Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Od Neptun 30000 preku monterot inaku 32000 bese momentalno imaat 5,5 ka samo
2,5ка за 30к е скапа инвестиција
S12EQ.jpg [DOUBLEPOST=1543768605][/DOUBLEPOST]
Pa trosi be bate ne e finta samo da gree tuku pametno da gree si mu zadal 24 i tolku da drzi a ne bez potreba da ide 28 kako so drva zesko pa otvori terasata grej ja
Ти БАТЕ денес се зачлени и одма мене ми се дигаш?
900W ти троши на +5 vo 30m2....со што се фалиш ? :)
Lomono trodsi 50% pomalce vo 53m2
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Јак ти е фазон споредбава, клима од 500 евра рамњаш со модел на Mitsubisi од 1000евра нивни наводно врвен и најекономичен модел АМа со фаличен AutoFan еве вака работи, сама себе се грее ама собата истива- се лади.....палиш кјумбето ако залади, џабе фрлени 1000евра. Дали Сензоров е ДЕФЕК или СОФТВЕРОТ кај овој модел незнам ама све на све ако "Делукс" моделов работи бетер од најлоша Мидеа замисли SF ili факин HJ како работи.
Прегледај го приврзокот 200497
Абе човече, постот ти е од 2015 година, една иста плоча вртиш 7 години, ти и уше еден Alexi само мрчите, сите форуми странски и наши се преполни со искуства задоволни корисници, исто и обратно ти и уше 2-3 корисници сте наводно задоволни од топлотните пумпи на ГРЕЕ, ти работиш за нив зимаш плата у Салон на ГРЕЕ си таму.
Другиот му е подарена без пари а третиот поради тоа што има една за упола пари другата му е дадена за 1/8 од сумата на сајтот.
Форумите се преполни со поплаки, вистински поплаки, реални.

Јас неам прочитани скоро ниту една реална поплака, за Фуџитсу, Тошиба итн...
Можеби за llcc со електрониката нешо серијата беше фалична, тоа се реални проблеми и поплаки, такви поплаки за ГРЕЕ се поплавени.
Сите тие sf, hj итн од Мицубиши неам прочитано ниту една реална поплака, само задоволни корисници.

Имаш клип пред 2 дена сниман со потрошувачка од 1.56 kw поставена на 19 степени внатрешна, на надворешни 0 или + степени, имаш податоци за 18kw потрошени на 0 или + степени надворешни 1.4 kw просек за Хансол и ти трубаш за 5 години стар пост.

Олади малку и биди реален.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Sto se nervirate be alooo, popoleka, so vreme ke naucite deka Hansolot12 e poefikasen so AutoFan od FH35VE bez AutoFan.
Amberot12 e poefikasen i poveke gree od Mitsu FH50VE od 98.000 u sekoj pogled :)
Ucite citajte od iskusni korisnici pa so vreme ke naucite.....samo godini ke vi trebaat za toa i smetkite za struja nema da vi gi izvadat japanskite klimicinja :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Gree ferito колку троши како лудо.
Еве го клипот
https://youtu.be/vbBvf-EBdvU

Еве ги коментарите од типот што го купил и се жали,

Пишува 1.2 kw просек средна потрошувачка


А на дечкото горе хансолот 18и нешо kw има извадено за 1 ден на температури околу 0 и + тоа е просек 1.4kw на час, човече. Чијзс.

Има мноогу поплаки по бугарските овој и другиот македонски форум дека Хансолов троши многу, всушност сите GREE трошат, тоа е нешто што кинезите не можат да го ископираат, инвертерска склопка и софтвер.
Трубам за ова долго време но луѓето не слушаат.
Железо тешко секој може да направи, дури и јас, ама електроника и софтвер скоро никој. Ниту се копира.

Како што ги гледам работиве, ситуацијата е, грубо од кинеските клими GREE можеби и ќе ве стоплат, најверојатно и ќе ве стоплат, но затоа ќе трошат струја како калорифер или рингла, другите кинески нема да трошат струја како рингла ама прашање е дали ќе ве стоплат.

Низок модел на јапонец, најверојатно нема да ве стопли многу ама нема да потроши ич, само висок модел на јапонец ем ќе ве стопли гарантирано ем ќе истроши гарантирано наајмалку струја, споредбено со GREE 2-3 пати помалку струја од нивните модели.

Но за да се купи таков мора минимум да се одвои 1000 еур и нагоре за 3.5 kw клима.

Така да изборот е ваш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
A be dosta veke od tvoive strucni mislenja.
Isto kako za Amberot sto mjaukase. Kazi koj ti ja prodal, koj ja montiral, prati garancija i ke dojdat lugeto da vidat sto e.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Наместо кај појдите кај братот со Купер ала ЛЦЛХ кој со 450вати загрева 40м2 на 28степени, а и кафето ќе ви го свари на клима во меѓувреме, вие за Хансол повторно :(
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Dosta se prepukuvate, sekoj neka si kupi so misli deka mu odgovara. Jas licno poznavam dvajca so imaat hansol doma klimite se top, odlicno great i se ekonomicni. Isto i midea se top klimi, i tundrite.
Glupo e da se tvrdi deka kineskite klimi ne cinat , istiot muabet porano se pravese za xiaomi telefonite ama eve poleka ke gi zgazat starive macki. Dajte malce realni sporedbi i podatoci tie so kupile, ne nekoi da ne kazam montirani postovi pro i kontra od botovi plateni kojznae od kogo.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
барам мислење од вас! се мислам што да земам панел или инвертор клима за 20 м2 собче, за двајца пензионери. дефинитивно ми треба нешто што ќе ги грее, а нема да им ја арчи цела пензија. инаку собчето има пвц прозори и ламинат но е на приземје. ве молам за совет!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Abe SELJAK denes se zacleniv ama znaes od koga vidov deka si SELJAK????.... E Ne ti kazuvam to toa ke si ostanes.Lugje edno ti pisuvaat ti si ja vrtis po tvoe[DOUBLEPOST=1543769802][/DOUBLEPOST]
Pusti go be gleas samo favorizira eden brend i dobil nedostizen zaradi site plukanja sto gi dobil
Nesto si nervozen, u Apteka imaat lek za tebe
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
барам мислење од вас! се мислам што да земам панел или инвертор клима за 20 м2 собче, за двајца пензионери. дефинитивно ми треба нешто што ќе ги грее, а нема да им ја арчи цела пензија. инаку собчето има пвц прозори и ламинат но е на приземје. ве молам за совет!
Za 20m2 najekonomicno ke ti bide so inverter klima ovoj model Best buy odlicen model so Mitsubishi kompresor.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Nekoj imal Amber Nordic i pod klimat ane se sedelo od sto duva toplo.
PA si rekov aj da izmeram so kolku Temperatura duva a stvarno duva toplo...
Bugaristov kazva....Pod klimatika nemoze da se sedii....i ne laze, pod klimat e 56C nejmalku koga vlece 900W.....klimata gree kako Termo pecka!! Amber ne se sedi pod klimata.jpg Malce merev Temperatura na izduv koga vlece 900W.....megju 57,7 i 56C e izduvot i normalno deka ne se sedi pod klimatika :) Amber gree toplo i rastura zatoa gree 80m2 :)

 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
како ќе дојде сметка отприлика, многу ми е важно колку би трошела струја и номрално дали ќе грее
Vaka okolu potrosuvackata se zavisi do izolacijata i do toplinske zagubi. No mislam deka vkupna potrosuvacka zaedno so klimata bi bilo okolu 4.000 den vo najladen period.
Pak ke kazam se zavisi do izolacijata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
356KWh potroseni i za plakjanje prema EVN za 819casa rabotena klimata.....819 casa mereni vo denovi se 34,12dena
Znaci greenjeto me kosta 10,7Kwh za poslednive 34dena ili vo pari 50den/dnevno grubo zemeno ili 1.500den preku sila za cel mesec ako ne se zeme eftin/skapa tarifa, tarifite ne mi se podesni na meracot.
IMG_20181202_164412.jpg [DOUBLEPOST=1543777884][/DOUBLEPOST]Amber12 најмал издув има 530м3 во прва брзина, при покажан усис 31 издув 56 (55,8 на видеото) колку е COP ?
Seljаk кo mene nezae kolku e COP па нека пресметаат научнициве ?
@Dr Zmigo @mdeni
COP.jpg
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Sto se nervirate be alooo, popoleka, so vreme ke naucite deka Hansolot12 e poefikasen so AutoFan od FH35VE bez AutoFan.
Amberot12 e poefikasen i poveke gree od Mitsu FH50VE od 98.000 u sekoj pogled :)
Ucite citajte od iskusni korisnici pa so vreme ke naucite.....samo godini ke vi trebaat za toa i smetkite za struja nema da vi gi izvadat japanskite klimicinja :)
Абе ајде навистина ајјј велиш така е хејехејејејјеје
 

Kajgana Shop

На врв Bottom