Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.965
Поени од реакции
24.215
Да сакаше Бејли 90% во албански средини, ќе добиеше 90% во албански средина. Вака или онака, да не се лажеме за тоа. Кој знае што се дешава на поле на балкански геостратешки интереси на САД и Русија, и кој за која екипа игра.
Искрено, таа загатка ме збунува и не можам никако да ја дешифрирам. Имам само една верзија која е премногу апокалиптична, сулуда и параноична и е премногу off limits за да држи вода. Оти другата алтернатива е дека оркиве станале коректни, совесни и еманципирани граѓани, односно варијанта што Азриел ја потегна како можен потенцијален тренд. А тоа ми е дури и поневеројатно од првава, сулудава верзија.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Искрено, таа загатка ме збунува и не можам никако да ја дешифрирам. Имам само една верзија која е премногу апокалиптична, сулуда и параноична и е премногу off limits за да држи вода. Оти другата алтернатива е дека оркиве станале коректни, совесни и еманципирани граѓани, односно варијанта што Азриел ја потегна како можен потенцијален тренд. А тоа ми е дури и поневеројатно од првава, сулудава верзија.
Или па се свестија побрзо од нас дека Аљи ги лаже па фатија помасовно по бел свет.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
И утре да пропадне договорот, оваа владеачка гарнитура направи непоправлива штета на целиот преговарачки процес до сега, во врска со спорот за името. И да продолжат преговорите ќе продолжат од една друга точка во која што: предходно сме прифатиле ерга омнес, сме прифатиле корекција во идентитетот, сме прифатиле смена на устав...и од тука се што ќе следи ќе биде само полошо за нас. Го изгубивме легитимитетот да преговараме за било што, смешно ќе биде да се збори за позиции затоа што од договореното јасно се гледа оти тие се непостоечки.

Овој референдум јас го доживувам како Пирова победа за која што народот и државата ќе платат превисока цена.
Грција на еден или на друг начин, независно од исходот е победник во спорот. Мудро ни ја префрлија топката во наш двор, се измија пред светот од одговорност за децениските блокади кои што ни ги правеа, излегоја на крајот дека тие се прагматичната страна која што е волна за решение а ние сме провокатори и опструктори...
Ова за нив е вин-вин ситуација, маестрално одиграна. А ние на еден или на друг начин, независно од исходот ќе трпиме реперкусии благодарение на овие некадарници, и ним и на сите пред нив кои што буквално не заглавија во жива кал.
Се додека бараме членство во сојузи и организации каде тие веќе членуваат ќе бидеме во многу полоша положба во тие преговори. Кога не би барале влез во нато/еу, спорот со името воопшто нема да е толку драматичен. Постојат и други опции за решавање-јуристичка.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.965
Поени од реакции
24.215
Или па се свестија побрзо од нас дека Аљи ги лаже па фатија помасовно по бел свет.
Секако дека и таа варијанта не е исклучена ама и да е така, на Инглориус мислењето дека Бејли можеше да го добие на овој или оној начин тоа е сеуште валидно. Прашањето е зошто не се оствари таа верзија?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.240
Поени од реакции
26.094
Искрено, таа загатка ме збунува и не можам никако да ја дешифрирам. Имам само една верзија која е премногу апокалиптична, сулуда и параноична и е премногу off limits за да држи вода. Оти другата алтернатива е дека оркиве станале коректни, совесни и еманципирани граѓани, односно варијанта што Азриел ја потегна како можен потенцијален тренд. А тоа ми е дури и поневеројатно од првава, сулудава верзија.
Еманципирани или не, тука или не, што е битно ако некој речеше да се наполнат кутии ќе се наполнеа. И јас не сум до крај сигурен за ништо, ама ако треба да бирам најверојатна варијанта, таа не е апокалиптична туку практична.

Некој писмен во америчка амбасада има проценето дека и со 90% излезност кај Албанци референдум не поминува. И дека таа излезност на крај ќе биде бомба што Русите ќе ја запалат со пуштање муабети од тип “ние сме за ЕУ и НАТО вие не попречувате, ајде да се делиме“. Вчера некој ја деактивира таа бомба, и тоа ја деактивира маестрално.

Постариве ВМРОвци од љубчово време викаат дека САД почнало да не го ферма Љубчо за жив од моментот кога Бране со протестанти и српска помош им ја запали амбасадата. Нивната логика била ако овој дечко може да ни запали амбасада, тој е главниот фраер на терен, со него треба да продолжиме да правиме муабет. Може и на Заев вчера му се случи истото (иако јас лично не би бил најсреќен со таа варијанта).
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Секако дека и таа варијанта не е исклучена ама и да е така, на Инглориус мислењето дека Бејли можеше да го добие на овој или оној начин тоа е сеуште валидно. Прашањето е зошто не се оствари таа верзија?
Епа или е договорено се да помине и со вакви бројки или не е толку моќен колку што му делиме суперлативи.[DOUBLEPOST=1538434136][/DOUBLEPOST]
Еманципирани или не, тука или не, што е битно ако некој речеше да се наполнат кутии ќе се наполнеа. И јас не сум до крај сигурен за ништо, ама ако треба да бирам најверојатна варијанта, таа не е апокалиптична туку практична.

Некој писмен во америчка амбасада има проценето дека и со 90% излезност кај Албанци референдум не поминува. И дека таа излезност на крај ќе биде бомба што Русите ќе ја запалат со пуштање муабети од тип “ние сме за ЕУ и НАТО вие не попречувате, ајде да се делиме“. Вчера некој ја деактивира таа бомба, и тоа ја деактивира маестрално.

Постариве ВМРОвци од љубчово време викаат дека САД почнало да не го ферма Љубчо за жив од моментот кога Бране со протестанти и српска помош им ја запали амбасадата. Нивната логика била ако овој дечко може да ни запали амбасада, тој е главниот фраер на терен, со него треба да продолжиме да правиме муабет. Може и на Заев вчера му се случи истото (иако јас лично не би бил најсреќен со таа варијанта).
Има логика, дури и еден друг се обиде да ја запали и стана многу моќен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
За 4 години може да се направи штета што не ќе може да се поправи долги години.
На пример обидот на претседателот да ослободи од одговорност цела дружина на корумпирани и криминогени политичари или непотпишувањето на закони.

Ако калта и заостанатоста е показател : најниска излезеност имаше во Ново Село, Зрновци, Могила, Кривогаштани, Дебарца и такви некои заостанати предели каде овците и мотиката се главно занимавање ... во споредба со општините каде имаше поголема излезеност како Карпош и Центар каде живее интелектуалната елита.
I tuka na forumot imame pretstavnici na taa intelektuelna elita za koja zboruvas. Pretezno podot go brisat so niv koj ke stigni. Bilo kako bilo ako tie ni se nas elitata i ako tie trebaat da ne vodat napred, da kreiraat mislenje tesko na site ostanati. Imavme prilika da gi vidime a bogami da gi osetime mudrite odluki na taa elita vo poslednite 30 godini. Mame ni ebaja. Za ironijata da bidi pogolema i Alma se smeta za pretstavnik na taa elita pa sega ti vidi. Koj da te znae, mozi i ti od samo tebe poznati pricini si se smetas za nekoja intelektualna elita a drugite nebanjati seljaci pa pak toa ne gi sprecuva istite tie nebanjati seljaci da te rasturaat kako sarma i pri toa da ne vlozat ni tronka napor. Sto bi rekle onaka od kur kef.
 
Член од
16 август 2018
Мислења
388
Поени од реакции
511
Мицковски добро знаеше дека ако повика на гласање тоа ќе му беше последната изјава како лидер на Вмро. Не му беше тоа "работно лето" за промовирање на некои си идеи и програми, тоа за пред камери. Си увиде на терен дека ако повика на излагање ни 20% од членството нема да го есапи. Тоа како прво. Како второ Заев изгуби пола и више од неутралните македонци со неговите глупости откоа дојде на власт. Од мои пријатели, познаници, колеги, политички неутрални македонци, што на претходниве избори гласаа за СДС или апстинираа, сите до еден бојкотираа. За власи, роми, босанци, сите подмолно ќутенката и на гласање, страшно сум се разочарал, со албанците бар секогаш знаеш на што си. Жими неколку турци, срби и горанци што ги знам дека не излегоа.Мада неможам да се лутам на немакедонциве. Секој еден ебан македонец комуњар што го знам излезе, дел од нив и агресивно агитираа и уште се силат. Дури и мајмуни што 12 години се кажуваа вмровци, иако незначителен број во споредба со комуњариве, сепак е поразително. Не за џабе еден француски историчар во 19 век кога го пратиле да види шо луѓе живеат тука рекол за нас дека сме аморфна маса на луѓе без национална свест која лесно може некој од соседните народи да ја придобие кон себе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.309
Поени од реакции
27.119
Избори, ама не со „кечеви“ и „џокери“, туку со „камшикарот“, друже Заев!
Имам чувство дека сега, после формално-правно неуспешниот референдум, кога сите сме генерали после битка, непотребно губиме време, обидувајќи се да ја прочитаме пораката од плебисцитот. Таа е јасна и гласна, а таква беше и пред референдумот. Имено, мнозинство од граѓаните во Македонија го поддржуваат членството на нашата земја во НАТО и во ЕУ и го прифаќаат договорот од Преспа како начин да се оствари таа цел. И уште нешто беше јасно пред референдумот – наспроти безразложниот оптимизам, на кој овој пат му подлегнав и јас, анализите покажуваа дека цензусот од 900.000 гласови е објективно недостижен.

Од за мене нејасни причини, безраложниот оптимизам сѐ уште ме држи и јас верувам дека во последен момент премиерот Зоран Заев ќе успее да ги убеди опозициските лидери да го послушаат советот на Стејт департментот, што ќе рече да се издигнат над партиската политика и да не ја испуштат историската можност да обезбедат светла иднина за земјата, како полноправна членка во западните институции. Но, анализите сепак покажуваат дека тоа е тешко остварлива цел и дека сосема е можно да се случи на целосната имплементација на договорот од Преспа да ѝ претходат предвремени избори.

Има, се разбира, барем една добра причина да се поздрави и таквиот развој на настаните. Не, за мене тоа не е очекувањето дека на предвремените избори СДСМ и коалициските партнери ќе го натераат Мицкоски уште еднаш да клекне на колена, ама сега и да остане така клекнат. Да бидам искрен, дури не сум убеден дека предвремените избори на коалицијата на проевропските политички сили автоматски ќе ѝ обезбедат двотретринско мнозинство. За мене ќе биде најважно ако Заев предвремените избори ги доживее и како шанса да го стори она што вети дека ќе го стори, но очигледно немаше време и сили да го исполни ветувањето – да подзачисти во сопствениот двор.


Ако има нови избори, на Заев ќе му биде многу полесно да ја спроведе операцијата „Камшикарот“, што е неопходна и за понатамошната успешна имплементација на договорот од Преспа, но и за демонстрацијата на европското поведение на власта да биде многу поуспешна од досега. Новите избори за мене не се потребни за да се вадат нови скриени „адути“ и да се игра „ол ин“, туку пред сѐ како шанса да се изберат нови кандидати за пратеници, нови министри, нови луѓе во администрацијата. Се разбира, не очекувам премиерот да направи драматичен кадровски дисконтинуитет (бидејќи така ќе го доведе во прашање и сопствениот опстанок во политиката), но „камшикот“ мора сериозно да заигра.

Тоа Заев ни го должи нам, а си го должи и себеси, дури и ако нема предвремени избори. Една непристрасна анализа на целиот референдумски перформанс, во сите негови аспекти, вклучувајќи ја и кампањата и односот кон медиумите, ќе му ги открие грешките поради кои излезноста на референдумот не беше поголема барем за 100.000 гласови, какви што беа реалистичките предвидувања за исходот.

Нејсе, приликите се такви што сега не сакам било кому да скоривам јадови. Заев веќе е доволно искусен и умен да направи добра анализа и да ги постави работите на свое место. Во име на заедничата цел Македонија брзо да напредува кон НАТО и ЕУ, цел која е поважна од било чија политичка кариера или кауза, на предводникот на провропските сили во Македонија ќе му биде потребна силна поддршка. Силна, ама не и безусловна. Условот е јасен: доста ни е веќе од „кечеви“ и „џокери“, сакаме да го видиме и „камшикарот“!


[DOUBLEPOST=1538435239][/DOUBLEPOST]
Искрено, таа загатка ме збунува и не можам никако да ја дешифрирам. Имам само една верзија која е премногу апокалиптична, сулуда и параноична и е премногу off limits за да држи вода. Оти другата алтернатива е дека оркиве станале коректни, совесни и еманципирани граѓани, односно варијанта што Азриел ја потегна како можен потенцијален тренд. А тоа ми е дури и поневеројатно од првава, сулудава верзија.
Сподели ја де првата верзија, што е поверојатна од поневеројатната што ја сподели...[DOUBLEPOST=1538435440][/DOUBLEPOST]
Еманципирани или не, тука или не, што е битно ако некој речеше да се наполнат кутии ќе се наполнеа. И јас не сум до крај сигурен за ништо, ама ако треба да бирам најверојатна варијанта, таа не е апокалиптична туку практична.

Некој писмен во америчка амбасада има проценето дека и со 90% излезност кај Албанци референдум не поминува. И дека таа излезност на крај ќе биде бомба што Русите ќе ја запалат со пуштање муабети од тип “ние сме за ЕУ и НАТО вие не попречувате, ајде да се делиме“. Вчера некој ја деактивира таа бомба, и тоа ја деактивира маестрално.

Постариве ВМРОвци од љубчово време викаат дека САД почнало да не го ферма Љубчо за жив од моментот кога Бране со протестанти и српска помош им ја запали амбасадата. Нивната логика била ако овој дечко може да ни запали амбасада, тој е главниот фраер на терен, со него треба да продолжиме да правиме муабет. Може и на Заев вчера му се случи истото (иако јас лично не би бил најсреќен со таа варијанта).
Или па на крајот се сведува дека сепак не е до Грција тоа што сме надвор од НАТО како засебна држава.... На крајот на краиштата кој кур фактор е Грција наспрема САД, за да може да каже нешто, а не пак да реши....
Дали можеби сега почнуваат да имаат логика 400-те Абрамси непобарана воена помош за Грција во 2012 иако обиколена со НАТО земји и Македонија....
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Некој писмен во америчка амбасада има проценето дека и со 90% излезност кај Албанци референдум не поминува. И дека таа излезност на крај ќе биде бомба што Русите ќе ја запалат со пуштање муабети од тип “ние сме за ЕУ и НАТО вие не попречувате, ајде да се делиме“. Вчера некој ја деактивира таа бомба, и тоа ја деактивира маестрално.
Америте вчера не спасиле од Русите зошто во спротивно вториве ќе не поделеле со Албанија. Кое импутирање човече, дефинитивно заслужуваш орден од Бејли.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.240
Поени од реакции
26.094
Или па на крајот се сведува дека сепак не е до Грција тоа што сме надвор од НАТО како засебна држава.... На крајот на краиштата кој кур фактор е Грција наспрема САД, за да може да каже нешто, а не пак да реши....
Дали можеби сега почнуваат да имаат логика 400-те Абрамси непобарана воена помош за Грција во 2012 иако обиколена со НАТО земји и Македонија....
Многу веројатно. Не верувам дека толкав стратешки интерес на САД е Македонија да влезе во НАТО. Ама тоа е само мој став, ништо не би тврдел, имам чувство дека тактиката на САД и Русија се менува од минута во минута, па некогаш ни сами не се свесни која варијанта им е подобра.
Америте вчера не спасиле од Русите зошто во спротивно вториве ќе не поделеле со Албанија. Кое импутирање човече, дефинитивно заслужуваш орден од Бејли.
Тетово, Гостивар, Дебар и Чаир имаа помала излезност од Центар, Карпош, Штип, Прилеп, Паланка. И тоа е само заради Бејли. Повели, понуди подобро објаснување зошто им рече да седат дома и да не фалсификуваат.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
Еманципирани или не, тука или не, што е битно ако некој речеше да се наполнат кутии ќе се наполнеа. И јас не сум до крај сигурен за ништо, ама ако треба да бирам најверојатна варијанта, таа не е апокалиптична туку практична.

Некој писмен во америчка амбасада има проценето дека и со 90% излезност кај Албанци референдум не поминува. И дека таа излезност на крај ќе биде бомба што Русите ќе ја запалат со пуштање муабети од тип “ние сме за ЕУ и НАТО вие не попречувате, ајде да се делиме“. Вчера некој ја деактивира таа бомба, и тоа ја деактивира маестрално.
Бујар Османи изјави дека преку 250000 албанци и околу 100-130000 припадници на останатите малцински етнички заедници излегле да гласаат на Референдумот. Како гласале може само да претпоставиме :icon_lol:
Денес гледав на твитер исечоци од изјава на Фрчкоски каде ја демантира изјавата на Османи и настапува со бројка од 80-120000 албанци и нешто плус останати припадници на малцински етнички заедници.
Мислам дека целта е да се сузбие импресијата дека мнозинството од гласачите на Референдумот не биле етнички македонци и со тоа, токму шо си напишал да не се даде некому иницијална каписла од типот „албанците ви го сменаа името“ или уште полошо „албанците ве понижија со прифаќање на срамната грчка понуда“ во случај на промена т.е прифаќање на понижувачкиот документ од Преспа со 2/3 мнозинство во Собрание. Тука е некаде муабетот...мислам дека не сме далеку.

Инаку и јас верувам дека можеше без проблем да се извади далеку повисока бројка во предоминантно албанските етнички средини, само во тој случај ситуацијата ќе беше апла и веројатно контрапродуктивна, сепак ако се работи за анализа, проценката била добра :icon_lol:
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Тетово, Гостивар, Дебар и Чаир имаа помала излезност од Центар, Карпош, Штип, Прилеп, Паланка. И тоа е само заради Бејли. Повели, понуди подобро објаснување зошто им рече да седат дома и да не фалсификуваат.
Пишав уште вчера, емиграцијата кај нив е далеку повисока. Села во западна Македонија кои теоретскњ фигурираат со над 5000 жители се џан-џин, жив чоек нема.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom