Game developer

Член од
30 јуни 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Dali saka nekoj da zapocneme da pravime igra.
Igrata moze da bide vo unity/unrial engen.
Koj znae da programira ili da pravi 3d modeli ili nekoj dizajner .
Koj saka https://discord.gg/GCeHFk
Neka dojde na diskord
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Јас еднаш се пробав со ова, требаше со жена да правам игра. На крај испадна игра правела за детенцето што го растела, а не за народ. :confused: :D

Ако стварно имаш 14 год. најди си другарче на твоја возраст и занимавајте се. Има разни алатки за оваа намена. Пошто го пробав, пробај Stencyl, визуелно програмирање со влечење делчиња и слагање едно во друго. Не мора да учиш програмски јазик.

Иначе озбилна игра, сака посвета, време, умешност, некој да ти нацрта графика, сними музика, звучни ефекти. Башка дизајнот продава. Под дизајн не се подразбира графика туку какво искуство ќе му пружиш на играчот.

Најлесно ти е, да направиш клон на постоечка игра и закачи ја на некој сајт за веб игри. ;)
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Јас еднаш се пробав со ова, требаше со жена да правам игра. На крај испадна игра правела за детенцето што го растела, а не за народ. :confused: :D

Ако стварно имаш 14 год. најди си другарче на твоја возраст и занимавајте се. Има разни алатки за оваа намена. Пошто го пробав, пробај Stencyl, визуелно програмирање со влечење делчиња и слагање едно во друго. Не мора да учиш програмски јазик.

Иначе озбилна игра, сака посвета, време, умешност, некој да ти нацрта графика, сними музика, звучни ефекти. Башка дизајнот продава. Под дизајн не се подразбира графика туку какво искуство ќе му пружиш на играчот.

Најлесно ти е, да направиш клон на постоечка игра и закачи ја на некој сајт за веб игри. ;)
jas znam c++ za toa sakam nekoj so mene da bide i da mi pomaga jas imam napraveno igri i jas gi pravam vo unity
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Непотребна главоболка awaits! :D

Кој е тој што ќе си ги троши живците со 14 годишно дете за да прави игра?

Освен ако е друго дете со слични цели во животот.

Да не се разочараш ама повозрасни луѓе тешко да ќе следат во ова. Освен ако имаш нешто стварно добро и убедливо, што најверојатно го немаш, пошто тешко се прави.

Имам пробано, со Phaser, со Stencyl, со Pushbutton и нешто малце во Unity3D. Саде идиоти се меткаат, џоа еден куп пари ќе направат со клон на Флапи Брд.

Јунити е озбилен и стварно вреди знаење во него. Ако си добар и работа можеш да си најдеш понатаму.

Ама квалитетни игри што вработуваат и носат пари, е за тоа батко, има да заплачеш од работа и од тестирање и пробување дизајни. Башка, игрите што носат пари, не се шала. И развој на игра од играње игра ти е равно на „баби и жаби“.

Земи го Хартстоун на Близард за пример. Или на пример Хироус оф да Сторм. Ја играм од алфа верзија. Од алфа кога излезе има 3 години, а во пред-алфа дизајн беше мислам уште во 2011та. Значи имаш 7 години од тогаш и уште се развива.

Земи ја Старкрафт 2 за пример. Почетоците се од 2003та. Излезе 2010та.
7 години во развој. Сега сме 2018та, извадија уште две продолженија и сега вадат и ко-оп мод, двајца против ВИ.

За сам или тим од двајца-тројца, само веб игри или мобилни ми личат некако.
Еден да црта, друг звук, трет кодирање. Така некако.

;)
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Dali saka nekoj da zapocneme da pravime igra.
Igrata moze da bide vo unity/unrial engen.
Koj znae da programira ili da pravi 3d modeli ili nekoj dizajner .
Koj saka https://discord.gg/GCeHFk
Neka dojde na diskord
Zdravo ja sakam. Nema veze shto imash 14 godini. Bravo za hrabrosta i za borbata da naucish poveke. I j bi sakal da pomognam dokolku sum vo moznost, zatoa slobodno kontaktiraj me.
I ne gi fermaj ovie sirotinjive shto te trolaat. Oni samo trolaat poso se slabaci. Koj gi broi..

Pozdrav
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Zdravo ja sakam. Nema veze shto imash 14 godini. Bravo za hrabrosta i za borbata da naucish poveke. I j bi sakal da pomognam dokolku sum vo moznost, zatoa slobodno kontaktiraj me.
I ne gi fermaj ovie sirotinjive shto te trolaat. Oni samo trolaat poso se slabaci. Koj gi broi..

Pozdrav
Баш ме занима што ќе биде. Пофалете се ако изработите нешто :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom