Најекономично греење и ладење

Член од
8 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
Мојата изгледа само по потреба уклучува во 5та, тестирав денес неколку пати, ставено е во 5та и цело време дува во 3та, ќе отворам врата и после неколку минути почнува во 5та да дува и додека затопли убаво после пак се враќа во 3та. Исто така во упатството прочитав дека во 5та/Powerful мод најдолго може да дува 20 минути.
И кај мене пише 20 минути, бар да ставеле на која разлика помеѓу темп во собата и подесената на климата се уклучува 5та или Powerfull mode, 4, 5 или 6 степени разлика.
Сега јас требе да уклучам 5та брзина или Powerfull па да почнам да ја ладам собата и да видам кога ке уклучи.
Инаку истестирав и се уклучи за среќа.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Пробано со ќумци околу 6 метри со се вертикала една сезона и морав да ги извадам собата лом ја направив од чад.
Тогаш ништо.Веќе ти кажаа чаре,изолација само,а зимово буткај некако.Инаку гледај по пазар3 и реклама5,се наоѓаат убави котли/печки За мали пари.Неколку радијатори,можеш и друга соба/вц да поврзеш,околу 1000-1500€. Многу подобро ќе се распоредува топлината,и верувај стоплен ќе бидеш со 10 кубици па незнам колку лоша изолација да имаш.
Според мене првиот чекор би ми бил тој.После изолација дел по дел како пари ќе имаш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Okolu 30 m2 gream ne mi e izgasnata od noemvri i ne ja namaluvam voopsto navecer
Navecer sto ne ja gasnis ubavo, ama nekaza na kolku e setirana navecer ?
Mojata e na 21/22 navecer setirana....tvojata ako e na 18C si go *.al ezot
Kupi eden termometar i ko ke vidsis sabajle deka e 15C a namestena 18C odma svakjas deka ne ja biva so toj seting
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
И кај мене пише 20 минути, бар да ставеле на која разлика помеѓу темп во собата и подесената на климата се уклучува 5та или Powerfull mode, 4, 5 или 6 степени разлика.
Сега јас требе да уклучам 5та брзина или Powerfull па да почнам да ја ладам собата и да видам кога ке уклучи.
Инаку истестирав и се уклучи за среќа.
Да барем да пишува во какви услови се уклучува во 5та.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
33
Поени од реакции
6
Navecer sto ne ja gasnis ubavo, ama nekaza na kolku e setirana navecer ?
Mojata e na 21/22 navecer setirana....tvojata ako e na 18C si go *.al ezot
Kupi eden termometar i ko ke vidsis sabajle deka e 15C a namestena 18C odma svakjas deka ne ja biva so toj seting
Podesena mi e na 24 stepeni i ne ja namaluvam voopsto na vecer
Do pred dve nedeli ja namaluvav na 22 stepeni na vecer ali sega na ovie niski temperaturi ne ja namaluvam
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Drzete gi klimite na isti seting denje nokje koga e vaka ladno da ne vi se oladat zidovite i zaboravete na setinzi Powerfull i igranje so zadadena dali 23 lili 28...
Ostajte gi na 22/23 i spijte mirno....i 2kw da vi potrosat klimite na cas toa se 13den na cas....u eftina ili preku nokj toa se 6,5den/cas koga e i najladno
Vo drva presmetano toa se 2m3 drva preku sila u najladniot mesec za 80m2....
Pojse od 6000den nema da dobiete smetka....parno za 80m2 e duplo od ova i se plakja 12meseci.
Poeftino greenje od klima nema, za mladi parovi sto prvpat treba da plakjaat smetki za greenje e izmislena rabota
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Koj sakal veruval koj ne, kumot mi ide doma za docek na nova godina i vika.......a be kaj vas mnogu toplo....a na parno se vo G.Zid.
E pa vidi mu vikam, ti plakjas pola smetka sea, a vtorata polovina ke ja platis na leto (pak za greeenje)...ja mojata smetka sea je plakjam ama vo leto neplakjam ic....zatoa duplo potoplo e kaj mene vo zima :D
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Eve vaka, nemam pishano denovive pa sega da napisham. Otkako frliv malku izolacija na knaufot nad klimata, malku se podobrija rabotite vo spalnata, ne mnogu, ama se podobrija, sepak ne e idealno. Se nervira. shto ne uspeav vrz celiot del da frlam izolacija bidejki tolku bev ispikan vo krovot, tolku nezgodno zastanat shto ako ne bev bilder nemashe shansi fizichki da go izdrzam toa shto go izdrzav :) Na okolu 75% od povrshinata na knaufot nad klimata uspeav da frlam 5ka kamena volna.

Vo dnevnata se si e kako treba, tamu FHto i WNot si brkaat rabota, a WNot si pravi redovno na 50 minuti 3 minutni defrosti. Nemam merach na niv, merachot mi e na klimava vo spalnava i situacijata momentalna e ovaa na 25 setirana so tret izduv, nadvoreshna -12 po accuweather.
IMG_20190108_005345.jpg
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Многу често се споменува волку троши, онолку стоплени итн. Најголем дел од корисниците на клими овде се во станови, чии станови најголем дел од времето се затоплени од 5 страни а 1 е орворена кон надвор.

Станови кои на папир се 50-60-70 квадрата, па коа ќе одбиеш, балкон, и веќе надворешни ѕидови спаѓаат во квадратура, доаѓаме до реални 40-53-63 квадрата.

Такви простори и со свеќа на -10 ќе се стоплиш.

Примерот на дечкото од Прилеп кој е во куќа само со блокови, без никаква изолација, и кој со ќумбе од 8 кв топлина не успева да затопли 45 квадрата.

Клима човекот треба да заборави во таков простор, освен ако има таква да на -10 дава 10 kw топлина со 5 cop.

Инаку ќе излезе од пари за струја.


Тој човек треба сите пари на светот што ги има да ги даде за изолација па после клими.

Чисто за референца, разлика куќа од стаб, мојатс која е со најдобрите пвц на пазарот со целосно нова дограма, однадвор фасада без изолација со алубонд кров.
Температура на внатрешни скали/ одмаралиште кога е надвор -8



Температура во спалната соба кога е надвор -9, на 2 спрат кој е и најтопој бидејќи е во средина, мојата спална е над неа и ја грее fh25, и треба да е уште поладна од таа доле.




Ај споделете вие во вашите простории станови колку е најладно кога е не греете,
14-15 степени???

Дечкото кој не успев ќумбето да го згрее во 45 квадрати, би му препорачал да земе уште едно ќумбе на другата страна и така да се загрее.
Ставање на клима каква и да е во таков простор е правење пари на евн.
Поарно да стави графички нешто нека копаат бар ќе добие нешо криптовалути.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Sega za sega e super temperaturata(neznam kolku e tocno nadvor,na mobilen polazuva -11)I vlagata vo vozduhot(suvo e).
Dva tri suvi difeosti po 2-3 min vo 24 casa
Namesteno 24 na dalinjsko


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@vlavot Potpolno te razbiram brat i vo pravo si. I bash radi ova lugje shto ziveat vo stan ne razbiraat kako e vo kukja. Eve ti slika od sobata odma do spalnata shto mi e, slikano e ova na 27 Dekemvri, a ottogas nemam mereno, ama sigurno sega ponisko ke e na ovie temperaturi. IMG_20181227_063309.jpg
A @zlatomirec ako ne e stoplen sega, moze da si stavi edna inverter dodeka ne stavi izolacija i vo kombinacija so drvata da go gree mnogu podobro. Klimata ke raboti so dobar COP, ke ima povisoka temperatura i podobro raspredelana toplina.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Гевгелија рекорд за оваа зима, овде прават грешки во Т ама во децимали, ништо повеќе
Screenshot - 08_01.jpg
Неото е при крај со снагата, на издув едвај 42с, а влече константно 1030w
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Bitola po yahoo.-17

Po klimata -12-13stepeni

Na 20stepeni.podeseni potrosuvacka vo 7:00h

1Suzumi
2Fh

20190108_070755.jpg 20190108_070648.jpg
@Strelec
https://youtu.be/YFPoFpRnxB8
Po videoto isto trosat tvojata Gree Amberot do-15 i Suzumito10
Kaj.mene odi off vratite gi drzam.zatvoreni.
Prosek od klima.imaat po.260-280 ovie 2-3najladni dena.

Kaj ME Fh25 imam zabelezano za razlika od kaj drugite klimi ne.treba.tolku igrajne so.dalecinskoto nesto pobavno.reagira na.komandite.
Mu treba malku.da razmisli mikroprocesorot.ili kalkulira.

Smetka od. 9.11do 10.12 4600de
Od 10.12 do.8.01 5000den.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom