Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 октомври 2016
Мислења
42
Поени од реакции
61
Ako moze nekoj da mi pomogne imam podneseno za adresa veke tri meseci preku konzulst vo bt i na brojot sto mi go dadoa ne mozam da dobijam da proberam dali dokumentite se stignati da kaze nekoj sto ima pusteno vo ovaj period i mu stignale dokumentite vo sofia ili neka pise broj na koj proveruva
[DOUBLEPOST=1542728451][/DOUBLEPOST]0035929872801 vidi na ovaj br prasaj
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Јас мислам дека ова шо сеа го праат е колку да го исперат образот пред Европа

Процедурите си течат за сите со валидни документи

Како и што било порано, без разлика на дополнителните и чекањето
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
29
Дали некој знае која е процедурата за промена на македонската возачка дозвола во бугарска и колку пари кошта?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Можеш да го нерекуваш хејтер колку сакаш.
Тој ти кажа еден факт. Не ми е да контрам со луѓе кои не ги познавам.
Едно да знаеш, ако почнат да ги чешлаат, што мислиш, така ќе ги остават? Дали знаеш (секој посредник знае), дека ќе укинуваат веќе добиени?
Посредниците мора така да велат каконшто велат иначе ќе го јадат стапот[DOUBLEPOST=1542726138][/DOUBLEPOST]

Декември до 10ти
Немам јас моментална информација дали е или не е стопирано ама кажав дека треба малку време да помине за да работите станат појасни како ќе се оди понатаму ама одма почнаа со напади као сум имал државјанство и сум се сител нешо на тие што чекале, тоа знаеме кој може да го напише, очајните посредници.
Како што стојат моментално работите ако се оди стриктно законски никој нема да зема со потврда, ни тоа "посебни околности" како добро поминато интевју, студенти во бг, постојан или привремен престој, апсолутно ништо. Или ќе летаат дополнителни како лани.
Значи многу пати ја имам постирано Наредбата бр. 1 од 1999г. за примена на Глава петта од Законот за БГ државјанство во која со измените од април 2017г. се додава во чл.6/1 "и сите документи кои потврдуваат постоење на барем еден предок бугарин по директна линија". Тоа многу луѓе си го толкуваа дека тие документи се изводите врз кои е добиен произходот што се чисти глупости затоа што изводите не го докажуваат потеклото или пак ќе ти го цитираат законот (Закон за блгарско гражданство, закон за блгарите живеешти извн бг...)и ти викаат еве види се е законски за потврдите итн. А Уредбата го дополнува законот и тоа е последно и тоа што се бара без директно да се менува законот зошто нели промените на законите се кочат години и знаеме од кого што како.
Реков и пак ќе речам, ќе дискураме за еден месец.
Иначе пак на големо лупа вицепрезидентката проверки, чисто како информација.

https://lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Немам јас моментална информација дали е или не е стопирано ама кажав дека треба малку време да помине за да работите станат појасни како ќе се оди понатаму ама одма почнаа со напади као сум имал државјанство и сум се сител нешо на тие што чекале, тоа знаеме кој може да го напише, очајните посредници.
Како што стојат моментално работите ако се оди стриктно законски никој нема да зема со потврда, ни тоа "посебни околности" како добро поминато интевју, студенти во бг, постојан или привремен престој, апсолутно ништо. Или ќе летаат дополнителни како лани.
Значи многу пати ја имам постирано Наредбата бр. 1 од 1999г. за примена на Глава петта од Законот за БГ државјанство во која со измените од април 2017г. се додава во чл.6/1 "и сите документи кои потврдуваат постоење на барем еден предок бугарин по директна линија". Тоа многу луѓе си го толкуваа дека тие документи се изводите врз кои е добиен произходот што се чисти глупости затоа што изводите не го докажуваат потеклото или пак ќе ти го цитираат законот (Закон за блгарско гражданство, закон за блгарите живеешти извн бг...)и ти викаат еве види се е законски за потврдите итн. А Уредбата го дополнува законот и тоа е последно и тоа што се бара без директно да се менува законот зошто нели промените на законите се кочат години и знаеме од кого што како.
Реков и пак ќе речам, ќе дискураме за еден месец.
Иначе пак на големо лупа вицепрезидентката проверки, чисто како информација.

https://lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728
Koj se tie dokumenti?Znaci blage veza nema zakonot celta e da se najdi bilo kakov dokument od poredok (na drugar moj so stedna kniska od banka) samo za da se izdat so pogolem broj na pasosi za makedoncite.Prethodno pred ga gi pritisnat kako sega ,bese samo so izjava.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Koj se tie dokumenti?Znaci blage veza nema zakonot celta e da se najdi bilo kakov dokument od poredok (na drugar moj so stedna kniska od banka) samo za da se izdat so pogolem broj na pasosi za makedoncite.Prethodno pred ga gi pritisnat kako sega ,bese samo so izjava.
Умре тоа време.
Иначе според тоа што го читам и се случува, се чешлаат посредниците и клубовите од Западен балкан и тоа ќе се одрази на целата процедура https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/11/20/3348807_prokuraturata_izze_427_hil_lv_ot_glavniia_sekretar_na/#comments-wrapper
И друга работа е тоа што се најавени од напролет промени во Законот за бг државјанство и тоа конкретно измените ќе се за докажување на бугарско потекло па види ти сега што би можело да се смени таму. Колку "патриотите" сега во овие говна што се напикаа ќе прават опструкција на измените ќе видиме за неколку месеци. Периодов што следи нема да биде лесен за тие кои се во процедура или оние кои допрва планираат да аплицираат. Тоа е.
https://www.dnevnik.bg/politika/2018/11/05/3340243_sled_akciiata_v_agenciiata_za_bulgarite_v_chujbina/
 
D

djgoram

Гостин
Можеш да го нерекуваш хејтер колку сакаш.
Тој ти кажа еден факт. Не ми е да контрам со луѓе кои не ги познавам.
Едно да знаеш, ако почнат да ги чешлаат, што мислиш, така ќе ги остават? Дали знаеш (секој посредник знае), дека ќе укинуваат веќе добиени?
Посредниците мора така да велат каконшто велат иначе ќе го јадат стапот[DOUBLEPOST=1542726138][/DOUBLEPOST]

Декември до 10ти
Декември до 10ти
Ke stigni dopisot do 10 dekemvri do spfia ?
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
41
Поени од реакции
31
ne si vo pravo druze,jas sum so intervju dekemvri 2015 g. i uste sum na dopolnitelna!!!
Drugar abe go otece so toa u dekemvri sum, ne stignale do april. Gledas deka pisuvaat luge deka imaat promeni. Ke dojde red i na tebe. Olanavi malce i citaj drugite so pisuvaat
 
Член од
17 ноември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
13
Intervju juli mesec 2017 od avgust cekam ukaz ako ima nekoj slicno neka pise koga ke ima promeni
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom