Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Со бројка под 600.000 нема да се осеќаат ич комотно, тоа им е јасно и нив.
Пак, со таква бројка најнекомотно би се осеќале пратениците на ДПМНЕ. Затоа бојкот е валидна опција, да се извадат максимално сечиви гомненици кои смрдат таму во Парламент.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
На страна тоа дека е супер промена ова со намалувањето на трошоците, чисто сумљам дека ова е договорено заедно со нотарите и извршителите. Чудно ми е што до пред пола година со законот за нотаријат требаше да им се дадат поголеми овластувања на нотарите, тој предлог после се повлече, а сега им ја намалуваат тарифата...

Башка пак ја тука ќе кажам дека ми е спорен моментот кога се најавуваат вакви популистички мерки. Измените на законот за нотаријат и законот за извршување не се ни ставени на енер, а од кога ќе ги стават на енер мора да поминат 20 дена за коментирање па тек тогаш да се достави до собрание. Муабетот ми е дека пак се пробуваат да се купуваат гласови, зошто немаше да биде катастрофално ако оваа одлука на владата се соопштеше во понеделник место на 4 дена пред референдумот :)
Сигурен сум дека ќе се побунат нотарите и извршителите и овој предлог ќе се разводни и на крај намалувањето нема да биде ни приближно како што е сега предвидено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
Пак, со таква бројка најнекомотно би се осеќале пратениците на ДПМНЕ. Затоа бојкот е валидна опција, да се извадат максимално сечиви гомненици кои смрдат таму во Парламент.
Не ми е јасно, суштински, како пратениците на ВМРО би се осеќале некомотно. Едино ако имаат трговија со СЈО.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Со бројка под 600.000 нема да се осеќаат ич комотно, тоа им е јасно и нив.
"Образ-ѓон" правило број еден у нашава "политика". Ако нешто може да се каже дека е пракса секогаш, тоа се непринципиелни коалиции и погазување на кажано пред избори.
Мува нема да ги лази.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
"Што ако" е многу далеку, нереално.
Кој би рекол пред 20тина години дека Русија ќе биде во позиција каква што е денес. Кој би рекол после инцидентот со Турција дека само неколку месеци подоцна Ердо ќе се умилкува како маче.... Непредвидливи работи се случуваат. Затоа еден совет:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
За тие што ќе гласате на референдумот, дали знаете дека овој референдум не е легален?

/
:eek:
навистина?


Ах, ништо тогаш, ја сум навикнат на легални ствари само у оваа држава.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Edna e varijantata...ke ima okolu 700 000 po site anketi.....Brisel i Wašington odma ke ja pozdravat voljata na narodot ( baš so tie zborovi)....a za glasanjeto ke si glasaat pola od obvinetive od prasica katica
700k imaa glasovi vkupno site minus DPMNE na parlamentarni 2016 dekemvri. Teoretski sansi nema taa brojka sega da ja postignat, eden kup sto glasaa protiv apasite sega nema da glasaat i ogromen del od lugje koi prethodno gi poddrzuvaa sea se distanciraat od niv zatoa sto qr skrsija vo sekoj pogled. Ima luge cel zivot sto se SDS(S)M i sega posle sevo ova se distanciraat, tie ne mozat clenstvoto da go motiviraat ne pa drugo...
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Тука доаѓаме до вториот дел, власта би имала две опции, со овие 700.000 (пример давам слободна проценка, не значи дека толку ќе бидат) или ќе притискаат на опозицијата во овој собраниски состав да се изгласаат уставните измени или ако бројките ептен им се поволни (гледајќи по изборни единици) да се оди на брзи избори до крајот на годината, таман додека се формира ново собрание и влада ќе дојде време и за претседателските каде ќе се надеваат на победа на нивниот кандидат со што ќе се заокружи целиот процес со потпишување на указите на сите законски и уставни промени од страна на новиот претседател.
Тука пропушташ три одлучувачки моменти:
1. Од моментот на распишување на избори до изборите треба да минат 100 дена,
2. За разлика од разните закони кои ги донесоа со силување на законот и уставот, уставот не може да се смени од денес за утре со европско знаме, има прво читање, второ читање...
3. Според договорот (капитулацијата) со Грција уставните измени втората страна треба да ги изврши нај доцна до крајот на Декември,
Уште од почеток овој дел со рок до Декември ми изгледаше нај сомителен.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тука пропушташ три одлучувачки моменти:
1. Од моментот на распишување на избори до изборите треба да минат 100 дена,
2. За разлика од разните закони кои ги донесоа со силување на законот и уставот, уставот не може да се смени од денес за утре со европско знаме, има прво читање, второ читање...
3. Според договорот (капитулацијата) со Грција уставните измени втората страна треба да ги изврши нај доцна до крајот на Декември,
Уште од почеток овој дел со рок до Декември ми изгледаше нај сомителен.
Тоа е точно, нема шанси до декември да се завршат уставните измени, освен ако овие не плачат кај ЕУ и САД да ја притиснат Грција да почека уште некој месец
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Тоа е точно, нема шанси до декември да се завршат уставните измени, освен ако овие не плачат кај ЕУ и САД да ја притиснат Грција да почека уште некој месец
немаат гајле, ќе купат нешто пратеници а ако треба ќе го лажираат и гласањето во собрание, како за Џафери
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Breee Majkata! A shto pa tebe kur te zabole kade i zoshto zhiveam ? Ako imash neshto da kazhesh za postot kazhi, ako ne glej si rabota.
Богами Nма разлика кој каде живее.
Коа ќе те фати сајбер-контрола немачка дека на вифи од Мекдоналдс сееш проруска пропаганда има да те експедираат тука ко раскантан VW пасат без катализатор.
Дој овде па јади бабури, ебати демагогот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
700k imaa glasovi vkupno site minus DPMNE na parlamentarni 2016 dekemvri. Teoretski sansi nema taa brojka sega da ja postignat, eden kup sto glasaa protiv apasite sega nema da glasaat i ogromen del od lugje koi prethodno gi poddrzuvaa sea se distanciraat od niv zatoa sto qr skrsija vo sekoj pogled. Ima luge cel zivot sto se SDS(S)M i sega posle sevo ova se distanciraat, tie ne mozat clenstvoto da go motiviraat ne pa drugo...
Imam bliski drugari so clenski od Vmro....koi ke glasaat. Edniot ke glasa Za ...edniot protiv
Kazuvaat deka nemaat pritisok od partijata ni dali da izlezat ni kako da glasaat
Drugarite pak od Sds....do eden sto gi znam ke izlezat. Isto i moi prijateli od Obedinetite od Ljube( a izbegaa od Mvro bidejki Grujo ke go smenel imeto...taka togas kazuvaa....:pos:)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Не ми е јасно, суштински, како пратениците на ВМРО би се осеќале некомотно. Едино ако имаат трговија со СЈО.
Па, би го изгубиле алибито позади кое се кријат. Тоа можеби би резултирало со транзиција од " катарза" кон расцепкување и тотално маргинализирање на партијата, што пак би било добро зашто одамна не е тоа партија која ги брани идеалите за кои се декларира.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom