Охрид

Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Горица: во контраст со претходните години, оваа сезона просторот околу хотел „Горица“ е комплетно запуштен:
- по асфалтниот пат над плажа Горица 1 е земја, очигледно заради градежни работи ... кои биле пред многу месеци
- хортензиите веднаш под хотелот - умрени, исушени: значи, и малку вода да се спречи да умрат никој не донел
- ѓубре расфрлано во непосредна близина на хотелот стои со месеци, небаре државата донела одлука да така стои.

Зачудувачки.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
https://www.ohridnews.com/vo-ohrid-e-bide-otvorena-golema-fabrika-za-proizvodstvo-na-marihuana-za-medicinski-celi/

Колку сум против оваа работа и сам со зборови неможам да опишам.

Мораше ли кај нас да прават ваква фабрика, истите криминалци што нелегално стекнаа пари од марихуана сеа со тие пари легално ќе отворат ваква фабрика.

Мораше подобро да се разработи законот за оваа работа, да се види потеклото на парите кои ќе влегуваат во овој бизнис.
Барем да им закачат 75 посто данок на добивка.

Никогаш не ми било мака што немам 200к евра како сега.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сенс за бизнис е во прашање кој ние го немаме. На пример во март идната година ќе има хард брегзит. Не сум слушнал некој од нашиве да оди во британија и да ги привлече туристите на кои ќе им е потешко да одат во хрватска, шпанија итн... Можеби грешам и има луѓе што тоа го прават ама ете може јас не слушнал...
Англичаните што дојдоа за суперкупот и што ги однесовме во Охрид, ги начекавме летово како се караат по објави на BBC за Хрватска дека Охрид е 100 пати поисплатлив за одмор отколку Дубровник. И тоа рачунај луѓево беа жртви на скаламуциите од типот на откажана резервација, ќе имало терористички напад и потоа го гледаш капацитетот ставен на букинг со 5 пати повисока цена. Мене некој да ми направеше така ќе пишував гнасотии со години по форуми и фејсбуци. Некогаш се прашувам каде ќе бевме во многу гранки само да не бевме клети.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Годинава се евидентирани околу 850 семејства кои бараат помош и се со социјален ризик.

  • Оваа помош е согласно стандардите на Меѓународната федерација на Црвениот крст и содржи средства за хигиена и прехранбени производи кои што се доволни да ги обезбедат основните потреби на едно четиричлено семејство, рече претседателот на Црвен Крст Охрид, Сашо Точков.
Неделата за борба против гладта се одржа од 16-22 Октомври. Донираа граѓани поединци, компании, здруженија, фирми, училишта и институции.

Ако тие 850 се само од Охрид се премногу, 850х4 е скоро 10% од населението.

Маки.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Денес изненадно на 48 години од својот живот почина градоначалникот на општина Охрид.
Сочувство до фамилијата и најблиските упатија премиерот, матичната партија и од ВМРО-ДПМНЕ...
Др.Јован Стојаноски пред све беше човек, хуманист, либералец кој не ги делеше граѓаните на партиска и етничка линија...
Изгубивме човек кој во својот краток период како градоначалник влеа надеж и идеи за сплотеност и подобра иднина.

Почивај во мир професоре, Господ да даде здравје и среќа на најблиските!
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Прашај тука... или планираш да отепаш некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom