Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Во Бугарски културен клуб кај Лазар Младенов ќе одиш,но пред тоа ќе извадиш :
-умреница од прадедо/прабаба родени пред 1920 во село со 100% бугарско население-можеш да го прашаш на тел Лазар (моб 071239202) за конкретното село од каде што потекнуваш дали во тоа време во него според статистиката на Кнчов живеело 100% бугарско население.
-Потоа извод или ако се починати умреница од баба/дедо
-Извод од мајка/татко звиси преку кого се поврзуваш со предокот од тој ќе извадиш
-Извод од тебе
Гледај да биде поврзано по редослед секое колено без разлики во Презимиња .
Потоа одиш во Струмица и плаќаш 30 е и ти ја издаваат потврдата.
За да јја доставиш како дополнителен документ треба да одиш лично,или ако имаш дадено полномошно на некој посредник може и тој.
За таму ќе ти требаат сите изводи/умреници врз чија основа си ја извадил потврдата плус потврдата -преведени и легализирани -можеш тоа и тука во амбасада,а можеш и дирекно во софија но незнам дали во еден ден ќе завршиш превод и заверка,за да можеш да ги поднесеш во Министерство за правосудие.
Имаше некаде подолу а форумов како изгледа молба за доставување на дополнителни документи,треба да ја пополниш и на шалтер ги доставуваш.
Со среќа.[DOUBLEPOST=1538116785][/DOUBLEPOST]Од кога си на финална?Не чекај да ти се смени во положително,зошто ќе биде касно!!!!
a zasto mora 100% da bide bugarsko naselenie koga ovaa statistika e za cela teritorija na blgarija znaci se e bulgarsko
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
a zasto mora 100% da bide bugarsko naselenie koga ovaa statistika e za cela teritorija na blgarija znaci se e bulgarsko
не е точно така,имало е села с голем процент арнаути т.е. албанци,и с голем процент турци.
Ето например мојата жена е от Смилево,което е 100% б'лгарско, а селото преди него ,мислја,че се казваше Обедник е почти изцјало албанци от тогава ,та до ден днешен.
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Zdravo na site edno prasanje na pocetokot na oktomvri ke podnesuvam dokumenti vo konzulat za kerkata taa ima 9 godini treba da odime dvata roditeli majka i ima bugarsko drzavjanstvo jas seuste ne dali ke ni postavuvat prasanja za praznici itn odnapred blagodaram
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site edno prasanje na pocetokot na oktomvri ke podnesuvam dokumenti vo konzulat za kerkata taa ima 9 godini treba da odime dvata roditeli majka i ima bugarsko drzavjanstvo jas seuste ne dali ke ni postavuvat prasanja za praznici itn odnapred blagodaram
За ова не сум многу упатена, но со оглед на тоа дека сопругата има бг државјанство мислам дека ќе биде само процедура, општо како поднесување за документи.Мислам дека нема да ве прашуваат од класичните прашања како за интервју, но сепак ќе те замолам да споделиш откако ќе ви заврши интервјуто,да знаеме со сигурност.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
a zasto mora 100% da bide bugarsko naselenie koga ovaa statistika e za cela teritorija na blgarija znaci se e bulgarsko
Не мора 100% стриктно,на пример во градовите никаде не било 100% Македонци ама потврди ти даваат
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
6
Еве сега јас сум на финална со братучед. МОжам ли моментално да однесам од кај Лазар потврда, и дали таа потврда мора лично да ја однесам или и во здружението посредуваат за да тие ја достават ?
Ne troshi povekje za nikakvi potvrdi , koleshka moja odnese potvrda i od lazar , pa pak ja odbija .
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Ne troshi povekje za nikakvi potvrdi , koleshka moja odnese potvrda i od lazar , pa pak ja odbija .
Koga veke sakas da dajs sovet i primer barem obrazlozi zoso i kako ja odbile i vrz osnova na sto go zela proishodot ko aplicirala, tvojov odgovor e ko grom od vedro nebo :toe:

Mislam deka ima eden ton luge koi ne se azurni na vreme i duri imet zaboraeno deka nivnive predmeti pak se pregleduvaat ednostavno kazano "krenale race" i sega ke vidime eden po eden ke se zalat bile odbieni a siguren sum deka ke ima mnogu luge od 2015 i 2014 sho ke pocnat da placat sto aplicirale samo so prvi bracedi i na drugi razlicni osnovi gi zele proshodite.

P.s Znae nekoj do kade se stignati so 2015 od dopolnitelna na finalna?
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Po se sto vidov ovde vo vrska so odbivanjeto na onie koi sto baraat dravjanstvo preku prv bratuced a po nekoe vreme odnele i potvrdi od Lazar i Mbp a sepak se odbieni mi se cini deka se zavisi vrz osnova na koi dokumenti ti e dobien proishodot, ako ti e samo vrz osnova na prv bratuced i da odneses potvrda kako dopolnitelen dokument izgleda odbivaat, no ova e samo moe mislenje ne mora da e taka.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
41
Поени од реакции
31
Член од
5 јуни 2016
Мислења
24
Поени од реакции
47
Denes go podigav ukazot os konzulatot vo bt i voedno podnesov za adresa i egn i sluzbenickata me iznenadi mi rece deka ke bide gotov za 5 meseci dali ima nekoj nekakvo iskustvo so ova i dali moze da se ubrza?
Ne mozi da se ubrza..preku konzulat se ceka i do 6 meseci za adresa i egn...jas eve veke 5ti mesec cekam i uste cekam.... :( ako na vreme rezerviravme da go zemime drzavjanstvoto od sofija e togas mnogu pobrzo ke se zavrsese cela procedura.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Денес потпишан указ број. 134/2018 потекло преку прадедо роден пред 1920 година и потврда од струмица. Сите што чекаат само со потврда да не се плашат ако имаш чисто досие и комплетирани документи сигурно ке земете. Поз
честито,прашање/дали беше на проверка от вецето[DOUBLEPOST=1538177991][/DOUBLEPOST]
1000 pati e kazano deka tie so bratuced treba da nosat dopolnitelni dokumenti ako nemaat onda i potvrda dovolno e, vrs koja osnova tie dati daet drzavjanstvo na prv bratuced?? koga odat po familiarno steblo od pradedo/pra baba pa nadolu do tebe toj so aplicirat, mislam veke meseci se diskutirat deka so braticedi site dobija otkaz i ke dobivet ako so vreme nesi odnesat bilo kakov drug dokument po prava linija.

pradedo/prababa>dedo/baba>tatko/majka>TI (aplikantot za drzavjanstvo)
ВЕЛАТ НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА така да ЏАБЕ збориш,кога птиците пејат а водата шубори и так и так натаму
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom