MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Видов дека го дадоа гратис. Сам да го активираш и да се јавиш после да го деактивираш.

Ако пропуштиш да го деактивираш отиде во сметката за јануари?

Зашто не како порано, го пуштаат кај сите активен и после истекот на рокот сами го деактивираат кај сите?
Намерно е така маркетинг трик, кога ќе ти текне да деактивираш можеби ќе се предомислиш и да го оставиш пакетот активиран или пак да заборавиш и да платиш мора да земат од гледачите некој денар плус.

Има решение и за ова ќе ставиш потсетник аларм на мобилен да ти ѕвони тој ден и нема да заборавиш да исклучиш. Но да најдобро е од Телеком да ти уклучат и исклучат.

Тие што активираат прв пат HBO пакет на Телеком им е 1 месец бесплатен.
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Колку предвреме,може да се раскине договорот со Телеком?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Частат гледање на 1 епизода од серија или во превод не частат ништо.

Обид да натераат некој да плати за останатите епизоди.
Ова е како вицот за власите-,,му рекол таткото на синот-сине...ако поминиш одличен ќе те носам пред слаткарница да гледаш како другите јадат слатки,,:pos:
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
дали некој од тие кои имаат 5.1 и се претплатени на ХБО добиваат сараунд звук?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
дали некој од тие кои имаат 5.1 и се претплатени на ХБО добиваат сараунд звук?
Моментално не сум во можност, но еве утре ќе прикачам слики како ги емитуваат каналите. Само HBO 2 HD има. Незнам зошто но Телеком има многу чудна политика со ре-емитувањето на каналите. Мислам само HBO 2 HD го земаат оригиналниот, каде што можеш да избереш дали сакаш превод вклучен или не, и да избереш аудио јазик (има избор Dolby Digital и обичен MPEG2).

Другиве HBO HD и HBO 3 HD за жал немаат Dolby аудио јазик а зошто немаат обрати се во Телеком. Кај овие 2 канали (а и кај многу други) од централа го лепат преводот а и аудио јазик еден пуштаат само (MPEG2). До пред 6 месеци бев на Вип, ама не правеа вакви дубари они, си избираш дали сакаш превод или не кок аудио јазик итн итн.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Сега видов стварно само на HBO 2 HD има избор за аудио Dolby Digital и обичен MPEG2, и избор дали да нема или да има превод. На HBO 3 HD кога одиш да бираш аудио еден е и тоа пишува Хрватски кој е избран

Глупости.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Сега видов стварно само на HBO 2 HD има избор за аудио Dolby Digital и обичен MPEG2, и избор дали да нема или да има превод. На HBO 3 HD кога одиш да бираш аудио еден е и тоа пишува Хрватски кој е избран

Глупости.
Тотално не им ја разбирам политиката. Истото е со многу канали како Нат Гео, ФОКС итн итн. Исто сум приметил со СК каналите дека во чуден формат ги даваат сите 3, дали од различни извори ги земаат или ХД сигналот го компресираат па им се јавува проблем господ знае особено на СК 1 сликата им е вовлечена во лево (се приметува по иконата горе лево).

Како скорешен корисник на Вип слободно можам да кажам дека Вип па и Телекабел имаат нијанса подобар квалитет на ХД каналите во однос на Телеком (сите ХД им се со битрејт 10-13 Mbps барем кај Вип). За овие пари што ги земаат, Телеком мора да поработи на ова поле.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Моментално не сум во можност, но еве утре ќе прикачам слики како ги емитуваат каналите. Само HBO 2 HD има. Незнам зошто но Телеком има многу чудна политика со ре-емитувањето на каналите. Мислам само HBO 2 HD го земаат оригиналниот, каде што можеш да избереш дали сакаш превод вклучен или не, и да избереш аудио јазик (има избор Dolby Digital и обичен MPEG2).

Другиве HBO HD и HBO 3 HD за жал немаат Dolby аудио јазик а зошто немаат обрати се во Телеком. Кај овие 2 канали (а и кај многу други) од централа го лепат преводот а и аудио јазик еден пуштаат само (MPEG2). До пред 6 месеци бев на Вип, ама не правеа вакви дубари они, си избираш дали сакаш превод или не кок аудио јазик итн итн.
Цитат од https://www.hbo.mk/faq

"Дали HBO каналите се достапни со Dolby Digital 5.1 звук?

Да, Dolby Digital 5.1 звукот е достапен како опција кај повеќето наслови кои ги прикажуваме."

"Што е HBO HD?

HBO HD е тв канал од семејството на HBO канали кој прикажува идентична програма како и HBO, но во висока резолуција (HD) и со Dolby Digital 5.1 квалитет на звук. И HBO HD е во целост локализиран на македонски јазик."

Испаѓа дека Телеком не го пренесуваат корисничкото искуство кое е предвидено од HBO.

Целта ми е дали воопшто да размислувам за soundbar со 5.1.

На Netflix има неколку наслови кои поддржуваат и Atmos.

HBO изгледа спијат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Јас им пишав на Телеком на порака Facebook за ова. Да видам што ќе одговорат.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Видов дека го дадоа гратис. Сам да го активираш и да се јавиш после да го деактивираш.

Ако пропуштиш да го деактивираш отиде во сметката за јануари?

Зашто не како порано, го пуштаат кај сите активен и после истекот на рокот сами го деактивираат кај сите?
Според Закон - ако ти го активираш, тогаш ќе си го плаќаш ако заборавиш. Ако они го сами ти го активираат - не им дужиш пари ако заборават да го деактивираат. Просто е :)
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
И јас ги свртив каналите, само на HBO 2 HD има Dolby Digital како опција.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
И јас ги свртив каналите, само на HBO 2 HD има Dolby Digital како опција.
Како што пишав неколку часа тука ги прашав на Facebook па пишаа ќе видиме што е работата.

Ако некој има од старите ресивери оној црниот уште од нивниот почеток што ги даваа ќе приметите дека на самиот ресивер има ознака/ лого за Dolby Digital што значи тие ресивери си имаат можност за таков звук сепак тоа зависи и од кај ги земаат каналите и дали воопшто некој од каналите има овозможено таков звук.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
"Почитувани,

Благориме за вашиот интерес.

Teлеком ги превземаат содржините од нашиот сервер и ги дистрибуираат.

Официјално немаме поддршка за 5.1 Dolby Digital на ниту еден канал. Сепак испративме барање до централното седиште за да добиеме повеќе информации околу HBO 2.

HD e само возможно на HBO GO, поради тоа што е базирано на интернет стриминг.

Се надеваме дека успеваме да ви ги разјасниме нејаснотиите.
Во случај на понатамошни прашање слобдно не контактирајте. "


Ако добијам дополнителна информација ќе пишам тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom