Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
@INDIJANEC123 Lenovo имаш? Кој модел точно? Под предпоставка дека имаш Lenovo и дека правилно си направил екстерен диск/usb/whatever со windows на него - провери од страна на лаптопот или до копчето за палење треба да најдеш едно малечко дугме ( Lenovo го викаат NOVO button ) :

Поврзи го екстерниот хард диск/usb/whatever ( дури е лаптопот угаснат ), и стисни го NOVO копчето со нешто тенко како чепкалка за заби. Лаптопот ќе се вклучи и ќе ти излезе мени ( enter bios, boot menu и слични ствари имаш во тоа мени ) - тука можеш да одбереш boot menu, понатаму ако знаеш да инсталираш windows ќе се снајдеш.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Media Creation Tool-ов од Мајкрософт официјалниот, кога симињаш со него .iso, симнува home или про верзија, или и двете ги симнува и после бираш у инсталација?[DOUBLEPOST=1544359809][/DOUBLEPOST]bla[DOUBLEPOST=1544373714][/DOUBLEPOST]Симнува и pro и home и уше некои други имаше.
 
Последно уредено:
M

memento

Гостин
На лаптопот на десктоп ми се појави Activate Windows, Go to Settings to Activate Windows.
Неможам да правам некои работи се додека не го активирам, како да го активирам?
Пак исто, т.е слично, your windows license will expire soon.....
Како сега да го активирам?
Пробав на линковите што сте ги ставиле тука но не работат
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ај помош.... напраив бутабилно усб од вин 10ка преку руфус у пробувам да инсталирам на делл лап топ dell inspiron N5010 Постар модел ама кога ке го стаам усб то и кога ке идам да бутира преку било кое усб заглавува.... иам само црн екран и трепка конзолата - не ми дава никаква операција да почнам... истото ми се дешаваше и со вин 8ца... ја грешам некаде или???

некој да имал сличен проблем или бар да даде солуција зашо несака ни да почне инсталација?[DOUBLEPOST=1546812245][/DOUBLEPOST]
дечки ај помош.... напраив бутабилно усб од вин 10ка преку руфус у пробувам да инсталирам на делл лап топ dell inspiron N5010 Постар модел ама кога ке го стаам усб то и кога ке идам да бутира преку било кое усб заглавува.... иам само црн екран и трепка конзолата - не ми дава никаква операција да почнам... истото ми се дешаваше и со вин 8ца... ја грешам некаде или???

некој да имал сличен проблем или бар да даде солуција зашо несака ни да почне инсталација?

п.с ова ми се има дешавано и на понов модел на делл и на крај со ЦД ја завршив работата ама ме фаќа инат за ова УСБ то...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
дечки ај помош.... напраив бутабилно усб од вин 10ка преку руфус у пробувам да инсталирам на делл лап топ dell inspiron N5010 Постар модел ама кога ке го стаам усб то и кога ке идам да бутира преку било кое усб заглавува.... иам само црн екран и трепка конзолата - не ми дава никаква операција да почнам... истото ми се дешаваше и со вин 8ца... ја грешам некаде или???

некој да имал сличен проблем или бар да даде солуција зашо несака ни да почне инсталација?[DOUBLEPOST=1546812245][/DOUBLEPOST]
Прво пробај ресетирај го BIOS-от.
Ако не сака, влези во BIOS-от и разгледувај ги опциите. LEGACY, UEFI, FASTBOOT, USB EMULATION обично овие работи праат проблеми и експериментирај си со опциите :D
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Прво пробај ресетирај го BIOS-от.
Ако не сака, влези во BIOS-от и разгледувај ги опциите. LEGACY, UEFI, FASTBOOT, USB EMULATION обично овие работи праат проблеми и експериментирај си со опциите :D
идам чекор по чекор... ај да не е од замунда или од пајрбеј сеа од официјална страна симињам и директно праам бутабилно усб.. ако несака така ке пробам со биосот.. ако не така ке пробам и со трето програмче па ке видам шо ке напраам.... осеќам дека некоја глупост е у прашање само да видам кај е грешката.... ко сефте да инсталирам се осеќам :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
идам чекор по чекор... ај да не е од замунда или од пајрбеј сеа од официјална страна симињам и директно праам бутабилно усб.. ако несака така ке пробам со биосот.. ако не така ке пробам и со трето програмче па ке видам шо ке напраам.... осеќам дека некоја глупост е у прашање само да видам кај е грешката.... ко сефте да инсталирам се осеќам :)
Ако е нов лаптоп или релативно нов согурно под дифолт работи под uefi. Ако е така во руфус кога го креираш usb-то одбери uefi gpt partition и мора да бутира.
Ако не го креираш како mbr
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
upload_2019-1-7_0-4-21.png


стар е некои си 6 7 години можда.... DELL inspiron N5010 type P10F001 - неможам да му ги глеам сетинзите сеа да не го прекинувам пошо пробувам да напраам бутабилно усб од официјална страна на мајкрософт

п.с еве го горе принт скринот како го праам усб то.... ако не помине и вака ке напраам прво дифолт сетингс на цел биос па ке рчкам таму нешо....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Прегледај го приврзокот 202608


стар е некои си 6 7 години можда.... DELL inspiron N5010 type P10F001 - неможам да му ги глеам сетинзите сеа да не го прекинувам пошо пробувам да напраам бутабилно усб од официјална страна на мајкрософт

п.с еве го горе принт скринот како го праам усб то.... ако не помине и вака ке напраам прво дифолт сетингс на цел биос па ке рчкам таму нешо....
А зш мора 10ка да му стаиш?
Побавен ќе биде.
Клај му 7ца, тој му е последен официјално подржан Windows.
Не дека нема да работи и 10ка, ја на постар дел иам 10ка ама побавно работи а можни се и дополнителни проблеми.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Прегледај го приврзокот 202608


стар е некои си 6 7 години можда.... DELL inspiron N5010 type P10F001 - неможам да му ги глеам сетинзите сеа да не го прекинувам пошо пробувам да напраам бутабилно усб од официјална страна на мајкрософт

п.с еве го горе принт скринот како го праам усб то.... ако не помине и вака ке напраам прво дифолт сетингс на цел биос па ке рчкам таму нешо....
Одбери mbr кај partitiob scheme и десно кај uefi треба да стои bios или csm
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
А зш мора 10ка да му стаиш?
Побавен ќе биде.
Клај му 7ца, тој му е последен официјално подржан Windows.
Не дека нема да работи и 10ка, ја на постар дел иам 10ка ама побавно работи а можни се и дополнителни проблеми.
Screenshot_1.png
90 дена без рестарт, вчера почна цпу-то да работи чудно па морав, десетката е многу бољи од 7, 7ка после месец два користење ќе кочи
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Сум имал проблем со неподдржано аудио од филм (мп4) кога го пуштам на Фуего тв преку усб, но со неподдржано видео првпат ми се случува.
Повеќе ме чуди што еден фајл нормално функционира, за другиот вели неподдржано видео.
Ова се резултатите од скенирање со програмot Mediainfo. Првата слика е од фајл со поддржано видео, втората од фајл со неподдржано видео. Не гледам разлика во информациите. Дали некој знае што може да биде или имал ваков "проблем"?



 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сум имал проблем со неподдржано аудио од филм (мп4) кога го пуштам на Фуего тв преку усб, но со неподдржано видео првпат ми се случува.
Повеќе ме чуди што еден фајл нормално функционира, за другиот вели неподдржано видео.
Ова се резултатите од скенирање со програмot Mediainfo. Првата слика е од фајл со поддржано видео, втората од фајл со неподдржано видео. Не гледам разлика во информациите. Дали некој знае што може да биде или имал ваков "проблем"?



Па единствената разлика што веројатно прави проблем е FPS-то. Многу му се 60фпс на Фуегото изгледа :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Ау, не ја видов таа "ситница" :). Ништо, ќе го гледам со лаптоп и hdmi. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom