Правна помош и совети

Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Ако си задоцнил за пријавување како доверител пред отварањето на стечајот, не може.
Во ред за тоа знам, но овие фактури се издавани и примувани без приговор од должникот по отварање на стечајот, за нив прашувам,? зашто нема логика предвремено да се барат.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Ако едниот брачен другар во текот на бракот склучил договор за доживотна издршка со друго лице и така се стекнал со имот, дали и другиот брачен другар има право на тој имот? Дали тој имот ќе се смета за заеднички имот стекнат во брак? Ако дојде до распределба на имот стекнат во брак, дали тој имот ќе му припадне само на едниот брачен другар кој го склучил договорот за издршка или и двајцата имаат подеднакво право на имотот?
 
Член од
7 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Во 2007 год.купивме стан од инвеститор во Скопје. склучивме преддоговор и ги плативме сите пари за што имаме документи, заверки на нотар, но, не зедовме имотен лист веднаш туку сметавме дека не е итно.После година, две кога отидовме да прашаме за префрлување ни кажаа дека не плаќал инвеститорот данок и е даден на суд. Под хипотека му е имотот и 10 и повеќе станови. Денес, утре поминаа години тој не лаже сега ќе се реши, утре. Што да прсвиме и дали може државата да ни го земе станот? Поздрав
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Ако едниот брачен другар во текот на бракот склучил договор за доживотна издршка со друго лице и така се стекнал со имот, дали и другиот брачен другар има право на тој имот? Дали тој имот ќе се смета за заеднички имот стекнат во брак? Ако дојде до распределба на имот стекнат во брак, дали тој имот ќе му припадне само на едниот брачен другар кој го склучил договорот за издршка или и двајцата имаат подеднакво право на имотот?
Ви одговорив на прашањето на фемина, ако треба подетално пишете ми порака овде или на фемина, поздрав :)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Во 2007 год.купивме стан од инвеститор во Скопје. склучивме преддоговор и ги плативме сите пари за што имаме документи, заверки на нотар, но, не зедовме имотен лист веднаш туку сметавме дека не е итно.После година, две кога отидовме да прашаме за префрлување ни кажаа дека не плаќал инвеститорот данок и е даден на суд. Под хипотека му е имотот и 10 и повеќе станови. Денес, утре поминаа години тој не лаже сега ќе се реши, утре. Што да прсвиме и дали може државата да ни го земе станот? Поздрав
Склучивте главен договор ?
Ја сменивте сопственоста во Катастар ?
Таму кој стои како сопственик, вие или инвеститорот ?
Има прибелешка за хипотеката на вашиот стан во Катастар ?
 
Член од
7 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Склучивте главен договор ?
Ја сменивте сопственоста во Катастар ?
Таму кој стои како сопственик, вие или инвеститорот ?
Има прибелешка за хипотеката на вашиот стан во Катастар ?
[DOUBLEPOST=1533843445][/DOUBLEPOST]Preddogovor, vo nego pisuva deka parite se isplateni i ostanuva samo da se izvadi imoten list, na negovo ime, smetki na nase ime idat, sedime vo stanot od koga go kupivme, no ete 10 godini i poveke ne laze denes, utre, vo katastar e zavedena hipoteka. Pozdrav[DOUBLEPOST=1533843743][/DOUBLEPOST]I
[DOUBLEPOST=1533843445][/DOUBLEPOST]Preddogovor, vo nego pisuva deka parite se isplateni i ostanuva samo da se izvadi imoten list, na negovo ime, smetki na nase ime idat, sedime vo stanot od koga go kupivme, no ete 10 godini i poveke ne laze denes, utre, vo katastar e zavedena hipoteka. Pozdrav
[DOUBLEPOST=1533843887][/DOUBLEPOST]Inaku toa se stari zgradi gore so dogradba na gorniot spat, i terasi dogradbi poveke stanovi, pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Одамна зборам, законот е ужас за купувачите. Не може со влог од 5000 евра да гради зграда од 400-500.000 која пазарно ќе се продаде за скоро милион евра, без употребна дозвола, без измени во градба, без имотни без ништо. И се само за цените да се контролираат ниски, а бдп да расне. И адвокатите и нотарите да се богатат и судовите да земаат голема пара на име рочишта.
Едноставно е, зградата/станот мора да се продава со имотен лист.
Вакви случаи има еден куп, законодавецот уво не го боли.
 
Член од
7 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Толку години шдедење, работа да се купи стан и да ти го одземат зошто некој не плаќа данок? Зарем е можно?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
[DOUBLEPOST=1533843445][/DOUBLEPOST]Preddogovor, vo nego pisuva deka parite se isplateni i ostanuva samo da se izvadi imoten list, na negovo ime, smetki na nase ime idat, sedime vo stanot od koga go kupivme, no ete 10 godini i poveke ne laze denes, utre, vo katastar e zavedena hipoteka. Pozdrav[DOUBLEPOST=1533843743][/DOUBLEPOST]I
[DOUBLEPOST=1533843887][/DOUBLEPOST]Inaku toa se stari zgradi gore so dogradba na gorniot spat, i terasi dogradbi poveke stanovi, pozdrav
Преддоговорот нема некоја преголема важност. Преддоговорот во суштина вика само дека ќе се склучи главен договор.
Многу наивно е да останеш 11 години само на преддоговор.
Самото име преддоговор ти кажува дека треба да се склучи главен договор...
Фино лепо си склучуваш договор за купопродажба, си одиш во катастар, менуваш сопственост и не си ја лупаш главата после.
Претпоставувам дека и преддоговор е доволно за да одат сметки на ваше име, ама за да се смени сопственоста во катастар мора да има главен договор склучено.
Проверете си електронски кој е сопственик на станот (мислам дека можеше електронски тоа да се проверува).

Можеби најдобро е да се консултирате со адвокат за тоа што понатаму.
 
Член од
7 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Преддоговорот нема некоја преголема важност. Преддоговорот во суштина вика само дека ќе се склучи главен договор.
Многу наивно е да останеш 11 години само на преддоговор.
Самото име преддоговор ти кажува дека треба да се склучи главен договор...
Фино лепо си склучуваш договор за купопродажба, си одиш во катастар, менуваш сопственост и не си ја лупаш главата после.
Претпоставувам дека и преддоговор е доволно за да одат сметки на ваше име, ама за да се смени сопственоста во катастар мора да има главен договор склучено.
Проверете си електронски кој е сопственик на станот (мислам дека можеше електронски тоа да се проверува).

Можеби најдобро е да се консултирате со адвокат за тоа што понатаму.
[DOUBLEPOST=1533941683][/DOUBLEPOST]Во право сте, но преддоговорот е склучен на нотар со цела документација што се купува колку сме платиле, не чекавме 11 години становите набргу му ги ставиле под хипотека и не може да се префрли станот, поздрав
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Каде може да се пожалам доколку комшијата над мене има проблем со водоводна инасталација (најверојатно пукната цевка) и на мене ми прокапува од таванот, а самиот он не сака да си го санира проблемот.???
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Каде може да се пожалам доколку комшијата над мене има проблем со водоводна инасталација (најверојатно пукната цевка) и на мене ми прокапува од таванот, а самиот он не сака да си го санира проблемот.???
Практично никаде. Ова е веќе дискутирано. Не се расправај, пробај, разбери се. Ако треба, ти плати го мајсторот. Ако сакаш поинаку, поплака во најблиска полициска станица, па со потврдата дека си се жалел и со вештачење, на Суд
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Каде може да се пожалам доколку комшијата над мене има проблем со водоводна инасталација (најверојатно пукната цевка) и на мене ми прокапува од таванот, а самиот он не сака да си го санира проблемот.???
Само надомест на штета можеш да бараш.
 
Член од
21 август 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Kaj hipotekaren kredit kolku rati treba da ne se platat pred da bides daden na izvrsitel
 

Kajgana Shop

На врв Bottom