Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.118
Многу веројатно. Не верувам дека толкав стратешки интерес на САД е Македонија да влезе во НАТО. Ама тоа е само мој став, ништо не би тврдел, имам чувство дека тактиката на САД и Русија се менува од минута во минута, па некогаш ни сами не се свесни која варијанта им е подобра.
Во матно најарно се лови.... Од новонастанатата поларизација во светот тријат раце произведителите на оружје.... За пазарот да функционира потребен е регион со потенцијал за конфликт и пристојна баба рога.... Замисли само колку оружје би продала САД на своите „партнери“ на Балканот и поширокиот регион, ако на пример С-300 или недај боже С-400 се инсталира во РМ. :vozbud:

Јас не би исклучил ниедна можност, па дури ни таа САД намерно да не турка кон Русија...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.240
Поени од реакции
26.094
Пишав уште вчера, емиграцијата кај нив е далеку повисока. Села во западна Македонија кои теоретски фигурираат со над 5000 жителе се џан-џин, жив чоек нема.
И тоа спречува некој командант да влезе со калаш, да го земе цел кочан, заокружи и стави во кутија? Ај сега посериозна теорија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.118
Пишав уште вчера, емиграцијата кај нив е далеку повисока. Села во западна Македонија кои теоретски фигурираат со над 5000 жителе се џан-џин, жив чоек нема.
И друг пат биле пак празни, па имало излезност, ако не, барем полнење на кутии...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Се разбудија геополитичките стратези на темата, додуша скоро се досега што испрогнозираа во овие 3-4 години промашија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.240
Поени од реакции
26.094
Во матно најарно се лови.... Од новонастанатата поларизација во светот тријат раце произведителите на оружје.... За пазарот на функционира потребен е регион со потенцијал за конфликт и пристојна баба рога.... Замисли само колку оружје би продала САД на своите „партнери“ на Балканот и поширокиот регион, ако на пример С-300 или недај боже С-400 се инсталира во РМ. :vozbud:

Јас не би исклучил ниедна можност, па дури ни таа САД намерно да не турка кон Русија...
Ако збориме за воена индустрија во светот немаме спротивставена руска и америчка, туку руско-амерички воен конгломерат кој е комплементарен. Е сега дали тоа се има пресликано и врз политичките односи на двете држави ќе знаеме веројатно за 50 години од сега.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.118
Се разбудија геополитичките стратези на темата, додуша скоро се досега што испрогнозираа во овие 3-4 години промашија.
А од друга страна пак, ти во стилот на Баба Ванѓа све погоди.... Па дури и излижа све што исплука...
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
И тоа спречува некој командант да влезе со калаш, да го земе цел кочан, заокружи и стави во кутија? Ај сега посериозна теорија.
И друг пат биле пак празни, па имало излезност, ако не, барем полнење на кутии...
Па го направија вчера тоа се проценува дека од овие 650 000, 80 000 до 100 000 се точно по тој начин. Еве во Сарај излезе инфо дека на секои 14,5 сек. гласл по еден човек. Зошто не исфалсификувале до крај, 400 000 да се исфалсификуваат е многу дури и за овие.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.118
Па го направија вчера тоа се проценува дека од овие 650 000, 80 000 до 100 000 се точно по тој начин. Еве во Сарај излезе инфо дека на секои 14,5 сек. гласл по еден човек. Зошто не исфалсификувале до крај, 400 000 да се исфалсификуваат е многу дури и за овие.
Види, ако сакаа да исфалификуваат, па дури и ДПМНЕ со снимки да излезеше и да каже дека е фалсификат, чим стои САД позади тебе, дали мислиш дека би го спречил некој со нешто тој фалсификат... Или на пример, дали мислиш дека не се знаеле бројките пред референдумот? Па Кржаловски вчера кажа дека точно го одредиле бројот на излезност... Слично како и изборите во 2016... Се балансира, неодлучно .... средина.... има цензус/ нема цензус... ние победивме/не ние победивме....се фалсификува до оној степен да остане конфликтната ситуација помеѓу народот.... Да не може да се одлучи кој е победникот.... Од една страна се повукува на цензусот, од друга страна се повикува дека нема 1.8М гласачи....

Може Заев наивно верува во нештата, но очигледно е дека нешто се дешава во позадина...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.965
Поени од реакции
24.215
Во матно најарно се лови.... Од новонастанатата поларизација во светот тријат раце произведителите на оружје.... За пазарот да функционира потребен е регион со потенцијал за конфликт и пристојна баба рога.... Замисли само колку оружје би продала САД на своите „партнери“ на Балканот и поширокиот регион, ако на пример С-300 или недај боже С-400 се инсталира во РМ. :vozbud:

Јас не би исклучил ниедна можност, па дури ни таа САД намерно да не турка кон Русија...
Ама има една заебанција, а тоа е што јас не гледам некој рус тука, ако не ги броиме Бачев и Мицов со ноктот на малиот прст за кои не ми текнува кој од форумов (би бил благодарен ако некој ми го најде тој пост) рече дека делуваат како да се намерна америчка инсталација за луѓето да си речат-Е овие ашљаци се алтернативата. Живо ме интересира кои конкретни политички активности ги превзема Русија во МК, позитивни или негативни небитно, оти јас стварно не гледам ништо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.118
Ама има една заебанција, а тоа е што јас не гледам некој рус тука, ако не ги броиме Бачев и Мицов со ноктот на малиот прст за кои не ми текнува кој од форумов (би бил благодарен ако некој ми го најде тој пост) рече дека делуваат како да се намерна америчка инсталација за луѓето да си речат-Е овие ашљаци се алтернативата. Живо ме интересира кои конкретни политички активности ги превзема Русија во МК, позитивни или негативни небитно, оти јас стварно не гледам ништо.
Ни јас не гледам некаква сериозна активност на Русија тука... Освен изјави и храбрења од типот издржете... Само реков дека не ја отфрлам дури ни таа можност....

Поткрепено со....
Дефакто состојбата во светот е таква каква што е... На САД и требаше баба рога, за да ја пушти во оптек воената машинерија... Козоебачите како противници, не се баш сериозен противник за кој треба да се даваат милијарди за воени иновации... Додека Русија веќе е друга приказна...

Е сега ако веќе ако јас сум производител на оружје ви САД и сум пријател со Трамп... Би играл на карта, да им ја подарам Македонија на Русија, за да си го отворам пазарот во тој регион... замисли која хистерија ќе се отвори во Грција, Бугарија и Албанија, па и пошироко .... воените буџети ќе почнат да растат.....

А што се однесува до Бачев и Мицков, кои не ги ставаш на ноктот на малиот прст... Ај еве размисли и види го интелектуалниот капацитет на Заев и кажи ми пак... Значи не викам да ги ставиш нив сега нешто на повисоко ниво, туку дали нивото на Заев е поинакво од нив....

Па човекот е покретна катастрофа... Има толку излажано, што не верувам дека и самиот знае што излажал веќе...

Со еден збор, такви луѓе се потребни... Еве размисли подлабоко, ти да си Путин, каков човек би одбрал за Македонија....
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Ама има една заебанција, а тоа е што јас не гледам некој рус тука, ако не ги броиме Бачев и Мицов со ноктот на малиот прст за кои не ми текнува кој од форумов (би бил благодарен ако некој ми го најде тој пост) рече дека делуваат како да се намерна америчка инсталација за луѓето да си речат-Е овие ашљаци се алтернативата. Живо ме интересира кои конкретни политички активности ги превзема Русија во МК, позитивни или негативни небитно, оти јас стварно не гледам ништо.
Штом америте и западот се обидоа да ги остварат своите цели преку Заев кој завршил економски со 6ка, тогаш Русите дефинитивно имаат подобра опција со овие две личности кои си ги пишал, едниот нив е професор по историја другиот по меѓународно право. Ако воопшто личноста и интелектот имаат значење за остваруваље на целите на великите сили.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom