Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.679
Поени од реакции
21.141
Многу си конфузен. Нели ништо не правеа, процесите се политички реваншизам. Сега велиш дека праеа.
Реши се еднаш, вака малку како шизофреник делуваш.
Каде пишав дека не правеле ништо, напоменав за КОСМОС каде тука може да ти предавам што како а и на професорот Владимир кој го "правел" извештајот. Пишав дека се реванширале политички и дека можеле да му прогледаат низ прсти но го срушиле и постапиле согласно закон. Тоа што го прави СЈО за случајот е реваншизам ништо повеќе а ти се убаци ко кец на десетка. Тоа ти што си со ограничен интелектуален капацитет и не разбираш ништо што ти се збори мене не ме прави шизофреник туку тебе глуперда. Не сме сите завршени во мик свети николе и со купени дипломи пример ко тебе !!!
Не го прави истото.
Да го прави бетер пошто она што сега се прави во позадина за 1 година, на вмро му требаше 10 години за да го реализира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.855
Поени од реакции
82.987
Да го прави бетер пошто она што сега се прави во позадина за 1 година на вмро му требаше време да го реализира за 10 години.
Гледаш пристрасно, како симпатизер на Груевски и тоа не е ништо ново. Објективно, ретко кој ќе може да го надмине него во нанесена штета врз земјата, народот и партијата (можеби највеќе). Можда само Бранко беше поштетен.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Каде пишав дека не правеле ништо, напоменав за КОСМОС каде тука може да ти предавам што како а и на професорот Владимир кој го "правел" извештајот. Пишав дека се реванширале политички и дека можеле да му прогледаат низ прсти но го срушиле и постапиле согласно закон. Тоа што го прави СЈО за случајот е реваншизам ништо повеќе а ти се убаци ко кец на десетка. Тоа ти што си со ограничен интелектуален капацитет и не разбираш ништо што ти се збори мене не ме прави шизофреник туку тебе глуперда. Не сме сите завршени во мик свети николе и со купени дипломи пример ко тебе !!!

Да го прави бетер пошто она што сега се прави во позадина за 1 година, на вмро му требаше 10 години за да го реализира.
сакаш да кажеш дека дпмне се неефикасни во крадењето, за 10 години не украдиле колку овие сега за 1 година :pos::pos:

па повеќето методи за крадење дпмне ги донесе: субвенции за се и сешто, грантови за стартапи, легализации на дивоградби за евро квадрат и што уште не
мора да им се признае дпмне се махери за крадење, овие сега ни 100.000 евра на може да земат, а да не ги разберат сите
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.398
Поени од реакции
18.306
Не ми одговори на прашањето... :(
Абе јас убо ти кажав да седниме со ракија, оти вакви песни отсекогаш се слушале само во ваква пригода или на партински митинг, ти ми се понашаш како изневерена сопруга, па што да ти речам друго?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Голема работа ако поднесат. Ќе измислат нешто и пак ќе го донесат под некаква забрзана постапка.
Ќе стават „европско знаменце“, ха ха ха.... Сега и за закон за комунална дејност ќе ставаат такво европско знаменце. Колку се погазија закони со Заев на чело. Неверојатно. Речиси нема нешто да е поминато согласно закон.[DOUBLEPOST=1540554978][/DOUBLEPOST]
..Тоа ти што си со ограничен интелектуален капацитет и не разбираш ништо што ти се збори мене не ме прави шизофреник туку тебе глуперда. Не сме сите завршени во мик свети николе и со купени дипломи пример ко тебе !!!
Немој така. Човекот е филозоф и може да те опсервира и да те изанализира без да те види. Филозофијата е страшна наука, само нема леб од неа... Инаку, фолозофирање со диплома е многу јака работа, за разлика од нас кои аматерскји филозофираме, без диплома.[DOUBLEPOST=1540555202][/DOUBLEPOST]
Гледаш пристрасно, како симпатизер на Груевски и тоа не е ништо ново. Објективно, ретко кој ќе може да го надмине него во нанесена штета врз земјата, народот и партијата (можеби највеќе). Можда само Бранко беше поштетен.
Тоа е твое непристрасно мислење, има некои кои пристрасно поинаку мислат.
Шега на страна, политичкиве судења, СЈО, обвиненија, нелегални докази, пресуди... придонесува да се мисли дека не биле вистина сите обвиненија кои се трубеа низ медиуми, митинзи, амбасадори.... и дека повеќе биле дел од акцијата за отстранување на силна политичка партија и групација од патот кон „виткање на кичмата на Македонија“, што и се случи. Гледаме што испадна. Многу сме пишувале, да не повторуваме.[DOUBLEPOST=1540555508][/DOUBLEPOST]Цветанов: Заев е новиот и модерен Гоце Делчев
„Тој ги гледа работите 100 години нанапред.“
Ова е бисер на векот. Јас се чудам како може капацитет како него да е претседател на партија од калибар на СДСМ (голема, секогаш претендира власт), а овој што пишува... Бреее...
 
Последно уредено:

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.373
Поени од реакции
3.167
Абе јас убо ти кажав да седниме со ракија, оти вакви песни отсекогаш се слушале само во ваква пригода или на партински митинг, ти ми се понашаш како изневерена сопруга, па што да ти речам друго?
Срамота...А да беше сиртаки или некоја блгарка од пајнер- одма лајкови...
P.S. Колку сте нахранети со антимакедонското, а живеете и потекнувате од нејзе....човек не може да поверува а го гледа тоа секој ден...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.398
Поени од реакции
18.306
Срамота...А да беше сиртаки или некоја блгарка од пајнер- одма лајкови...
P.S. Колку сте нахранети со антимакедонското, а живеете и потекнувате од нејзе....човек не може да поверува а го гледа тоа секој ден...
Не бе туку уште ми држи вода претходното 11 годишно владеење, па навикнат сум на Цеца.

Инаку јако е ова што сите почнаа да плачат по македонското сега кога ќе го 'изгубиме', ама тоа е тој Бојкотирам ефект, на задоцнет патриотизам.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.379
Поени од реакции
86.729
Абе јас убо ти кажав да седниме со ракија, оти вакви песни отсекогаш се слушале само во ваква пригода или на партински митинг, ти ми се понашаш како изневерена сопруга, па што да ти речам друго?
Барав само едно ДА или НЕ, а ти почна да кружиш како женче во пмс :( кафиња, ракииче, митинзи, курци-палци. И пак јас на крај кабает :icon_lol:
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.237
Поени од реакции
8.543
Исклучените ќе настапуваат како пратеничка група под името ВМРО-ДПМНЕ со додавка

Седумте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се исклучени од партијата откако гласаа за потребата за уставни измени во Собранието, во иднина во законодавниот дом ќе функционираат како пратеничка група.

Ова како што неофицијално дознава Плусинфо, било договорено на синоќешниот состанок на пратениците на кои, како што ни потвруваат, ќе им се придружи и пратеничката Владанка Авировиќ од Социјалистичката партија.

Се очекува пратениците, во новата пратеничка група да го поканат и пратеникот Панчо Минов од ГРОМ кој, како реакција на разрешувањето на Митко Јанчев од потпретседателската функција на ВМРО-ДПМНЕ, најави дека ќе ја напушти „Коалицијата за подобра Македонија“.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.373
Поени од реакции
3.167
Не бе туку уште ми држи вода претходното 11 годишно владеење, па навикнат сум на Цеца.

Инаку јако е ова што сите почнаа да плачат по македонското сега кога ќе го 'изгубиме', ама тоа е тој Бојкотирам ефект, на задоцнет патриотизам.
Абе само си ги извртувате работите..како не ви здосади веќе...задоцнет патриотизам имате вие" северџаните"...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
Не се нормални овие сакаат и претседател на државата да се избира во собрание наместо на избори

Јас би додал и премиер да се бира од Американската амбасада во Македонија, да не трошиме џабе пари на избори и да се малтретира народот.
Прво е тоа што резултатите на референдумот ептен непријатно ги изненадија, имаа бришан медиумски простор, исклучително агресивна кампања и невидена до сега поддршка наспроти минорна опозиција и максимално потфрлија, не успеаја ниту излезност да постигнат колку што имаа гласови на парламентарните 2016 сите тие кои беа дел од кампањата ЗА, за цензус да не правиме муабет.

Второ е шо веројатноста на следни избори да се оди со некој востаник, борец за слобода и демократија како заеднички кандидат на удбобалистите е голема, а резултатите на референдум не им одат во прилог воопшто. Артан Груби изјави дека се одлага на неодредено се она шо остана нереализирано од т.н Тиранска (необалистичка) платформа бидејки приоритет се дава на НАТО интеграцијата, шо значи ептен не им оди, ако имаа поддршка за тоа шо прават ќе распишеа избори. Сега со отворени карти (помина жими децата, воздухот и сл шверцерски финти) ако настапи СДССМ без албанските партии сигурно ќе освојат помалку пратеници од декември 2016.

Трет е фактот шо се покажа на дело дека во Собрание има исклучиво претпиремчиви ликови (или суштества), и тоа шо не може да се „испегла“ јавното мнение кај граѓаните како им одговора за реализација на нечија агенда, многу полесно и поефтино се реализира преку пратениците. Со гласањето ЗА докажаа т.е се уверија дека сме пластелин од народ и никому влакно нема да фали шо и да направи и тоа е тоа. А како беше се блокирано и стегнато пред и после гласањето за уставни промени (вклучително и форумот) е доказ дека активно работеа на превенирање на артикулација на револтот кој де факто постои, значи сепак се плашеа.

Инаку ако ДПМНЕ остане само на фарсата која се обидуваат така невешто да ја продадат на јавноста преку исклучувањето на некои ликови и со тоа покажување со прст кон нив буквално за продажбата на националните интереси и преку тоа обид за целосно перење, како шо можеа удбобалистите (и логистиката) да ги натераат да гласаат ЗА можат да најдат начин да им извршат притисок да поднесат оставки или што и да е...најмногу ќе изгубат од сите.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.855
Поени од реакции
82.987
Јас би додал и премиер да се бира од Американската амбасада во Македонија, да не трошиме џабе пари на избори и да се малтретира народот.
И ја сум за оваа идеја.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Испраа грдна пара се накрадоа и на крај името да се смени. Знаеш како ми иди да излезам на следните избории да гласам, па данок и сметки да плаќам?

И да си знаат студентите тоа греењето шо го нема парите потрошени се за стипендии на ќерката од Димитров и синот од Локвенец.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.143
Поени од реакции
3.369
сакаш да кажеш дека дпмне се неефикасни во крадењето, за 10 години не украдиле колку овие сега за 1 година :pos::pos:

па повеќето методи за крадење дпмне ги донесе: субвенции за се и сешто, грантови за стартапи, легализации на дивоградби за евро квадрат и што уште не
мора да им се признае дпмне се махери за крадење, овие сега ни 100.000 евра на може да земат, а да не ги разберат сите
За дивоградбите и легализација на дворно место нема никаде да слушнеш жалење од СДСМ оти и они се офајдија, си накупија илјадници метри квадратни државно земјиште за безпари.

За автопатите брчеа додека беа во опозиција, ама одкога дојдоа на власт ја продолжија изградбата на автопатот кај Демир Капија за една година поради една бандера и си лапнаа провизија за тоа, онаа перењето на пари и изнесувањето кеш од банката во Неготино кое го зборуваа го нема веќе.

Исто е и со другите автопати, првин се беше утнала трасата, па на крајот да си остане со истата траса, ама со поскапа цена (веројатно нивната провизија),
знам дека имало утнување во техничката документација, најголема причина е што овие користеле проект направен пред 15г :facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom