Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Шала на страна јас мислам дека Грујо ќе се крие до крај се дур Иванов да му даде аболиција. Ова е втора верзија како во времето на Бранко,кога му се даде аболиција на Заев.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Штета шо е у зграда, да беше у некоја барака као Ескобар на кров да го укокаат специјалци.

Смрди на deal ова...шупакот муртински уше у канцеларија му нудеше да не го чачка. Ова до сега амбасадата го праеше за циркуз....пу!
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Од каде знаеш ти каде живее и дали тоа не е тврдина? Познавам луѓе шо се исселија од таа зграда за да може тоа патолошко гомно да глуми маченик. Не можеа кола да си паркираат у зграда каде што си решиле дом да направат. Им се шетаа мајмуни по цел ден горе-доле по тоа зградата. Којзнае колку катови има споено. Ама не живеел во некоја резиденција, скромен бил - жими к***ф, тоа за вас лоботомирани вморони. Да му влезат со багер сеа, на златна шоља ќе го фатат као кења.
Ne mi ja svakjash poentata. Eden takov bogatash koj poseduva milijardi evra da si dozvoli so komshiite vo zgrada da se rasprava za parking ili prisvoen sprat e chista glupost. Mozne da ja kupi zgradata na EU vo Brisel so tie pari, demek milijardi evra ....So tolku pari mozhe da bira kade da bara azil ili vie naivno mislite deka EU ne go sakaat pa ke go isporacha na nashite slechkovci vo Makedonija....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ne mi ja svakjash poentata. Eden takov bogatash koj poseduva milijardi evra da si dozvoli so komshiite vo zgrada da se rasprava za parking ili prisvoen sprat e chista glupost. Mozne da ja kupi zgradata na EU vo Brisel so tie pari, demek milijardi evra ....So tolku pari mozhe da bira kade da bara azil ili vie naivno mislite deka EU ne go sakaat pa ke go isporacha na nashite slechkovci vo Makedonija....
Тој застануеше на 500 метра пред камери и новинари да ја смени колата у која се вози, па ќе праи зградишта, куќишта...има тоа, негде, не овде....таму си е сега, со дечко му.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Изгледа е уште еден од оние денови за комуњарите кога дур климаат или ракоплескаат пред господарот Муртињо во себе му караат мајки и шајки. :icon_lol:

Патем ова е последното ветување кое треба да се шкртне од европската предизборна кампања на сдсш. Рекордот веројатно е одамна соборен, така што ова денеска е само зацврстување на водството.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Може и нова анкета да се додаде. На пример за каде е Грујо.
 
B

Bafra

Гостин
(ДОКУМЕНТИ) Еве како фирмата на Анѓушев, со нелегален документ од УЈП извлекува милиони од ФЕНИ!



Претходни текстови:
Целокупната документација на нелегалната цесија

(ВИДЕО) Интервју со Слаѓана Тасева


Ајде @Bafra објасни им дека се е легално и дека со ова ја нарушуваат репутацијата на научникот, чесен претприемач и политичар, Господинот Кочо Анѓушев :icon_lol:
:lolzz::lolzz:

Кога те прашав во претходните постови за продажба на мауси каде иде разликата, сакав да видам дали имаш претстава како функционира тендер бизнисот. Од твојот одговор сфатив дека си лаик во тие области.
Исто и за ова со цесијава. 100пати да ти објаснам дека случајот со цесијата е чиста и легална работа нема да прифатиш.
Јбг кога мразите богати луѓе терајте со идеалите.

Текстот е каша попара. Со цесијата што не ти е јасно ...
Процедурата ти ја објаснав. Во текстот исто ја потврдува. Склучиле договор, па чекале одговор од УЈП.
Бројот на потврдата од УЈП ако го ставиле во моментот кога го пишувале договорот, тогаш ќе беше доказ дека однапред знаеле.

Ќе ме радуваше ако личност како тебе, се сконцентрираше на овој дел:
"Значи, во услови кога ФЕНИ е должник кон УЈП, функционерите од управата дозволуваат парите за поврат на ДДВ да отидат во компанијата на Анѓушев. Под претпоставка дека е точно тврдењето на ЕДС дека никогаш не ги наплатиле парите од цесијата, се поставува прашањето: Како е можно, во услови кога ФЕНИ им е должник, од УЈП да дозволат пари од поврат на ДДВ да се прелеваат во приватни компании? "

Ама нормално кај 90% од народов никогаш не гледа криминал во државните служби, туку виновници се секогаш приватниците. Се прашувам каква ли моќ имаат приватниците кога чесни административци ги тераат да работат во нивна корист... Целата моќ е кај администрација (суд, јо, мвр, дбк) арно ама овие приватниците многу опасни :toe:

Еве има правници на форумов, нека објаснат дали има криминал во случајот со цесијата, за другите работи како што кажав порано не е битно.

Интересен феномен Балканов. Своите богаташи си ги осудуваат, ги уништуваат фирмите, народ се радува. Не дека нема многу од нив кои на криминален начин дошле до милионите, ама не се сите. Еве Камчев, Панделески заслужуваат во затвор, ама како ли успеале сите тие криминали да ги направат без помош од администрација (влада, ујп, нбрм, јо, дбк)..... :sneaky:

Плус да речеме формирале корпорации кои вработуваат, создаваат нови вредности, извезуваат, или па услуги нудат и дома и надвор. Со нивно затварање може да дојде до затварање на тие корпорации, народ без работа, нема девизни приливи во државата, нема даноци, а тој празен простор после ти го пополнуваат странските бизнисмени кои освен тоа што ситно мораат да платат, се друго носат во матичните земји. А во времето на Грујо дури и од буџетот им дадоа неброени милиони и сеуште им даваат на странците (y) . Така и јас знам бизнис да терам :icon_mrgr:

Додека на запад своите бизнисмени не само што ги штитат, туку и војската ја ангажираат за да се остварат целите на тие нивни бизнисмени.

Најверојатно ќе останеш дежурен критичар, полн со надеж дека магично, прв, втор ешалон од администрација ќе станат чесни и морални, а службите како дбк/убк и слични, ќе работат во корист на народот.

Јбг, примери еден куп има каде комунизмот и социјализмот пропаднале.
Арно ама еднакви да сме биле уште мантрате (y).
Еве администрација ќе си добие покачување и тоа заслужено :aplauz:

Моќта е кај тој што ги контролира државните служби, а не приватниците. Еве со Тодориќ (агрокор), Мишковиќ (делта),Камчев во ќорка тоа е потврдено. А парите каде се, можеш ли да одговориш ?

Кога се работи за тендери, приватниците НЕ ги прават условите. Разликата во цената ( како што имаше и во бомбите) иде кај ... :свиркам:

Јасно ми е дека доколку прифатиш тоа што кажувам, после не ти останува ништо, ќе мора многу поголема енергија/труд да вложиш, а вака ти е полесно, па продолжи со вербата/надежта, немам против (y)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Тој застануеше на 500 метра пред камери и новинари да ја смени колата у која се вози, па ќе праи зградишта, куќишта...има тоа, негде, не овде....таму си е сега, со дечко му.
Pocnuvash da zvuchish patetichno do nemajkade... ja menuval kolata ...gospod da chuva i da brani.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Дојде од ДА.
Напука анонимни копиљаци околу себе.
Третина држава си отиде од овде.
Друга третина се просветли и уште мисли дека се "чеда александрови".
Испокраде миљарди и ја отера у провалија држаава, а глумеше обвинет у банален случај.
Си кидна во багажник од ауто и нема носот боксерски да му го видиме.

Да, третата третина од населението бавно умира у надреалниов циркус.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom