Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај пакјас
Дали по положително можеда те стават на проверка од вицето или прекин од кај него????
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ај пакјас
Дали по положително можеда те стават на проверка од вицето или прекин од кај него????
Да, сите освен тие преку родител ги ставаат на проверка.После проверката ако си преку прв братучед, следи отказ, а ако си преку потврда, брат, стар документ,ти потпишува укаџ.
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Да, сите освен тие преку родител ги ставаат на проверка.После проверката ако си преку прв братучед, следи отказ, а ако си преку потврда, брат, стар документ,ти потпишува укаџ.
Ете јас и другар сме јас со брат он со сестра и киснеме на дополнителна...во ист ден на интервју април 2016.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Целата процедура од Потврда од здружение, ДАБЧ, МП, изводи, преводи, заверки/легализации, лекарско, судско, државни такси...до излегување на државјаснтвото ви е околу 150 евра преку Софија, а ако идете преку амбасада/конзулат ви е 180 евра со тоа што не патувате до Софија ви излегува поевтино второто.
Колку пари ви земаат посредниците? Чисто информативно пошо нели 99% сте преку посредник, многу ретко се коментирало тоа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Колку пари ви земаат посредниците? Чисто информативно пошо нели 99% сте преку посредник, многу ретко се коментирало тоа.
Мене 300 зa рaбoтнa рaкa,плус oвие 200 штo си ги нaбрoјaл,укупнo 500 пo системoт клуч нa рaкa :D
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
30
Да, сите освен тие преку родител ги ставаат на проверка.После проверката ако си преку прв братучед, следи отказ, а ако си преку потврда, брат, стар документ,ти потпишува укаџ.
Сакаш да кажеш дека никој до сега нема добиено позитивен исход од прв братучед? Дали си сигурна?
Ве молам кој е преку прв братучед нека сподели искуство.
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Drugar brojot na molba ti e toa na kartonceto so ti e zapisabo, brojot na prepiska se obrazuva koga pomines intervju, ako ne si ja znaes, brojceto si go imal na prepiskata koga ti pisuvalo zadolzitelna proverka. Sega koga si na dopolnitelna brojceto ti e izbrisano. Jas sum 13***/2015 broj na molba, a brojot na prepiska mi e 7***/2016, poso bev septemvri 2016 na intervju. Razbiras?
Ok a po molba do kaj se stignati jas sum 10***/2015 da znam do kade sum
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Добро дали само од 2014 и 2015 влагаат на финална? Никој од цела 2017 што биле на интервју не пишал дека влегол на финална и узминативе 2 месеца
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Dali moze da posrednik sto ti posreduval za pasos da ti go blokira bg pasosot od koga ke ti izlezi na primer ako te ucenuva so pari i ne mozes da mu platis?[DOUBLEPOST=1538678740][/DOUBLEPOST]
Мене 300 зa рaбoтнa рaкa,плус oвие 200 штo си ги нaбрoјaл,укупнo 500 пo системoт клуч нa рaкa :D

Da prasam jas bev da si go zemam ukazot pred nekoj den i posrednikot mi zema na raka 140 evra plus 100 evra za brza postaka za 3 dena da mi go donesi pasost.
Na internet proveriv i gledam deka e 60 evra za licna karta i pasos za 3 tri dena po brza postapka a ne 100 evra i od koga pocnaja da naplakaat posrednicive po 140 evra za podiganje na ukaz po koj cenovnik rabotat znae nekoj ?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom