Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
Веројатно многу пати поставувано прашање тука, ама што кола би му препорачале на човек што појма нема за коли :D .
Имам во буџет некој 4000 евра, и сакам да земам некое мало количе од типот на фиат пунто и тн, таа класа. Али не се разбирам во тип на мотори или било што такво па добро би ми дошло помош.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво

Дечки еден совет за сервис на Dacia Logan 1.4 mpi. Треба да се менува каиши и водна пумпа се мислам да ја носам во СЕРВИС ДАНИ во кисела вода не сум бил до сега па ако има некој некакво искуство да сподели :) или препорачајте добар сервис не многу скап :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Toa e poentata na globalizacijata.....isti proizvod( k.rac) da ti go prepakuvaat i da ti go preprodadat pod drugo ime i proizvod
Јасно... Затоа опадна квалитетот на колите и се испомешаа класите и квалитетот.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Веројатно многу пати поставувано прашање тука, ама што кола би му препорачале на човек што појма нема за коли :D .
Имам во буџет некој 4000 евра, и сакам да земам некое мало количе од типот на фиат пунто и тн, таа класа. Али не се разбирам во тип на мотори или било што такво па добро би ми дошло помош.
seat ibiza 1.9 ti e najdobar izbor. od fiat pezo i citroen begaj. na opel ne ni pomisluvaj :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.561
Поени од реакции
38.683
Не е поентата стереотипниот муабет за старо и ново, не се зезај одма :D
тоа што го зборите вие го има од кога постојат колите, едни исти марки кои имаат заеднички газда делат платформа за да се намалат трошкови. Да не е тоа ќе чинат два пати поскапо него што се сега и многу ауто компании би отишле у банкрот пошто да развиеш една кола идат милијарди, а замисли да фрлиш толку пари и да не продадеш ништо?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Да ве прашам ако знаете нешто повеќе за ставање плин, поточно дали може да се вгради плин на турбо бензин кола или само на обичен бензинец?
Некое подетално објаснување?
Фала
plinot za TSI motorite kosta 800-1200 eur, i ke trosi 75% plin 25% benzin
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
plinot za TSI motorite kosta 800-1200 eur, i ke trosi 75% plin 25% benzin
Друга поевтина варијанта нема?
На било кој турбо мотор може да се постави плин, и секогаш потрошувачката ќе биде таква во сооднос со бензинот?
 
Ф

Флеш

Гостин
Потребно ми е совет,кажано кратко коментар-забелешка за верзија мотор на Пежо 206 .

Дали се добри дизел 1.9 моторите на Пежо 206 1999година ? Дали вредат ? Или пак подобри се други верзии на мотори на пежо? Стрикно 1999 година или таа генерација околу Добри и слабости? Сестричкава сака да земе количе за работа,па ајде вака убаво количе ни се понуди 1.9 д 1999 година? Колку трошат вака иначе?:)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Веројатно многу пати поставувано прашање тука, ама што кола би му препорачале на човек што појма нема за коли :D .
Имам во буџет некој 4000 евра, и сакам да земам некое мало количе од типот на фиат пунто и тн, таа класа. Али не се разбирам во тип на мотори или било што такво па добро би ми дошло помош.
Toyota Corolla Hatchback 2003-2006 (од 1.6 па нагоре)
Toyota Auris Hatchback 2007-2010 (исто од 1.6 па нагоре)
Audi A3 Hatchback 2003-2006
(1.8 или 2.0)
Mazda 3 Hatchback 2004-2005
(од 1.6 па нагоре)

Сите овие се однесуваат за бензин/плин, да немаш мака и да ги извозиш.
За дизели, консултирај се со некој друг.
Поздрав
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Потребно ми е совет,кажано кратко коментар-забелешка за верзија мотор на Пежо 206 .

Дали се добри дизел 1.9 моторите на Пежо 206 1999година ? Дали вредат ? Или пак подобри се други верзии на мотори на пежо? Стрикно 1999 година или таа генерација околу Добри и слабости? Сестричкава сака да земе количе за работа,па ајде вака убаво количе ни се понуди 1.9 д 1999 година? Колку трошат вака иначе?:)
Тој автомобил има 300,000км + ако редовно се возел. Во овој случај треба да провериш дали е редовно сервисирана. Провери сега на ладно како пали, дали од прва пали. Компресија,алтернстор,греачи, акумулатор итн. Градска околи 7литри, отворено 4.5литри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom