Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
Jas vo oktomvri odam za podigajne na udostoverenieto. Na drugarive mu pobaraja mn pari za registrirajne na adresa be koja e procedurata. Vanco mu pobara po 180 evra u pm.100 evra platija za brza postapka. Se vkupno 280 evra.
Vrati edna strana dve nanazad pisuva se[DOUBLEPOST=1535374063][/DOUBLEPOST]
Vrati edna strana dve nanazad pisuva se
Koga izleze ukazo po kolku vreme mozis da zakazis za da go zemish kako bese kaj tebe
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Jas vo oktomvri odam za podigajne na udostoverenieto. Na drugarive mu pobaraja mn pari za registrirajne na adresa be koja e procedurata. Vanco mu pobara po 180 evra u pm.100 evra platija za brza postapka. Se vkupno 280 evra.
- Извод на родени, превод и заверка 600 мкд + 2 слики 150 мкд + такса за указ 1600 мкд + такса ЕГН 950 мкд + л.к. 600 мкд + пасош 1250 мкд + ситно (фотокопии и др.) 150 мкд = 5150 мкд (85 евра). Ова е по бавна постапка за л.к. и пасош (20-30 дена)

- За брза постапка (3 дена) вкупната цена е 7100 мкд (115 евра)

- За експресна постапка (8 часа) вкупната цена е 12 600 мкд (205 евра).

Е сега израчунај колку им зел само за услугата :) Лупење пари.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнаа истовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. за подигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно си направив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление, таман ќе се прошетам до Невски катедралата и Софиски :)
Kaj se n
- Извод на родени, превод и заверка 600 мкд + 2 слики 150 мкд + такса за указ 1600 мкд + такса ЕГН 950 мкд + л.к. 600 мкд + пасош 1250 мкд + ситно (фотокопии и др.) 150 мкд = 5150 мкд (85 евра). Ова е по бавна постапка за л.к. и пасош (20-30 дена)

- За брза постапка (3 дена) вкупната цена е 7100 мкд (115 евра)

- За експресна постапка (8 часа) вкупната цена е 12 600 мкд (205 евра).

Е сега израчунај колку им зел само за услугата :) Лупење пари.
Izvod za kade treba da se nosi
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Deneska mi go potpisaja ukazot.broj 35##/2016
Intervju imav na 13ti fevruari 2016ta
Na polozitelno bev do krajot na juni od krajot na juni bev na proverka kaj viceto I od 24ti avgust minatata nedela pak na polozitelno I deneska go potpisaja ukazot.
TAKA DA NE MU SE PLASETE KE VI DADAT NA SITE STO SE CUSTVUVATE BULGARI
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Deneska mi go potpisaja ukazot.broj 35##/2016
Intervju imav na 13ti fevruari 2016ta
Na polozitelno bev do krajot na juni od krajot na juni bev na proverka kaj viceto I od 24ti avgust minatata nedela pak na polozitelno I deneska go potpisaja ukazot.
TAKA DA NE MU SE PLASETE KE VI DADAT NA SITE STO SE CUSTVUVATE BULGARI
Честитики и се најдобро!
Да споделиш ако може каде беше на интервју и со какви документи си!
 
Член од
27 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
32
Decki edno prasajne brojceto mi e 86**/2017 .Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ----vakov status imam vejke mesec i pol .. uste kolku se ceka ? so dokumenti od klubot sum .
i uste edno prasajne sega sum registrirana so deckoto i prezimeto go smeniv.a bugarskiot go vadam na mominskoto.. kakvi dokumenti treba da odnesam dali nekoj znaj da mi pomogni ?
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Здраво, дали некој знае. Со двојно државјанство, македонско и бугарско, дали може да регистрирам кола во Бугарија со бугарски таблички и после да си ја возам во Македонија таа кола со бугарски таблички? Ако ме застане полиција дали ќе ми прави проблеми? И колку чини регистрација на Мицубиши колт? Фала[DOUBLEPOST=1535382558][/DOUBLEPOST]Да ви кажам една работа, отидов во една европска земја со бугарска лична карта. Не зедов со мене македонски пасош. Само бугарски. И на наша граница многу ми правеа проблеми, не сакаа да ме пуштат. Ми бараа престој во Македонија. Ја им реков ја сум македонски државјанин зошто ми е престој? Аууу, мнооогу проблеми па го викаа главниот таму.. аууу.. Затоа кога излегувате од Македонија и кога влегувате во државава секогаш носете си македонски пасош. А во европската земј влезете си со бугарски лични документи.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Decki edno prasajne brojceto mi e 86**/2017 .Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ----vakov status imam vejke mesec i pol .. uste kolku se ceka ? so dokumenti od klubot sum .
i uste edno prasajne sega sum registrirana so deckoto i prezimeto go smeniv.a bugarskiot go vadam na mominskoto.. kakvi dokumenti treba da odnesam dali nekoj znaj da mi pomogni ?
koga bese na intervju i kolku vreme bese na finalna pocekaj se da bide vo red da si zemes ukazi posle lesno ke bide za prezimeto :)
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Deneska mi go potpisaja ukazot.broj 35##/2016
Intervju imav na 13ti fevruari 2016ta
Na polozitelno bev do krajot na juni od krajot na juni bev na proverka kaj viceto I od 24ti avgust minatata nedela pak na polozitelno I deneska go potpisaja ukazot.
TAKA DA NE MU SE PLASETE KE VI DADAT NA SITE STO SE CUSTVUVATE BULGARI
sto stari dokumenti?
 
Член од
15 април 2018
Мислења
35
Поени од реакции
58
Здраво на сите,
Ако има некој тука што вадел документ за дедо, прадедо од Воениот архив во Велико Трново, да ми каже како оди процедурата, кои документи се потребни (мојот прадедо бил војник во бугарската армија во Балканските војни) и дали може по електронски пат да се води постапката и да се плати електронски или со банкова трансакција?? И за колку време го вадат документот?

Благодарам однапред
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Deneska mi go potpisaja ukazot.broj 35##/2016
Intervju imav na 13ti fevruari 2016ta
Na polozitelno bev do krajot na juni od krajot na juni bev na proverka kaj viceto I od 24ti avgust minatata nedela pak na polozitelno I deneska go potpisaja ukazot.
TAKA DA NE MU SE PLASETE KE VI DADAT NA SITE STO SE CUSTVUVATE BULGARI

Gresno napisav na intervju bev minatata godina na 13ti fevruari 2017ta godina.
Fala vi na cestitikite viposakuvam da si docekat ei vie sto imate podneseno dokumenti za Bugarski pasos[DOUBLEPOST=1535389628][/DOUBLEPOST]
Честитики и се најдобро!
Да споделиш ако може каде беше на интервју и со какви документи си!
Поднесов документи изводи од мајка ,татко , дедо, прадедо му платив на посредник од Прилеп тој ми среди документи плус кои ми користеа како потекло така да за бугарски пасош аплицирав во средината на ноември 2015та година ,бев на интервју во Софиа во февруари 2017та и еве денес е потпишан указот.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom