Дизел гасне ненадејно во лер или во возење во брзина.

Член од
22 август 2012
Мислења
234
Поени од реакции
155
Здраво,

Конкренто имаме автомобил голф 4 (74кw 101hp) 2003 година. Последниот месец дена неколку пати почна да ми гасне во возење и во лер, откако ке изгасне несака да запале од неколку пати дури после некое време запале. Да напоменам дека ова ми се има случен и со ладна машина и со загреана. Исто така претхоно имав проблеми и со клемите на акомулаторот но сега го средив тоа. Значи откако ке ми изгасне во возење после има струја и вергла но не пале од неколку пати. Исто така да напоменам ујле и филтер за ујче сменив пред 10.000 км а филтер за воздух пред 20,000 км, Секој коментар е добро дојде.

Благодарам
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ја со голф 3ка имав сличен проблем. Мене у возење така ми гасеше или на тргнување на семафор и нејќеше да запали, а вергла.
На крајот ко шо памтам испадна дека разводникот бил проблем.
Не знам дали е истото решение и за твојот проблем.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
234
Поени од реакции
155
Благодарам на коментарорт утре ја носам на мајстор, случајно да не знаеш од прилика што се цена е тој дел?
 
K

kicodarker

Гостин
Maсло и филтер ако си сменил пред 10.000, а воздушен пред 20.000, моментално ти се за менување и двете.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
234
Поени од реакции
155
да тие се за менување, но дали може од тоа да гасне автомобилот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ако си менувал или ако е за менување филтер за гориво дури знае да те заебава, а може и регулаторот за притисок на бошот да е отиден, на форд и рено од такво нешто ни гасеше како што ти си опишал. Најдобро на дијагностика да ја поминат и ќе ти кажат што е маката.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Мене на опелот бивши ми испадна сензор на радилица
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Види таму тоа филтерот за воздух да не е полн запушен да неможе воздух да земе.
Ја уље у филтри мењам на 5000км максимум и тоа Total Quartz 9000 full sintetic, освен тој за нафта пошо е HDI па има поголем опсег на менување.
Ако пишува на уљето дека се менува на 10.000км немора да чекаш до последниот километар да го менуваш.
Кога правиш редовен сервис на машинчето, менуваш квалитетен потрошен материјал препорачан од производителот на возилото, проблеми скоро и ќе немаш, ко ја на пример. :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom