Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Приказни за мали деца и еден куп лични фрустрации. Ни происходот на Киро, ни происходот на некој Петко не се вредни за дискусија, ниту релевантни.
Што сега мали деца и фрустрации, те прашав;

Исто е официјален документ под окупација со официјален документ од истата држава а ние слободни и 3-4то место по економски развој во Европа. Башка на власт најголемата и најпатриотска влада на сите времиња ?
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Неписмен, читај ја дискусијата и прави разлика. Секако дека не може некој што си пишал 20 роднини уназад да им вика предавници на тие што ќе гласаат ЗА есеноска.

У реду е, знаеме дека и ти си ги пишал роднините, никој не те суди ама не биди лицемер, тоа ти објаснува пола форум овде.


Неписмен по втор пат, во брокулите има осиромашен ураниум. Во коските на човекот има осиромашен ураниум. Кај не сте учеле кога требало, туку и сега одбивате да научите нешто :(

Жити лебот, не треси вакви глупости во земјата каде што живееш, капиталистите што те мразат ќе те вратат во трето одделение.
За по софт навреда бев баниран!
Но штом така сакаш во ред.
Дудудк еден ја читам дискусијата и затоа пишувам. Секако дека може, нема така на раат да ви остане совеста. И воопшто ни ти знаеш ни пола форум дали јас сум ги пишал роднините.
Тропна и остана жив дека осиромашениот ураниум не е штетен дури и го мачкале по вратите на рентгенологија, додека по радиологија учевме сосем друго, дека вратите се обложени со олово на пример.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Depleted uranium не е карциноген, составен е од два изотопи на ураниумот од кој тој „лошиот“ е речиси скроз тргнат, затоа и се вика осиромашен, ни на WHO нема дека е карциноген. On the other hand, вчера на Medscape објавија дека загаденоста кај и да е ќе биде докажана како алтер фактор во бременоста која го предизвикува аутизамот.
Имаше негде пред 18 год. во Косово некои италијани што ја тестираа таа теза дека осиромашениот ураниум не бил канцероген :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Што сега мали деца и фрустрации, те прашав;

Исто е официјален документ под окупација со официјален документ од истата држава а ние слободни и 3-4то место по економски развој во Европа. Башка на власт најголемата и најпатриотска влада на сите времиња ?
Скроз е исто. Особено што половина од носителите на такви документи се припадници на тогашната опозиција и ја сметаа според тебе најпатриотската влага, за окупатор.

Значи за Петко од Пиздуматерино Груевски и цар Борис биле исти курац, и за се реализира во животот морал да пристапи кон очајна мерка. Исто како Киро наш. Не можеш да плукаш по Петко, а да си ок со Киро.
 
V

viktora

Гостин
Доколку овде има 150.000 пасоши (стара вест), значи, 150.000 етнички бугари (дедовците се генерацијата родени пред или за време/некое време по ВСВ) (прадедовците одат под дифолт) тогаш наредните 2 генерации и нивните семејства се исто бугари. 150.000 илијади семејства и на тоа кога ќе ги додадеш наредните 2 генерации (просек членови во семејство) може да направиш некоја лабава пресметка, не е комплицирано.

Тебе ти треба само еден твој прв или втор братучед да те реши у еден потег.

Значи, индивидуален избор да направиш сума луѓе тоа што не се чуствувале а после да се сере дека нешто друго е присилно и наметнато.
Да аплицираш за бугарско државјанство колку што знам треба да приложиш доказ дека некој од твоите претци е бугар.Во нашиов случај тоа е премногу лесно да го направиш зошто секоја втора фамилија има некој документ или слика од дедо му во бугарска униформа од времето на ВСВ.Јас имам од дедо ми воена книшка кој бугарите заедно со останатите млади од селото присилно ги регрутирале и ги испратиле на Турска граница.Значи бугарите после окупацијата секој втор млад човек го завериле како бугар и неговото идно поколение.

Значи дедовците никој не ги направил бугари,бугарите при окупацијата тоа го направиле а нашиве само го искористиле за подобар живот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
За по софт навреда бев баниран!
Но штом така сакаш во ред.
Дудудк еден ја читам дискусијата и затоа пишувам. Секако дека може, нема така на раат да ви остане совеста. И воопшто ни ти знаеш ни пола форум дали јас сум ги пишал роднините.
Тропна и остана жив дека осиромашениот ураниум не е штетен дури и го мачкале по вратите на рентгенологија, додека по радиологија учевме сосем друго, дека вратите се обложени со олово на пример.
Да си учел ти како што требало, ќе си знаел дека секој елемент во системот има различни изотопи и на DU е отстранет активниот изотоп кој зрачи.

Беа обложени со олово и на клиника до 1987, најточно. Потоа се стави DU поради големата густина и фактот што не мора 40 сантими оловен ѕид да биде креван. На радиологија кај нас го турнаа ѕидот во 2015 најточно (знам директоров ради тендерчиња 3-4 пати го турна) и ставија DU со донации нормално.

Те молам немој вакви муабети да пушташ во Германија, уште доста не се заминати и треба да си идат, не стварај стереотипи таму.
Имаше негде пред 18 год. во Косово некои италијани што ја тестираа таа теза дека осиромашениот ураниум не бил канцероген :D
Ајде и ти.

Значи канцероген е правот што сте крева кога ќе се сврзат во хемиска реакција осиромашениот ураниум и металите од кои се направени тенковите.

Не е канцероген осиромашениот ураниум како супстанца, се наоѓа во телото, во водата, во океанот, во забите, не знам уште каде да ви набројам. Вие мислите забите што ви ги ставаат за порцелан, чист порцелан е тоа? Побогу на првото кафе што ќе го испиете ќе ви испукаат.

Еве и Др. Хаус над тебе што вика не учел на чколија дека DU се употребувал во медицината, Прорус > Џон Хопкинс Медикал Скул

Uses of depleted uranium

Depleted uranium has a number of peaceful applications: counterweights or ballast in aircraft, radiation shields in medical equipment used for radiation therapy and containers for the transport of radioactive materials. Due to its high density, which is about twice that of lead, and other physical properties, depleted uranium is used in munitions designed to penetrate armour plate. It also reinforces military vehicles, such as tanks.

http://www.who.int/ionizing_radiation/pub_meet/en/DU_Eng.pdf
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Скроз е исто. Особено што половина од носителите на такви документи се припадници на тогашната опозиција и ја сметаа според тебе најпатриотската влага, за окупатор.

Значи за Петко од Пиздуматерино Груевски и цар Борис биле исти курац, и за се реализира во животот морал да пристапи кон очајна мерка. Исто како Киро наш. Не можеш да плукаш по Петко, а да си ок со Киро.
Да не ги броеше ти тие со докуметите?
Ние, цело време правиме муабет за "патриотите" со документи со посебен акцент на оние од најпатритическата влада кои, истите тие приврзаници до ден денес спамат и пропагират дека промената на име, идентитет инт. е предавство.

Споредбата со документот на Киро и овие со происход не само што не е правилна туку и глупа споредба, тотално ја промашува поентата.[DOUBLEPOST=1534603766][/DOUBLEPOST]
Да аплицираш за бугарско државјанство колку што знам треба да приложиш доказ дека некој од твоите претци е бугар.Во нашиов случај тоа е премногу лесно да го направиш зошто секоја втора фамилија има некој документ или слика од дедо му во бугарска униформа од времето на ВСВ.Јас имам од дедо ми воена книшка кој бугарите заедно со останатите млади од селото присилно ги регрутирале и ги испратиле на Турска граница.Значи бугарите после окупацијата секој втор млад човек го завериле како бугар и неговото идно поколение.

Значи дедовците никој не ги направил бугари,бугарите при окупацијата тоа го направиле а нашиве само го искористиле за подобар живот.
Тогаш ги зимале присилно (дедо ми дезертирал), сега присилно те одведоа пред Бугарска амбасада?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Да не ги броеше ти тие со докуметите?
Ние, цело време правиме муабет за "патриотите" со документи со посебен акцент на оние од најпатритическата влада кои, истите тие приврзаници до ден денес спамат и пропагират дека промената на име, идентитет инт. е предавство.

Споредбата со документот на Киро и овие со происход не само што не е правилна туку и глупа споредба, тотално ја промашува поентата.
Да, ги имам броено. И не се 150.000, туку 70тина илјади. И најголем дел од нив се симпатизери и членови на сегашнава власт.

ВМРО-ДПМНЕ има/ше 180.000 членови. Од нив со бугарски пасош беа околу 8-9.000. Така да, месец дена наназад се натегаш за тема за која немаш апсолутно никаква поддршка од факти зад твојата теза, сем зборови како браници, штоп светла, патриоти, предавници и слични глупости.
 
V

viktora

Гостин
[QUOTE="LordDragonII, post: 8474689, member: 19508"
Тогаш ги зимале присилно (дедо ми дезертирал), сега присилно те одведоа пред Бугарска амбасада?[/QUOTE]
Не уште полошо бегаат од режимот на Грујо.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Cyprus is the only European Union member state that is neither a NATOmember state nor a member of the ...
Завојуваните страни во кипарскиот конфликт се Република Кипар и Грција од една страна и Турција од друга страна. Предходно гаранти за независноста на Кипар се Британија, Турција и Грција. Како што гледаш во воен конфликт влегле две нато земји, уште повеќе и трета претходно дала гаранција за независност, а следувало поделба. Така да Кипар и те како е аргумент. Не прави се толу умен кога не си.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, ги имам броено. И не се 150.000, туку 70тина илјади. И најголем дел од нив се симпатизери и членови на сегашнава власт.

ВМРО-ДПМНЕ има/ше 180.000 членови. Од нив со бугарски пасош беа околу 8-9.000. Така да, месец дена наназад се натегаш за тема за која немаш апсолутно никаква поддршка од факти зад твојата теза, сем зборови како браници, штоп светла, патриоти, предавници и слични глупости.
Имаш броено куров мој, за поддршка и факти ќе ми зборувал.
Пола членство ви е бугарофили најде да ми се натега дека вмро не биле туку тие од опозицијата биле со происход.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.355
Да си учел ти како што требало, ќе си знаел дека секој елемент во системот има различни изотопи и на DU е отстранет активниот изотоп кој зрачи.

Беа обложени со олово и на клиника до 1987, најточно. Потоа се стави DU поради големата густина и фактот што не мора 40 сантими оловен ѕид да биде креван. На радиологија кај нас го турнаа ѕидот во 2015 најточно (знам директоров ради тендерчиња 3-4 пати го турна) и ставија DU со донации нормално.

Те молам немој вакви муабети да пушташ во Германија, уште доста не се заминати и треба да си идат, не стварај стереотипи таму.

Ајде и ти.

Значи канцероген е правот што сте крева кога ќе се сврзат во хемиска реакција осиромашениот ураниум и металите од кои се направени тенковите.

Не е канцероген осиромашениот ураниум како супстанца, се наоѓа во телото, во водата, во океанот, во забите, не знам уште каде да ви набројам. Вие мислите забите што ви ги ставаат за порцелан, чист порцелан е тоа? Побогу на првото кафе што ќе го испиете ќе ви испукаат.

Еве и Др. Хаус над тебе што вика не учел на чколија дека DU се употребувал во медицината, Прорус > Џон Хопкинс Медикал Скул

Uses of depleted uranium

Depleted uranium has a number of peaceful applications: counterweights or ballast in aircraft, radiation shields in medical equipment used for radiation therapy and containers for the transport of radioactive materials. Due to its high density, which is about twice that of lead, and other physical properties, depleted uranium is used in munitions designed to penetrate armour plate. It also reinforces military vehicles, such as tanks.

http://www.who.int/ionizing_radiation/pub_meet/en/DU_Eng.pdf
Dobro de sfativme. Osiromaseniot uranium e bezbeden koga se koristi vo kontrolirani uslovi. Isto kako i drugiot uranium, onoj losiot. Da ne se slucese havarijata vo Cernobil na primer se ke bese vo red, kontrolirana sredina, skladiran na bezbedno, ljugeto si raboteja i si ziveeja onaka najnormalno. Arno ama.....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Dobro de sfativme. Osiromaseniot uranium e bezbeden koga se koristi vo kontrolirani uslovi. Isto kako i drugiot uranium, onoj losiot. Da ne se slucese havarijata vo Cernobil na primer se ke bese vo red, kontrolirana sredina, skladiran na bezbedno, ljugeto si raboteja i si ziveeja onaka najnormalno. Arno ama.....
Чернобил се случи поради проблеми во реакторот владе, тестирања со исклучен систем за безбедност, не знам што се инатиш со хуморов кога врска си нема едно со друго :)

Ова е како да споредиш дека не е опасно да држиш пушка во рака и да викаш ама кулине близначки што падна, а?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.802
Имаш броено куров мој, за поддршка и факти ќе ми зборувал.
Пола членство ви е бугарофили најде да ми се натега дека вмро не биле туку тие од опозицијата биле со происход.
Тоа лесно се проверува. Ете отиди во темана за бугарски пасоши и прашај ги кој им е најпцуена личност во последниве 10 години. И тие што ги возат со комбиња за Бугарија, прашај ги дали имале една тура без 3/4 од комбето да ги пцуе паторот и братучед му.

Не е убаво да живееш во заблуди. Уште посмешно е кога заблудите месец дена ги фураш како факт на темава. Партија со најголем број на Бугари по пасош во Македонија е СДСМ. Повеќе од сите други партии заедно.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Тоа лесно се проверува. Ете отиди во темана за бугарски пасоши и прашај ги кој им е најпцуена личност во последниве 10 години. И тие што ги возат со комбиња за Бугарија, прашај ги дали имале една тура без 3/4 од комбето да ги пцуе паторот и братучед му.

Не е убаво да живееш во заблуди. Уште посмешно е кога заблудите месец дена ги фураш како факт на темава. Партија со најголем број на Бугари по пасош во Македонија е СДСМ. Повеќе од сите други партии заедно.
Статистика ќе правиш врз основ на тема на форум и пцовки во комбиња?
Бугарофил премиер имавме, министри, кандидати за градоначалници и пратеници во парламент ќе ми фаќа криви дрини овде.

Патетика.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom