Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
143*3/2015..Izvaden na dopolnitelna veke edna godina(dokumenti od prv bratuced)..Dostavena potvrda od Strumica...Nekoe iskustvo so vakov status i dokumenti...Ima li sansi da se stigne do posakuvanoto drzavjanstvo? :(:(:(
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
26
Promena na status od polozitelno vo proverka vo vice, i denes pak vo polozitelno.
Sto da ocekuvam ponatamu?[DOUBLEPOST=1538395406][/DOUBLEPOST]

Интервју 26.04.2017
Положително од 13.07.2018
Проверка од Вице од 04.08.2018 до вчера.
Од денес пак на положително.
Документи од чичо и потврда од здружение.
Мене од проверка од вице кога ми се врати пак во положително, ми беше потпишан указ веднаш следниот ден! Обично така и оди, со среќа!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво, денеска промена на статус.
Што следува по овој статус?
Интервју 29.04.17
Положително од 4.06.18 до 31 јули, од 31 до денес бев на проверка.
Потекло од прадедо, кој бил бугарски војник и потврда од бугарскиот клуб во Струмица.
Очекувај утре или задутре да ти потпишат указ.
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
19
Поени од реакции
26
Zdravo dali pobrzo odi postapkata preku ambasadata
Не, побавно оди или во најдобро сценарио - исто. Порано побрзо се закажуваше интервју и во амбасада, ама сега и за тоа се чека минимум 6 месеци, а преку Софија 8-12, НО (големо но) амбасада касни за секоја процедура со по 3 месеци кога треба да ги испрати во Софија документите, така да... Ако сакаш поевтино оди преку амбасада, за побрзо-Софија.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
192
Поени од реакции
114
Не, побавно оди или во најдобро сценарио - исто. Порано побрзо се закажуваше интервју и во амбасада, ама сега и за тоа се чека минимум 6 месеци, а преку Софија 8-12, НО (големо но) амбасада касни за секоја процедура со по 3 месеци кога треба да ги испрати во Софија документите, така да... Ако сакаш поевтино оди преку амбасада, за побрзо-Софија.
Falaaa mn za informaciite
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
barselona ne go cuvaj doma originalot mene toa me cini mnogu ete kisnam na dopolnitelna,na mene ne mi go zemaa originalot koga podavav za proishod,mi zemaa samo fotokopija i posle me stavija na dopolnitelna so zapirka.Posle se javiv vo ambasadata mi rekoa deka stom sum so zapirka trebalo da go dostavam originalot vo mp.vrz snova na koj sum go dobil proishodot i taka napraviv go dostaviv vo mp.Sofija!! i uste kisnam na dopolnitelna
Isti slucaj potpolno no mene mi gi vratija orginalite vo konzulat i me opomenija da gi cuvam kako ocite i da gi plastificiram , koga bev na intervju isto konzulot mi kaza deka toj nemal od negoviot tatko takvi dokumenti da gi cuvam , sto sme nie vinovni za toa , gi odnesov vo sofija i sega cekan se storivme cekajki[DOUBLEPOST=1538426474][/DOUBLEPOST]
zastanaa so proverka na prepiskite od 2015 sto se na dopolnitelna? Prati nekoj da kaze sto kako e, posto gledam 8154/2015 seuste e na dopolnitelna a trebase da ide na finalna uste pred nedela dena po nekoja logika..
Prijatele sve citam 2017 nikako tie sto sme 2015 i 2016 ke si cekame eve vejke godini
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom