и тој што му ја предложил напишал дека таа од 80.000 е послаба од неговата платена 60.000, и побрзал да земе уште една од тиа по 60к за да не се заебе ?
знаеш кога и кој будала ке даде 80.000 за послаба ?
Кога не попуст место 80к ке биде 50.ооо....кад врба роди грожџе се вика тоа
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Кој би дал 80.000 за модел кога и тој што му ја предложил напишал дека таа од 80.000 е послаба од неговата платена 60.000 ?
знаеш кога и кој будала ке даде 80.000 за послаба ?
Кога не попуст место 80к ке биде 50.ооо....кад врба роди грожџе се вика тоа
a toa deka mdeni vo 2012 napishal deka e poslaba e mnogu bitno vo celiov muabet i stvarno znaci deka e poslaba?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Мдени со неговите прикаски за СЦОП/МОП и Јеровент ти ги учука двапати WN35 пута 38.000ден со кои сега неможеш да згрееш соба од 20м2
Батали реклами, реклами сме гледале за све и свашта.
И за ДУАЛ компресор у LG сме гледале реклами и тоа за многу поефтино ама испадна фалична серија, па враќаат пари на сите што купиле ДУАЛ.
Што не ги врати ти парите за фаличните WN што не се 3,5ки на -10Ц него изолацијата искочи нечини кај тебе....некој Мдени Охридски да не те зезна и тебе што сега ти прави прикаски? ;)
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Da @mdeni Taka e kako shto kazuvas, samo toa treba prodavachite da go znaat ubavo za da ti go kazat, a ne klientot da treba da e ekspert za klimi. Vo red, Eurovent e relativno lesen da si go prochitas ama iskreno kolku lugje shto kupuvaat/kupile klimi slushnale za Eurovent ili kolku prodavachi znaat za Eurovent? Ako ne uspeam da stavam fasada, ako ne sum finansiski moken sega, togas sum vo plan da ja premestam WNot od spalna vo edna od detskite koi se 12 do 15m2 kade bi bila sosema dovolna i vo spalna taka da napravam, da kupam 5,5ka koja ke nema nekoj pregolem pDesign, recimo 3,9/4,2 kw i ke gledam da nema prejak izduv iako sega WNot vo spalna mi e na 3ta brzina i ne mi smeta voopshto, a treta brzina na WNot e mislam 450m3 pa ne znam na 5,5ka koja brzina e 450m3 ama ne mislam deka ke imam problem. Ama ovaa e krajnata opcija.
Ти другар кога продваш осигурување се кажуваш?Или чуваш некој детал за да лапнеш бонус? Со другите продвачи не е исто? Ако сакаш да купиш клима по мерка ќе истражиш, ако сакаш било какво осигурување ќе истражиш и за тоа има сите осигурутелни компани да ги истажиш и тука и во странство и тоа со ѕвездичка шо е да го прочиташ! За се што купуваш е исто, секаде има ѕведичка!
ВЕ МОЛИМЕ ПРЕД ДА ГО ЗЕМЕТЕ ЛЕКОТ ВНИМАТЕЛНО ПРОЧИТАЈТЕ ГО УПАТСТВОТО ИЛИ КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ВАШИОТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕФТ
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Мдени со неговите прикаски за СЦОП/МОП и Јеровент ти ги учука двапати WN35 пута 38.000ден со кои сега неможеш да згрееш соба од 20м2
Батали реклами, реклами сме гледале за све и свашта.
И за ДУАЛ компресор у LG сме гледале реклами и тоа за многу поефтино ама испадна фалична серија, па враќаат пари на сите што купиле ДУАЛ.
Што не ги врати ти парите за фаличните WN што не се 3,5ки на -10Ц него изолацијата искочи нечини кај тебе....некој Мдени Охридски да не те зезна и тебе што сега ти прави прикаски? ;)
Ne mozam da zgream 21m2 zoshto prostorot ima potreba od 5kw toplina. Me zaeba mene prodavach kako tebe, a ne prodavavh kako @mdeni. Me zaeba mene prodavach kako tebe koj shto ne znae shto e toa toplinska potreba na eden prostor i koj shto ne znae deka eden prostor nema vrska shto e 21m2, deka takov prostor moze da ima potreba kako edna 50m2 soba.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Zdravo na site:)
Sakam da spodelam info za smetka za struja za 12mesec 10300den
Toa vivax-ot 18aeci-to si lapa kw ali i gree nema nikakva maka;)
U posledno vreme dosta se zboreshe za izolacija pa sakam da spodelam nesto, kaj eden bratuced u 16m2 ima staveno gree lomo eco 3.5 vo kuca ima pvc prozori no nema izolacija klimata si raboti perfektno duva toplo korne ne sme ja merele na izduv, no ne postiga da pravi komforta atmosfera na noze ti e ladno kamen i covekot si e svesen za toa znae deka problemot e izolacijata klimata si e super. I druga situacija komshija vo kuca so izolacija i novi prozori ima staveno vivax aeqi 3.5 so r32 vo 20m2 salon raboti 24 casa i rove ja slusam na 30m od mojata kuca nema sansi da postigne temperatura, prvin mislev nesto ne znae da ja setira pa jas mu ja namestiv na 24 so ifeel na drugiot kraj od salonot(i da kazam samo tamu gree pogolemiot del od vremeto ne se doma ali klimata raboti)i mu vikam ostavi ja vaka eden den pa ke vidime . Idam drugiot den temp na dalecinskiot 19c ladno i si vikam u sebe taka ti e koga ne slusas i si otisol imal prijatel sto mu rekol top ti e ovaa klima a ona za k...c ne ja biva.
I uste nesto se raspishav tundra 3.5 e zakon od klima za parite mislam deka e bestbuy prosto me iznenaduva kako dobro si raboti za sobi do 16m2 vo koi jas gi koristam samo si prede i muka si nema
I da vi kazam mnogu golema razlika ima od parapetna/konzolna edinica za greenje od zidna podot e topol i mnogu po prijatna sredina e(za ova sum mu blagodaren na strelec koj me posovetuva za izborot i voedno go pozdravuvam)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
@maxradule dobro ke bese da dopolnis deka smetkata od 10.300den e smetka za dva sprata kukja so edno broilo i lokacija promaja Aerodrom Petrovec bezmalku so temperaturi kako po Acuweather.
Tvojot sprat e na Multisplit AECI-GREE so 3 vnatresni platen smesni pari so konzolni twin kompresor itd....dolniot sprat se gree edna soba so edna 3,5ka klima ili pojse klimi ima?
(Friziderite u podrum gi broime u smetkata ili ne?)
Cim ste zadovolni super :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ти другар кога продваш осигурување се кажуваш?Или чуваш некој детал за да лапнеш бонус? Со другите продвачи не е исто? Ако сакаш да купиш клима по мерка ќе истражиш, ако сакаш било какво осигурување ќе истражиш и за тоа има сите осигурутелни компани да ги истажиш и тука и во странство и тоа со ѕвездичка шо е да го прочиташ! За се што купуваш е исто, секаде има ѕведичка!
ne si voopshto vo pravo. Mene ne me zaeba chovekot so klimata shto mi ja prodade, odnosno WN shto mi prodade. Klimata e fenomenalna i ako vo bliska idnina dojde prilika za detskite sobi da kupuvam klima, pak bi ja kupil istata. Mene u stvari ako si pravime realno muabet ne me zaeba chovekot voopshto tuku jas sam si se zaebav zoshto nemav poznavanje od termodinamika, izolacii i slichno, i vo spratot vo koj shto se vseliv nikogas nikoj nemashe ziveeno od 2008, nitu edna zima ne pomina nekoj vo nego od koga se izgradi i nemavme pojma deka tolkavi toplotni gubitoci ima. WNot na - 10 isporachuva ista toplina kako 85/90% od "3,5kite" shto se prodavaat kaj nas i toa e taka. I Hansolot od Petna ne uspea da mu zgree 30m2, i ushte nekolku clenovi tuka so Hansol se pozalija na nejzina neefikasnost.
Se slushnav so ushte trojca od Ohrid koi ja imaat istava klima, trojcata se prezadovolni i nikakva zabeleshka nemaa za klimata.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
@maxradule dobro ke bese da dopolnis deka smetkata od 10.300den e smetka za dva sprata kukja so edno broilo i lokacija promaja Aerodrom Petrovec bezmalku so temperaturi kako po Acuweather.
Tvojot sprat e na Multisplit AECI-GREE so 3 vnatresni platen smesni pari so konzolni twin kompresor itd....dolniot sprat se gree edna soba so edna 3,5ka klima ili pojse klimi ima?
(Friziderite u podrum gi broime u smetkata ili ne?)
Cim ste zadovolni super :)
Znaci komplet struja za kuca na dva sprata na edniot dole ima 3.5 vivax aeri salon 20m2 i edna tundra 3.5 vo 16m2
Na gorniot vivax aeri multi 18 so dve edinici vo salon 25m2 i vo spalna 16m2 i vo detska 16m2 tundra 3.5 hodnik i kupatilo se grejat posto e sve otvoreno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
Znaci komplet struja za kuca na dva sprata na edniot dole ima 3.5 vivax aeri salon 20m2 i edna tundra 3.5 vo 16m2
Na gorniot vivax aeri multi 18 so dve edinici vo salon 25m2 i vo spalna 16m2 i vo detska 16m2 tundra 3.5 hodnik i kupatilo se grejat posto e sve otvoreno
Koe AERI multi imas ti pobogu, pa ti neznaes ni sto imas i sto si kupil.....od AERI imas fakin 3,5ka AERI i toa dole kaj tatkoti.....multito AECI koga ti go predlagav go zema nakraju balade zasto ti kazav i me razbra taman deka AERI kako novo e poslabo i poskapo od staroto AECI...AECI-GREE imas sega doma, plateno edvaj 60k so fakin 2 konzolni 5,5kw +2,5Kw ili gjaba u prevod....pobagatela cena zdravje, prasaj denes za multi ceni...taka da potrosnja ti e mala i vikajte URA na dvata kata od kukjata....za lokacija i izolacija taman ste prosle Eftino i bez drva. I uste duzis pivo....Od 2016ta sega duzis cela gajba!
miseradue.jpg
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Koe AERI multi pobogu, ti neznaes ni sto imas.....od AERI imas fakin 3,5ka AERI i toa dole kaj tatkoti.....multito AECI koga ti go predlagav go zema nakraju balade zasto ti kazav i me razbra taman deka AERI kako novo e poslabo i poskapo od staroto AECI...AECI-GREE imas sega doma, plateno edvaj 60k so fakin 2 konzolni 5,5kw +2,5Kw ili gjaba u prevod....pobagatela cena zdravje, prasaj denes za multi ceni...taka da potrosnja ti e mala i vikajte URA na dvata kata od kukjata....za lokacija i izolacija taman ste prosle Eftino i bez drva. I uste duzis pivo....Od 2016ta sega duzis cela gajba!
Прегледај го приврзокот 202900
Greska u pishuvanje dobro znam sto imam i ne e gree multito tuku Midea
A za pivo vo sekoe vreme mozesh da pominesh na gosti pa moze i da gi testirame klimite
67k kostase klimata i 10k za montaza mi zemaa
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.308
66.701den opremata
Se resi da ja platis posle ova....i mi se SVI radujemo sea sto si stoplen, a kaj nazahvalnici neidam na pivo, pogotovo kaj onie sto po 2godini zgreani trolaat deka ne se zadovolni.
miseradue3.jpg miseradue4jpg.jpg miseradue5.jpg
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
66.701den opremata
Se resi da ja platis posle ova....i mi se SVI radujemo sea sto si stoplen, a kaj nazahvalnici neidam na pivo, pogotovo kaj onie sto po 2godini zgreani trolaat deka ne se zadovolni.
Прегледај го приврзокот 202903 Прегледај го приврзокот 202902 Прегледај го приврзокот 202901
Ne te razbiram ili si sarkasticen?
Jas nikogas ne sum rekol deka ne sum zadovolen od klimite
I samo iznesuvam licno iskustvo
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom