Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Ете така, Фиромци.
Димитров ќе си ги спакува куферите, туку вие, патриоти, вие кај ќе одите?

Свесни ли сте дека сме соседи со земја во која претседателот нареди војската да биде во највисок степен на воена готовност?
http://www.politika.rs/scc/clanak/412163/Vulin-Naredba-Vucica-o-borbernoj-gotovosti-do-daljnjeg

Патриоти и бојкотирачи, вие не сте виделе што значи војна одблизу, пушка имате видено само во Кантер страјк, немате служено војска, ако пукне, мамето мамино ќе ви го расплачат, ќе треба УЧК да ве брани!
И во ДК кажав и овде ќе кажам: сакам да го вратат визниот режим, сите привремени гастербајтери да ги вратат назад, па да видите што значи да си „внатре“ и „надвор“. Тогаш ќе ве прашам дали нема да го давате името. Ќе плачете за референдум, ама ќе го нема, копита едни.
Oti da se ogranici samo na privremenite gastrabajteri. Site be site do eden kuferite i da ve vratat nazad, vklucuvajki te i tebe prva na celo. Tuku me interesira ako ti go menuvaa imeto na tvojata maticna zemja ili tvojata nacionalnost dali vaka ke bese prozapadno orientirana ili ke se probudese ona muslimanskoto zaostanato vo tebe. Tuku kako velat sto stapa po tugj grb ic ne bolat.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Значи секаде се заобиколуваше тоа Fyrom, памтам од времето кога пливавме, само во Грција не смеевме да бидеме со ознаката MKD, секаде се пишуваше Macedonia, од памфлети до новинари и сега некој ќе те убедува исто ќе било и со Северна.[DOUBLEPOST=1538412293][/DOUBLEPOST]
И како ова треба да ми е ветер во грб да се самопоништам?
Не само спортските европски или светски федераци што не те познават под тоа име, скоро во сите светски организаци каде нашата држава е членка сме под ФИРОМ. Пример ако одиш на семинар во странство како преставник и во беџот или пред тебе во местото каде седиш ти пишува име и презиме твое, институција и ФИРОМ, како ке им објасниш на другите колеги од други држави зошто стои ФИРОМ а не Македонија?[/QUOTE]
Чоек, милијарда членови ти објаснија, Macedonia/MKD секаде пишуваше, сите освен Грција почнаа да ја заобиколуваат глупоста, гледаш, дури и UK нивните топли браќа.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.372
Поени од реакции
3.163
И како ова треба да ми е ветер во грб да се самопоништам?

Не само спортските европски или светски федераци што не те познават под тоа име, скоро во сите светски организаци каде нашата држава е членка сме под ФИРОМ. Пример ако одиш на семинар во странство како преставник и во беџот или пред тебе во местото каде седиш ти пишува име и презиме твое, институција и ФИРОМ, како ке им објасниш на другите колеги од други држави зошто стои ФИРОМ а не Македонија?
Ќе им кажеш дека овие сега што сакаат северна, јужна...истото го направија пред многу години и со фиром...и ќе те разберат веднаш...(y)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Баш затоа и не гласав пошто ме иритираат уцени и закани.
Со сила убава не бива, тоа требаше да си го знаат у кампањата.
Не си гласал затоа што си токмак. Да имаше мозок, ќе сфатеше дека НИЕ НЕ СМЕ РАМНОПРАВЕН СОГОВОРНИК во оваа ситуација.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
632
Поени од реакции
618
Само едно прашање за вие што бојкотиравте и што се радувате на неуспешниот референдум, кога името Република Македонија воопшто постоел за да се загуби?
Како може да има такви како тебе кои имаат илузии. Јас имам компанија која соработува со многу фирми по Европа, најмалку 10тина земји. Секогаш сум кажувал дека сум од Македонија, во официјални документи, во царински документи (државен орган) секаде пишува Македонија. Ние имавме проблем со Грција и од нивниот притисок во одредени (меѓу кои најголемите) организации. Со овој договор се менува ова што го имаме кон сите држави кое не можам да го подржам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.795
Владе, сега сериозна е работава, не се заебавај. Навистина беше тажно на минативе избори и како што правилно согледа ти - штетата е веќе направена. 24/7 работеше за Македонија, а ние не го гласавме пак. Сега ако ни е.
Vo sekoj slucaj tebe ti e taman. Vsusnost taman ti e od koga se potpisa dogovorot so Bugarija. Tolku vreme si se stegal, si gi potisnuval svoite probugarski custva. Se drugo posle toa a i pred ke ti go racuname kako bonus od toa sto si go ocekuval i posakuval. Ne e ni cudno sto si tolku gneven na Gruevski. Si ocekuval znaes ona kao probugarska partija da prknis malce, da se oslobodis ama stativa. Za srekja se toa go najde vo SDSM. E pa slavi, ne si ja stegaj dusata. Konecno mozes bez strav da kazes sto si i koj si.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
slatko me nasmea :D najdobro da im se javam sega na site rodnini i prijateli za da se sokrijat vo najbliskiot podrum i da ne iskocat se dodeka nema nov referendum^^
Во 90-те бев доволно голема да почувствувам што значат затворени граници, блокада и ембарго. И тоа ви го посакувам да видите што значи да можеш да патуваш само до Београда, а не да одите на кафе у Венеција и Барселона.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
998
Поени од реакции
1.434
Само си кажувам мое искуство каде сум бил преставник на државата наша дали е тоа европска организација или светска каде сме членки на секој состанок или семинар ми пишуваше ФИРОМ дури имаше ситуации каде презентерите ке ме праша за нашата легислатива и не знаеа како да ја наречат нашата држава. Или сме или не сме... Не можеме да се нарекуваме Македонија а каде и да одиме сме под ФИРОМ преставени
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.149
Поени од реакции
12.916
Не си гласал затоа што си токмак. Да имаше мозок, ќе сфатеше дека НИЕ НЕ СМЕ РАМНОПРАВЕН СОГОВОРНИК во оваа ситуација.
Дај бе престави се шо копито си чим си дозволуваш вака да вреѓаш?
Едни викаат си била муслиманка.Други дека си се дупела со муслимани,односно си била ќејфлика на припадници од таа вера ама си била македонка,од тие модерните што се утепаа од ебење со кхм...
Дај расчистија вечната кајгана дилема,па после да ти бараме лек зш се гледа дека си имаш некои кираџии у глава.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.170
Поени од реакции
5.821
abe imame i nas primer od minatata decenija, togas nemase ucestvo od 50% no nad 90% od ljugeto bea "za". aj ako sega ova bilo uspesen referendum togas neka se vratat promenite od 2004ta...

a bi sakal i da ima referendum za toa dali albanskiot jazik da bide oficijalen jazik ili ne. takov referendum imase vo baltiskite drzavi koi se del od EU, tie preku referendum pred nekoja godina odlucija deka ruskiot jazik nema da bide oficijalen iako preku 30% od naselenieto se rusi. cim tie kako EU drzava smeat da ima zabranat na malcinstvo od 30+% nivniot jazik da bide oficijalen, zosto togas nie morame da go tolerirame albanskiot kako oficijalen? nema nekako logika, bi sakal nekoj od pratenicite od EU koi ni solat pamet da mi objasnat koja e razlikata bidejki izgleda ne poseduvam dovolno inteligencija zosto vo EU drzavi nesto se racuna kako demokratija sto kaj nas bi se tolcelo kako diskriminacija.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
Не си гласал затоа што си токмак. Да имаше мозок, ќе сфатеше дека НИЕ НЕ СМЕ РАМНОПРАВЕН СОГОВОРНИК во оваа ситуација.
Никогаш не сме биле и веројатно нема ни да бидеме. Е сеа, кога не успеале да не сотрат кога писменоста на овие простори била 2%, не гледам сега зошто би требало на истото тоа да ставиме параф кога писменоста е 98%? Тогаш опасноста била јус бир сургун анадолија, обезглавување или бесење без суд за македонштина, па ете ја имало и тогаш и опстанала до денес.

Превентивно, шо се однесува до Ж и компанија, лично око не ми трепнува за нив, а богами и сите слични на нив вклучително и сегашниве, да не се затрчаш да ми продаваш инстант етикети од типот вмрана или националист и сл пиздарии. Се има граница без разлика на тоа кон кого имаме наклонетост.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.382
Поени од реакции
16.593
Само си кажувам мое искуство каде сум бил преставник на државата наша дали е тоа европска организација или светска каде сме членки на секој состанок или семинар ми пишуваше ФИРОМ дури имаше ситуации каде презентерите ке ме праша за нашата легислатива и не знаеа како да ја наречат нашата држава. Или сме или не сме... Не можеме да се нарекуваме Македонија а каде и да одиме сме под ФИРОМ преставени
Abe ne se brukaj.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Oti da se ogranici samo na privremenite gastrabajteri. Site be site do eden kuferite i da ve vratat nazad, vklucuvajki te i tebe prva na celo. Tuku me interesira ako ti go menuvaa imeto na tvojata maticna zemja ili tvojata nacionalnost dali vaka ke bese prozapadno orientirana ili ke se probudese ona muslimanskoto zaostanato vo tebe. Tuku kako velat sto stapa po tugj grb ic ne bolat.
Јас имам европско државјанство. Тоа е таа разлика, кога кога си „внатре“ и „надвор“. Штом имаш европско државјанство, не можат да те депортираат како куфер, ама вас, привремените, треба да ве шутнат назад, да јадете корења како што се фалевте, затоа што подобро и не заслужувате. Па да ви стегне Грција некое ембарго, па да секнат кредитите, тогаш да видиш што оро ќе има.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom