Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
strana 2
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Откако ќе се потпише указот,нели закажувате дата и час за подигање. Принтате маилот за потврда,се сликате за пасош,две слики носите,и тргате на пат.
2. Ако ви е закажано пример во 11саат, бидете таму најмалце еден час порано,одете прво во мин.за правосудие и на вратата имате залепен лист со потребните податоци за уплата за указ. Значи немојте да одите директно во банка како што советувал членот неписмен,бидејќи во ниедна банка немаат готов урнек за уплаќање туку самите вие треба да го пополните. Нормално во банката незнаат кои се цел на дознака,ИБАН,сума, и ред други информации што треба да се внесат.
3.Најдобро е да го сликнете листот со податоци и одете во БИЛО КОЈА банка, значи не морате во Поштенска или незнам која,туку во било која банка,ќе побарате уплатница и ќе замолите ако треба и ќе почастите за да банкарката ви ја пополни уплатницата,бидејќи сами нема шанси да ја пополните исправно.
4. Бидете 5 мин порано пред врата од закажаниот термин и самите пријавете се кај службеното лице,обично надвор стојат,дека имате закажано за подигање указ во толку и толку часот,не чекајте да ве повикаат затоа што НЕМА. ги викаат само за поддавање док за интервју и за самите интервјуа. на шалтер 4 се подигаат указите,не треба да се чека ред затоа што службеничката ги вика самата по име и презиме кандидатите,согласно часот на закажување.
Нит барајте кафе костас нит барајте поштенска банка нит се водете по неписмени членови.
пет минути ме делеа од тоа да го пропуштам терминот и трошоците за пат да отидат у пизз матер,а не се малце. покрај тоа има уште три одења до пасош во рака.
позз и со лесно
Се надевам дека со ова на некого ќе му олеснам и помогнам,бидејќи јас тргнав со објаснувањето од неписмениот член и за малце ќе го пропуштев терминот од тоа што трчав по небитни банки, кои незнаат и немаат готови урнеци за укази и затоа што не беше наведено дека податоците за уплата треба да се земат од мин.за правосудие а не во банка,и не ја барајте глупата поштенска банка пошто нити имаат поима нити имаат трпение за таквите неинформирани ко што бев јас,а очигледно според кажувањето на службеничката,голем број такви ко мене имало дневно. Очигледно и тие се воделе по магичното опишување на дебилниот член.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ne to trebat posrednik ides go prodigal udostovrenieto I ides Vo obstina Sredec se prijavuvas Tamu adresa I eng pa posle Edna nedeli ides go Zemas engeto I adresa I ides Vo bg ambasada se slikas
Cena
50leva + 5 bank.provizija za MP(zemanje na ukaz)
30leva vo opstinata za EGN i vpisuvanje vo kniga na ziteli na sluzbena adresa opstina Sredec/Sofija
61lev za pasos i licna karta (slikanje vo Sofija vo policijata)
go podigas licno vo Sofija. Koga ke go podignuvas ke treba da prijavis adresa, obicno site se prijavuvaat na sluzbenata adresa (Opstina Sredec, Lege 6.), odkako ke go podignes ukazot odis vo opstina Sredec kade sto apliciras za maticen broj (Opstinata se naogja vo blizina na Costa caffe) ke prasas i lesno ke se snajdes. Posle 7-10 dena odis da si go podignes maticniot broj i odis da se slikas za pasos i licna karta ( Slikanjeto e vo Opstina Slatina bul. Shipcenski prohod 67.) Za popolnuvanje na aplikaciite lesno ke se snajdes, ako ne mozes ke ti pomognat tie.
Eve cenovnik za licna karta i pasos
http://www.yambol.mvr.bg/Uslugi/Dokumenti_samolichnost/taksi_za_novite_bulgarski_documenti.htm
http://sredec-sofia.org/bg/page/249/grazhdanska-registratsiya-i-obsluzhvane
Kolku se eftini 7 leva ekspres
Cenovnik za adresa i egn
Ovde e objasnuvanje i cenovnik za ukazot
http://www.justice.government.bg/24/
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ova et od lugje na forumov so pisano so go minvele procesot
so sreka
Blagodaram ova e mnogu duri I premnogu no sodrzi sve do dobivanje pasos I licna karta blagoram uste ednash.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Znaci imam intervju idnata nedela za decava.Aj ve molam nekoj neka mi gi orati novite prasanja vo inbox ili ovaka.Odnaored blagodaram.Vi stojam i jas na raspilaganje jas vece za mene go pominav odamna patesestvieto.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Moj prijatel dobiva otkaz od Vice, intervju maj 2017, na polozitelno od juni ili juli 2018, Otkaz vo Oktomvri 2018, So dokumenti od prv bratucet vadi proishod i posle dopolnitelno na intervju nosi dokumenti od baba koja e rodena vo Petric i potvrda od klubot. Ne e staven na dopolnitelna, direktno na finalna i na polozitelna i potoa sledi otkaz. o_Oo_O
Lele loso znaci proishodot go gledaat
 
A

andrea85

Гостин
Prepiska 4700/2017 so intervji maj 2017 odovreno vo ukaz 153 so dokumenti od bkks samo potvrda mi kazaa im odobrile.
Viceprezidentot e stignal sea do niv.kako odi tempoto za 10500/2017 sum jas otpriluka ?
 
Член од
28 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
58
на 265 лица е отказано даване на б'лгарско гражданство по решение на вицепрезидента на Република Б'лгарија;

Nekako mnogu otkazi od viceto se desava nesto :( , poslednoto tromesecije nesto ne e kako so treba
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Do kaj se so vlez vo finalna od intervjuata vo 2017? 12.Dekemvri 2017 intervju i ushte na zadolzitelna. Do koga vaka
 
Член од
21 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
19
Tie shto cekaat za potpis, neka si proveruvaat denovive. Dobiv info deka se potpisani okolu 2000 ukazi.
kade moze da se v​
на 265 лица е отказано даване на б'лгарско гражданство по решение на вицепрезидента на Република Б'лгарија;

Nekako mnogu otkazi od viceto se desava nesto :( , poslednoto tromesecije nesto ne e kako so treba
Nemozam da pronajdam , kade se gleda kolku ukazi ima potpisano ...ili otkazi ? fala mnogu !!!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Член од
28 октомври 2018
Мислења
33
Поени од реакции
58
Член од
21 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
19
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom