Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
K

Kiko

Гостин
Прочитав дека си преку прв братучед со интервју номври 2016, но ме интересра дали поднесе дополнителни документи?
Не успеав да однесам касно разбрав! А и мислам немаше да има никаква еазлика. Посредникот ништо не ми кажа а почетокот за дополнителни ми рече немај гајле преку прв братучед сигурно земаш. Имам братучедка преку потврда само што зеде. Никакво потекло нема .... све си ибало матер. Мн се разочарав.
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
14
Истото му се случи на еден мој познаник со отказ пред една-две недели и веднаш поднесе жалба со прилог дополнителни документи за потекло. Не знам дали се стигнати и разгледани пратените дополнителни документи и жалбата, но во комуникација сме и доколку има некои новости веднаш ќе пишам на форумот. И јас сум со документи од прв братучед, но веќе имам поднесено и дополнителни документи, иако и тоа не е гаранција дека ќе добијам указ. :(
Zdravo decki, aj ve molam ako ima nekakvi promeni pisete, oti jas imam slucaj vo familija so otkaz, pa da znaeme dali zalba da podneseme. Fala vi
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
Zdravo decki, aj ve molam ako ima nekakvi promeni pisete, oti jas imam slucaj vo familija so otkaz, pa da znaeme dali zalba da podneseme. Fala vi
Пoрaди кoјa причинa е oткaзoт? Мoже дa те зaмoлaм дa спoделиш зaштo не е пoрaди пoтеклo.Гледaм декa сo писмo е дaден oткaзoт,имaше уште еден тaкoв случaј aмa и тoј не пишa[DOUBLEPOST=1535706113][/DOUBLEPOST] Screenshot_2018-08-31-11-00-55.png
Знaе ли некoј штo знaчи oвa?
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
14
Пoрaди кoјa причинa е oткaзoт? Мoже дa те зaмoлaм дa спoделиш зaштo не е пoрaди пoтеклo.Гледaм декa сo писмo е дaден oткaзoт,имaше уште еден тaкoв случaј aмa и тoј не пишa[DOUBLEPOST=1535706113][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 196153
Знaе ли некoј штo знaчи oвa?
Isto kako ova pisuva, poteklo od prv bratuced
 
Член од
31 август 2018
Мислења
9
Поени од реакции
21
Postapkata e zapocnata so dokumenti od prv bratuced I celata postapka e vodena od posrednik.

- Kraj na avgust 2015 – elektronsko apliciranje vo DABC za proishod.

- Pocetok na Dekemvri 2015 – Podneseni dokumenti vo DABC.

- Kraj na februar 2016 – Podignat proishod.

- Pocetok na mart 2016 – Podneseni dokumenti za intervju vo Ministerstvoto za Pravda-Sofia.

- Krajot na februar 2017 – Intervju vo Sofia I za edna nedela staven na zadolzitelna.

- Januar 2018 – Staven na finalna.

Vo meguvreme brat mi zema BG ukaz za grazdanstvo I se povrzuvam so nego so dopolnitelni dokumenti I gi nosam vo Sofija.

- Krajot na April 2018 – Polozitelno stanoviste od sovetot za grazdanstvo

- Pocetok na Maj 2018 – Proverka od viceprezident

- Krajot na Avgust 2018 – Povtorno vraten na polozitelno I vo rok od dva dena potpisan ukaz.

Pozdrav I so sreka na site
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
deneska otkaz od viceprezidentot.........


Отказ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-54/16/22.08.2018 г. intervju 21.02.2017... so dokumenti od prv bratucet
Еве и oвoј случaј пo тoј oснoв дoбил oткaз.И двaјцaтa се преку брaтучед,a не се прекрaтени пoрaди пoтеклo.Едниoт е
04-12-9 a другиoт 04-12-54.
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Postapkata e zapocnata so dokumenti od prv bratuced I celata postapka e vodena od posrednik.

- Kraj na avgust 2015 – elektronsko apliciranje vo DABC za proishod.

- Pocetok na Dekemvri 2015 – Podneseni dokumenti vo DABC.

- Kraj na februar 2016 – Podignat proishod.

- Pocetok na mart 2016 – Podneseni dokumenti za intervju vo Ministerstvoto za Pravda-Sofia.

- Krajot na februar 2017 – Intervju vo Sofia I za edna nedela staven na zadolzitelna.

- Januar 2018 – Staven na finalna.

Vo meguvreme brat mi zema BG ukaz za grazdanstvo I se povrzuvam so nego so dopolnitelni dokumenti I gi nosam vo Sofija.

- Krajot na April 2018 – Polozitelno stanoviste od sovetot za grazdanstvo

- Pocetok na Maj 2018 – Proverka od viceprezident

- Krajot na Avgust 2018 – Povtorno vraten na polozitelno I vo rok od dva dena potpisan ukaz.

Pozdrav I so sreka na site
cestito, koj broj na ukaz e potpisan?
 
Член од
30 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
34
Postapkata e zapocnata so dokumenti od prv bratuced I celata postapka e vodena od posrednik.

- Kraj na avgust 2015 – elektronsko apliciranje vo DABC za proishod.

- Pocetok na Dekemvri 2015 – Podneseni dokumenti vo DABC.

- Kraj na februar 2016 – Podignat proishod.

- Pocetok na mart 2016 – Podneseni dokumenti za intervju vo Ministerstvoto za Pravda-Sofia.

- Krajot na februar 2017 – Intervju vo Sofia I za edna nedela staven na zadolzitelna.

- Januar 2018 – Staven na finalna.

Vo meguvreme brat mi zema BG ukaz za grazdanstvo I se povrzuvam so nego so dopolnitelni dokumenti I gi nosam vo Sofija.

- Krajot na April 2018 – Polozitelno stanoviste od sovetot za grazdanstvo

- Pocetok na Maj 2018 – Proverka od viceprezident

- Krajot na Avgust 2018 – Povtorno vraten na polozitelno I vo rok od dva dena potpisan ukaz.

Pozdrav I so sreka na site
[DOUBLEPOST=1535710172][/DOUBLEPOST]Во твојот случај најважен момент е тоа што имаш поднесено дополнителни документи пред да влезеш на положително, што значи дека положително становште ти е од брат, без разлика што во почетокот имаш поднесено преку братучед. Со среќа[DOUBLEPOST=1535710221][/DOUBLEPOST]
Zdravo decki, aj ve molam ako ima nekakvi promeni pisete, oti jas imam slucaj vo familija so otkaz, pa da znaeme dali zalba da podneseme. Fala vi
Ако има некоја промена веднаш пишувам.[DOUBLEPOST=1535710452][/DOUBLEPOST]Веќе еднаш имам прашано на форумов: Дали до сега има добиено некој указ со документи од прв братучед, но да има поднесено документи во момент кога статусот му е „Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија„. Благодарам
 
Последно уредено:
Член од
9 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
11
Ne znam dali Kiko nosel dopolnitelni dokumenti, no jas licno poznavam covek so proizhod preku prv bratuced sto podnese dopolnitelni documenti od dedo i potvrda od BKKS strumica preku posrednik vo faza koga bese na proverka od viceprezident i posle eden mesec (potocno vcera) dobi otkaz. Verojatno dopolnitelnite documrnti ne se razgleduvani.
cim se kaj viceto, dopolnitelni dokumenti ne se prifakaat.
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
Има ли промени кај молбите од 2014 кои се на дополнителна. Завршија ли со броевите од Протоколот? Некој на форумот ги следеше па ако сака нека сподели со нас.
 
Член од
30 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
34
Se javiv vo Ambasadata vo Skopje da prasam za dostava na dopolnitelni dokumenti. Ne e vozmozno da se dostavat direktno kaj viceprezidentot. Se dostavuvaat do pravosudieto i tie gi razgleduvaat.
Дали значи дека од правосудието можно е ги пратат документите пред „Проверка од вицепремиерот“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom