Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Не ми е јасно зошто, претходниот статус беше дека е со положително и се чека на потпис на указот од вицепрезидента...некој да објасни?
ne vervam deka nekoj ke ti dajt odgovor na ova prasajne osven tie samite vo ministerstvo, i isto taka kasno e za nosejne dopolnitelni dokumenti koga veke se naogas na polozitelno ili si na proverka od vice prezident.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
30
И мене како некои други членови на форумот ми се смена статусот во:

Отказ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ, за което сме уведомени с писмо № 04-12-74/17.09.2018 г.

Не ми е јасно зошто, претходниот статус беше дека е со положително и се чека на потпис на указот од вицепрезидента...некој да објасни?
koj broj na molba bese?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Tocno e toa se sto kaza samo eve denes ima I slucaj so bratuced I so dopolnitelno odnesena licno potvrda od zdruzenie I povtorno odbiena sto ne e fer.
zavisi koga ja dostavil potvrdata ako veke bil na polozitelno dzabe e kako so znas i sam veke nekolku luge imaja odneseno ama na kraj odbieni, taka da najdobro e koke si na zadolzitelno glasuvajne ili na dopolnitelna da se odnese pred da se padne vo racete na sovetot.

P.S: Daj boze site da si zemime drzavjanstvo zs na nervozite im nemat kraj i teskata neizvesnost za da slusnis na kraj deka si odbien.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.175
Поени од реакции
1.041
1000 pati e kazano deka tie so bratuced treba da nosat dopolnitelni dokumenti ako nemaat onda i potvrda dovolno e, vrs koja osnova tie dati daet drzavjanstvo na prv bratuced?? koga odat po familiarno steblo od pradedo/pra baba pa nadolu do tebe toj so aplicirat, mislam veke meseci se diskutirat deka so braticedi site dobija otkaz i ke dobivet ako so vreme nesi odnesat bilo kakov drug dokument po prava linija.

pradedo/prababa>dedo/baba>tatko/majka>TI (aplikantot za drzavjanstvo)
Еве сега јас сум на финална со братучед. МОжам ли моментално да однесам од кај Лазар потврда, и дали таа потврда мора лично да ја однесам или и во здружението посредуваат за да тие ја достават ?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Еве сега јас сум на финална со братучед. МОжам ли моментално да однесам од кај Лазар потврда, и дали таа потврда мора лично да ја однесам или и во здружението посредуваат за да тие ја достават ?
keti odgovoram najiskreno toe tvoja odluka i tvoj izbor jas neni rabotam vo ministerstvo nitu mozam so sigurnonst da kazam zosto e ova vaka ili zosto e ona taka i jas cekam i sum na dopolnitelna kako mn luge ovde sve sto sum kazal e sto sum slusnal i sto sum procital od drugi clenovi najdobro ako ne si tipicen makedonec koj sto zali pari za nesto korisno da dade, a odi vo petok i sabota i na calam i piejne trosi po nekolku iljadarki odnesi potvrda i so ke bide to.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.175
Поени од реакции
1.041
keti odgovoram najiskreno toe tvoja odluka i tvoj izbor jas neni rabotam vo ministerstvo nitu mozam so sigurnonst da kazam zosto e ova vaka ili zosto e ona taka i jas cekam i sum na dopolnitelna kako mn luge ovde sve sto sum kazal e sto sum slusnal i sto sum procital od drugi clenovi najdobro ako ne si tipicen makedonec koj sto zali pari za nesto korisno da dade, a odi vo petok i sabota i na calam i piejne trosi po nekolku iljadarki odnesi potvrda i so ke bide to.
Брат не ми е за тие плус 100е, работата е што јас доста време чекам државјанство, еднаш ме одбиваа не сакам по втор пат. Пари секако се истресов еден куп, не знам само дали потврдата може да ја достави посредник во министерството или морам лично пошто овој период сум доста зафанат.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Брат не ми е за тие плус 100е, работата е што јас доста време чекам државјанство, еднаш ме одбиваа не сакам по втор пат. Пари секако се истресов еден куп, не знам само дали потврдата може да ја достави посредник во министерството или морам лично пошто овој период сум доста зафанат.
jas licno dostaviv dokumenti za mene a neme ni prasaja koj sum samo gi pregleda dokumentite dali sve e prevedeno i legalizirano i dali se komplet, taka da mislam mozis licno a moze i posrednit ako veke sija teral rabotata so posrednik ti na samiot pocetok mu imas daeno polnomosno vo tvoe ime da ti gi brkat tamo rabotite. Kako mislis taka :)
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
jas licno dostaviv dokumenti za mene a neme ni prasaja koj sum samo gi pregleda dokumentite dali sve e prevedeno i legalizirano i dali se komplet, taka da mislam mozis licno a moze i posrednit ako veke sija teral rabotata so posrednik ti na samiot pocetok mu imas daeno polnomosno vo tvoe ime da ti gi brkat tamo rabotite. Kako mislis taka :)
Zarem ne gi citavte prethodnite komentari vo gorumot od lugje koi citaat i sledat zakoni. Znaci spored komentarite nivni potvrdite vazat od 2015g. togas; imalo izmeni na zakonot.[DOUBLEPOST=1538113300][/DOUBLEPOST]
Zarem ne gi citavte prethodnite komentari vo forumot od lugje koi citaat i sledat zakoni. Znaci spored komentarite nivni potvrdite vazat od 2015g. togas imalo izmeni na zakonot. Spored mene najdobro e ova da go proverite vo Zdruzenijata kade se dobivaat potvrdite mislam deka tie treba da znaat.
[DOUBLEPOST=1538114039][/DOUBLEPOST]
Vo protokolot po broj na prepiska se staveni ili po broj na molba
..
Po broj na molba
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Еве сега јас сум на финална со братучед. МОжам ли моментално да однесам од кај Лазар потврда, и дали таа потврда мора лично да ја однесам или и во здружението посредуваат за да тие ја достават ?
Во Бугарски културен клуб кај Лазар Младенов ќе одиш,но пред тоа ќе извадиш :
-умреница од прадедо/прабаба родени пред 1920 во село со 100% бугарско население-можеш да го прашаш на тел Лазар (моб 071239202) за конкретното село од каде што потекнуваш дали во тоа време во него според статистиката на Кнчов живеело 100% бугарско население.
-Потоа извод или ако се починати умреница од баба/дедо
-Извод од мајка/татко звиси преку кого се поврзуваш со предокот од тој ќе извадиш
-Извод од тебе
Гледај да биде поврзано по редослед секое колено без разлики во Презимиња .
Потоа одиш во Струмица и плаќаш 30 е и ти ја издаваат потврдата.
За да јја доставиш како дополнителен документ треба да одиш лично,или ако имаш дадено полномошно на некој посредник може и тој.
За таму ќе ти требаат сите изводи/умреници врз чија основа си ја извадил потврдата плус потврдата -преведени и легализирани -можеш тоа и тука во амбасада,а можеш и дирекно во софија но незнам дали во еден ден ќе завршиш превод и заверка,за да можеш да ги поднесеш во Министерство за правосудие.
Имаше некаде подолу а форумов како изгледа молба за доставување на дополнителни документи,треба да ја пополниш и на шалтер ги доставуваш.
Со среќа.[DOUBLEPOST=1538116785][/DOUBLEPOST]Од кога си на финална?Не чекај да ти се смени во положително,зошто ќе биде касно!!!!
 
Член од
31 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
1
Zdravo na site.
Sakam da prasham neshto dali mozhit nekoj da mi objasnit.
Jas imam bugarski pasosh pa kako mozham za mojot sin da dobijam bugarski pasosh po najberza mozhen rok. iso taka i za zhenami.
Blagodaram za iskrenite soveti.
 
D

dimitars

Гостин
Zdravo na site.
Sakam da prasham neshto dali mozhit nekoj da mi objasnit.
Jas imam bugarski pasosh pa kako mozham za mojot sin da dobijam bugarski pasosh po najberza mozhen rok. iso taka i za zhenami.
Blagodaram za iskrenite soveti.
За синот ќе можеш бидејќи ти е потомок за сопругата не. Ако е синот е повозрасен тогаш оди стандарт процедура како за сите.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site.
Sakam da prasham neshto dali mozhit nekoj da mi objasnit.
Jas imam bugarski pasosh pa kako mozham za mojot sin da dobijam bugarski pasosh po najberza mozhen rok. iso taka i za zhenami.
Blagodaram za iskrenite soveti.
Дали синот е полнолетен?
Ако е ,тогаш се оди по редовна постапка само што нечекаш за происход туку дирекно одиш за закажување на интервју(и постапката трае од година до година и пол од интервју,најавуваат дека од 01.01.2019 интервјуто ќе се спроведува во ист ден со подавање на молби)
А ако е малолетно има посебна постапка треба да се праша за деца до 14 години е побрзо.
За сопругата преку тебе неможе(може преку нејзино потекло ,стар документ или преку предок роден во село со 100% бугарско население),но каде и да одиш во било која држава,по закон на европа сопругата а и децата врз основа на тебе ќе добиат фамилијарна виза,со која ќе можат да живеат и работат/учат во таа држава.
 
Член од
31 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
1
Дали синот е полнолетен?
Ако е ,тогаш се оди по редовна постапка само што нечекаш за происход туку дирекно одиш за закажување на интервју(и постапката трае од година до година и пол од интервју,најавуваат дека од 01.01.2019 интервјуто ќе се спроведува во ист ден со подавање на молби)
А ако е малолетно има посебна постапка треба да се праша за деца до 14 години е побрзо.
За сопругата преку тебе неможе(може преку нејзино потекло ,стар документ или преку предок роден во село со 100% бугарско население),но каде и да одиш во било која држава,по закон на европа сопругата а и децата врз основа на тебе ќе добиат фамилијарна виза,со која ќе можат да живеат и работат/учат во таа држава.
Maloleten e
I kako lozhan da apliciram za pobrzo
I kolku vreme yrae toe posle
Blagodaram
 
Член од
19 септември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
6
Zdravo lugje. Prv pat postiram ovde. Dali nekoj vaka pouskusen moze da mi kaze dali da se nadevam da mi bide potpisan ukazot ili uopste da ne se nadevam? Haha. Na intervju bev Mart 2017 vo Skopje. Vo ist den gi dadov dokumentite i go imav intervjuto. Imam dokumenti od cicko (na tatko brat) ali site dokumenti mi bea citko sredeni poso idev preku posreduvac. Na polozitelno sum od kraj na Juni ... :)
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Zdravo lugje. Prv pat postiram ovde. Dali nekoj vaka pouskusen moze da mi kaze dali da se nadevam da mi bide potpisan ukazot ili uopste da ne se nadevam? Haha. Na intervju bev Mart 2017 vo Skopje. Vo ist den gi dadov dokumentite i go imav intervjuto. Imam dokumenti od cicko (na tatko brat) ali site dokumenti mi bea citko sredeni poso idev preku posreduvac. Na polozitelno sum od kraj na Juni ... :)
Тука никој не гата на зрна од грав. Почекај штом си на положително, ќе видиш дали вицепрезидентот ќе ти одобри указ или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom