Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
14
Kolku kilovati e Hansolot shto go imas? Kazi za da znaat ushte kolku bi ti trebale klimi. Ako e stanot ko shto kazuvas super izoliran, nov, so dobra dograma togas nema da imas potreba za ushte dve klimi, tuku ushte edna samo bi ti trebalo.
хансолот не сум го купил јас, по документи како што видов е 3,5KW.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Здраво,

Имам едно прашање до вас ако можете да ми помогнете.

Се работи за греење на стан со квадратура 80м2, кој е нова градба и има одлична изолација.

Во станот веќе има наместено Gree Hansol кој досега ги задоволувал потребите за овие месец дена и одржувал солидна температура во станот (не целиот стан, некаде околу 55-60 квадрати, едната спална не се грее моментално)

Станот е поделен на дневна, ходник и 2 спални соби, инвертерот е монтиран во дневната соба, идеата ни е да барем уште 2 инвертери да се стават во спалните соби и сите 3 да дуваат истовремено со отворени врати.

Дали може да ми препорачате инвертери, искрено по групава има многу различни мислења и неможам да се одлучам.

Исто дали 2 самостојни единици или мултисплит систем. Буџетот за климите е да речеме до некои 70000 денари може и поевтино :)

Ви благодарам.
haier tundra, mn poevtino kje ti izleze od tvojot budzet a odlicno kje te zgreat...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Две тундри 12ка. Или 2 панасоника Де35. Или две грее ломо еко... кои било малку посаглам марки. И онака тие ќе се пуштени на аутоматски фен и 25ц рецимо.


Само провери дали можеш да спиеш во соба во која има клима. Може да е потребно во ходник да се стави една парапетна само.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Две тундри 12ка. Или 2 панасоника Де35. Или две грее ломо еко... кои било малку посаглам марки. И онака тие ќе се пуштени на аутоматски фен и 25ц рецимо.


Само провери дали можеш да спиеш во соба во која има клима. Може да е потребно во ходник да се стави една парапетна само.
mislam deka nema da ima muka so haierot, na quiet kje go stavi, nit se slusa nit trosi mn, moze i drugi e shto gi nabrojuvas isto kje bidat ama ne znam zasto ne sum gi koristel...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Ајде да Ви поставам едно хипотетичко прашање..Дали ако Ве мачи Диареа и се обидете да најдете помош на форум,некој лик со име на профил "Диареа" веднаш Ви одговара и ви вика земете Горка Сол без ниту еден друг аргумент(може да биде и друго лаксативно средтсво но битно е да се свати поентата) ќе го послушате и ќе земете Горка сол?
Исто е и со Климе @Klima ured веднаш има одговор за тоа кој тип на уред Вие треба да го земете,без никакви аргументи...
Ваше е да одлучите или ќе ја истражите малку подетално темата од 1300 стр, или ќе измрзнете, т.е. дали ќе земете лаксатив и ќе преспиете на ВЦ шолјата или ќе истражите подетално да видете што е лаксатив а што средство против диареа!
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Здраво,

Имам едно прашање до вас ако можете да ми помогнете.

Се работи за греење на стан со квадратура 80м2, кој е нова градба и има одлична изолација.

Во станот веќе има наместено Gree Hansol кој досега ги задоволувал потребите за овие месец дена и одржувал солидна температура во станот (не целиот стан, некаде околу 55-60 квадрати, едната спална не се грее моментално)

Станот е поделен на дневна, ходник и 2 спални соби, инвертерот е монтиран во дневната соба, идеата ни е да барем уште 2 инвертери да се стават во спалните соби и сите 3 да дуваат истовремено со отворени врати.

Дали може да ми препорачате инвертери, искрено по групава има многу различни мислења и неможам да се одлучам.

Исто дали 2 самостојни единици или мултисплит систем. Буџетот за климите е да речеме до некои 70000 денари може и поевтино :)

Ви благодарам.
Kako што имаше во еден од предлозите Haer Tundra 3,5кW можам да и потврдам од лично искуство дека е тоа добар инвертер и пред се како што рече Симон многу тивка при работа внатрешната единица, само 20dB идеална за спална, како и за греење на 20тина до 30м2 добро изолирана просторија.... особено како во твојот случај како велиш одлично изолирана новоградба и претпоставувам со повеќекоморни PVC прозори...
Но во твојот случај, те. за спалните би можел да одиш и со 9ки, на пример Vivax AERI е https://klimi.mk/product.php?id=312, за Хаиерот 9ка не би знаел да кажам. дури мислам дека на темава нема никој пишувано дека го поседува. Инаку тој е опремен со Hitachi компресор за разлика од 12ката Хаиер Тундра која е со Mitsubishi компресор. Деветки би биле и тоа како доволни во добро изолиран простор од 16квадрати... со помала потрошувачка од 12ки (од просечни 700W) и секако земено во обзир дека е подобро да бидат вклучени нон-стоп помалку ќе осетиш на сметката! Но парадоксално е што многу малку овде се набавуваат 09ки, па обично или се незначително поевтини од 12ките или се иста цена, а да се чудиш, во Енергија Tundra 09ка е поскапа од 12ка во SETEC... E kaj Vivaxot AERI има позначителна разлика во цена во корист на 09ка, а просечната моќ при греење од безналку 3кW ти гарантира дека ќе бидеш згреан!
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
@Sv B Ke ni ja zatvoris pak temava brat, te molam vozdrzi se. Pishi mu vo privatna poraka na Klima ured, i oteraj go kaj sakas, nemoj ovde.
Ne be Fikshe1989, nema da Vi ja zatvoram temava. Nekoj treba da razbere koj zboruva realno, koj zboruva gluposti, a ne da banira nekoj sto nema potreba. Ispadna deka klime n.pismeniot stana strucnjak blagodarenie na uste pogolem "strucnjak" od nego.[DOUBLEPOST=1542820793][/DOUBLEPOST]
Dobar den. Kako si ?
Fala , super sum.[DOUBLEPOST=1542821006][/DOUBLEPOST]
Jas bi ti go preporacal ovoj model od dokazan brend odlicna klima
Od ovoj sto da ti preporaca, podobro zemi si Fuego, covekov e totalno out.
Zemi si na Gree , Lomo Eco i uzivaj. Ako sakas multi, za da imas samo edna nadvoresna, zimaj 14k nadvoresna so dve 7k vnatresni.[DOUBLEPOST=1542821334][/DOUBLEPOST]
Kako што имаше во еден од предлозите Haer Tundra 3,5кW можам да и потврдам од лично искуство дека е тоа добар инвертер и пред се како што рече Симон многу тивка при работа внатрешната единица, само 20dB идеална за спална, како и за греење на 20тина до 30м2 добро изолирана просторија.... особено како во твојот случај како велиш одлично изолирана новоградба и претпоставувам со повеќекоморни PVC прозори...
Но во твојот случај, те. за спалните би можел да одиш и со 9ки, на пример Vivax AERI е https://klimi.mk/product.php?id=312, за Хаиерот 9ка не би знаел да кажам. дури мислам дека на темава нема никој пишувано дека го поседува. Инаку тој е опремен со Hitachi компресор за разлика од 12ката Хаиер Тундра која е со Mitsubishi компресор. Деветки би биле и тоа како доволни во добро изолиран простор од 16квадрати... со помала потрошувачка од 12ки (од просечни 700W) и секако земено во обзир дека е подобро да бидат вклучени нон-стоп помалку ќе осетиш на сметката! Но парадоксално е што многу малку овде се набавуваат 09ки, па обично или се незначително поевтини од 12ките или се иста цена, а да се чудиш, во Енергија Tundra 09ка е поскапа од 12ка во SETEC... E kaj Vivaxot AERI има позначителна разлика во цена во корист на 09ка, а просечната моќ при греење од безналку 3кW ти гарантира дека ќе бидеш згреан!
Abe , se slusate li sto zboruvate, 20dB bila Tundrata. Imate li usul koga lazete. Kako moze klima koja e vlezen model da ima 20dB.
Ne gi slusaj vakvite strucnjaci, drugarcinja na klime. Ke zazalis so vreme.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
@Dr Zmigo da te prasam dali 12-ta Haier Tundra ima EEV ventil ili e kapilara
Bidejki 18-ta Haier Tundra ima EEV ventil ne kapilara
еве aко нешто ти значи ова
upload_2018-11-21_18-26-46.png
... толку за 22,000 Денари! Мене не ми значи, ми значи што добро си врши работа, што квалитетно, топло тивко и економично грее... толку!
upload_2018-11-21_18-16-54.png
ја бива ли за греење 20-30квадрати по табелата и графикот?
upload_2018-11-21_18-19-51.png
upload_2018-11-21_18-21-11.png
 

Attachments

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Значи 12ката и 18ката Тундра се со ЕЕВ?
еве aко нешто ти значи ова
Прегледај го приврзокот 199884
... толку за 22,000 Денари! Мене не ми значи, ми значи што добро си врши работа, што квалитетно, топло тивко и економично грее... толку!
Прегледај го приврзокот 199880
ја бива ли за греење 20-30квадрати по табелата и графикот?
Прегледај го приврзокот 199881
Прегледај го приврзокот 199882
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
upload_2018-11-21_18-41-24.png [DOUBLEPOST=1542822132][/DOUBLEPOST]A be kogo LAZETE, 20dB......tezina na vnatresna /nadvoresna. Imate totalno razlicni podatoci.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Ne be Fikshe1989, nema da Vi ja zatvoram temava. Nekoj treba da razbere koj zboruva realno, koj zboruva gluposti, a ne da banira nekoj sto nema potreba. Ispadna deka klime n.pismeniot stana strucnjak blagodarenie na uste pogolem "strucnjak" od nego.[DOUBLEPOST=1542820793][/DOUBLEPOST]
Fala , super sum.[DOUBLEPOST=1542821006][/DOUBLEPOST]
Od ovoj sto da ti preporaca, podobro zemi si Fuego, covekov e totalno out.
Zemi si na Gree , Lomo Eco i uzivaj. Ako sakas multi, za da imas samo edna nadvoresna, zimaj 14k nadvoresna so dve 7k vnatresni.[DOUBLEPOST=1542821334][/DOUBLEPOST]
Abe , se slusate li sto zboruvate, 20dB bila Tundrata. Imate li usul koga lazete. Kako moze klima koja e vlezen model da ima 20dB.
Ne gi slusaj vakvite strucnjaci, drugarcinja na klime. Ke zazalis so vreme.
koj laze be, procitaj ubavo shto pisuva pa posle zbori, praime muabet za quiet mode, kade shto na deckoto vo soba kje mu vrsi rabota...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Tuka kaj nas lugevo LAZAT bez usul.[DOUBLEPOST=1542822221][/DOUBLEPOST]
koj laze be, procitaj ubavo shto pisuva pa posle zbori, praime muabet za quiet mode, kade shto na deckoto vo soba kje mu vrsi rabota...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Najdi kade pisuva deka na quiet mode e 20dB.....LAZGO[DOUBLEPOST=1542822336][/DOUBLEPOST]Denes sedam so eden poznat monter i vika " KAKO SE ZAEBA EDEN SO VIVAX, MI PLACE STO DA PRAVI, BRMCI MOTOROT KAKO TRAKTOR. NOVA JA KUPIL I SE ZAEBAL, MU VIKAT OD VIVAX , TAKA TREBA DA E, STO SAKAS ZA 19000,OO DEN." ....KATASTROFA[DOUBLEPOST=1542822510][/DOUBLEPOST]A za Haier, kaj nas ima tolku lazni podatoci, koi ne se verodostojni so realnite. Proguglajte malce poveke nadvor od mk dilerive, ke vidite deka nesto SMRDI.[DOUBLEPOST=1542822672][/DOUBLEPOST]Pak mukla, ........, a be BEKNI...KE MI SNEMA LENTA.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
еве aко нешто ти значи ова
Прегледај го приврзокот 199884
... толку за 22,000 Денари! Мене не ми значи, ми значи што добро си врши работа, што квалитетно, топло тивко и економично грее... толку!
Прегледај го приврзокот 199880
ја бива ли за греење 20-30квадрати по табелата и графикот?
Прегледај го приврзокот 199881
Прегледај го приврзокот 199882
Mnogu dobro e sto Haier Tundra 18 Btu ima EEV ventil za taa cena e Best buy.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom