Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Според мене секоја преписка си е приказна сама за себе! Кај секој било која проверка трае различно. Еве јас веќе година и два месеци сум на проверка од вицепрезидентот, а година и месец дена како им доставив оригинал лична карта од прадедо, со која брат ми и братчед ми зедоа државјанство за два месеци откако ги ставија со статус дека треба да докажат взходјашт потекло....а пак еден познаник само со копија од воена книшка пред месец дена си зеде гражданство... наравоучение ‘СЕ Е ДО К’СМЕТОТ’, поздрав и чекајте...
 
Член од
9 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
11
Статусот воопшто не е нов. Постои скоро 1 година.После овој статус кај мене го потпиша указот.
kolku vreme pomegu toj status i potpisuvanje na ukazot?[DOUBLEPOST=1533839150][/DOUBLEPOST]
Според мене секоја преписка си е приказна сама за себе! Кај секој било која проверка трае различно. Еве јас веќе година и два месеци сум на проверка од вицепрезидентот, а година и месец дена како им доставив оригинал лична карта од прадедо, со која брат ми и братчед ми зедоа државјанство за два месеци откако ги ставија со статус дека треба да докажат взходјашт потекло....а пак еден познаник само со копија од воена книшка пред месец дена си зеде гражданство... наравоучение ‘СЕ Е ДО К’СМЕТОТ’, поздрав и чекајте...
e toa me i mene cudi. kolku pati ke se proveruva toj dokument? ednas na bratti, pa na bratucedite i sega tebe te stavile na cekanje. cudno mi e so taa proverka navistina. da bese samo ti apliciral ajde de, ama vaka....
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
53
Поени од реакции
26
kolku vreme pomegu toj status i potpisuvanje na ukazot?[DOUBLEPOST=1533839150][/DOUBLEPOST]
Еден период за 2-3 месеци идлучуваа дали ќе добиеш или не. Сега омсј во предвид дека се одмори и голем дел се на одмор, па од Септември мислам дека ќе има повторно еден бран на потписи и откази, се надевам помалку откази.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
11
Еден период за 2-3 месеци идлучуваа дали ќе добиеш или не. Сега омсј во предвид дека се одмори и голем дел се на одмор, па од Септември мислам дека ќе има повторно еден бран на потписи и откази, се надевам помалку откази.




Sent from my iPhone using Tapatalk
ne znacat nisto odmorite. lugeto rabotat. na sekoj 3 meseca izleguva izvestaj na stranata na pretsedatelot. okolu 2000 i nesto se razgleduvaat na sekoi 3 meseci, od koi 5-60 se odobreni.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
kolku vreme pomegu toj status i potpisuvanje na ukazot?[DOUBLEPOST=1533839150][/DOUBLEPOST]
e toa me i mene cudi. kolku pati ke se proveruva toj dokument? ednas na bratti, pa na bratucedite i sega tebe te stavile na cekanje. cudno mi e so taa proverka navistina. da bese samo ti apliciral ajde de, ama vaka....
Нема што да те чуди...лани кога преписките кои ги водат под 2015та а бевме на интервју крајот на 2015 или почетокот на 2016та се до септември, редум не ставаа на било каква проверка дали од вицепрезидентот или од комисијата за гражданство освен на тие што беа преку родител или кои го имаа доставено оригинал стариот документ....инаку фативме период на меч со две острици...избори, па потоа ДАБЧ и министерството за правда влегоа во конфликт дека две партии делат министерски места, така да ние излеговме жртвени јагниња.
 
Член од
9 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
11
ke moze link od izvestajot? kade od 2000 samo 50-60 se odobreni, ili stranata na pretsedatelot ako nenti e tesko.
https://www.president.bg/cat106/Mesechni-otcheti-grajdanstvo/[DOUBLEPOST=1533858414][/DOUBLEPOST]
Нема што да те чуди...лани кога преписките кои ги водат под 2015та а бевме на интервју крајот на 2015 или почетокот на 2016та се до септември, редум не ставаа на било каква проверка дали од вицепрезидентот или од комисијата за гражданство освен на тие што беа преку родител или кои го имаа доставено оригинал стариот документ....инаку фативме период на меч со две острици...избори, па потоа ДАБЧ и министерството за правда влегоа во конфликт дека две партии делат министерски места, така да ние излеговме жртвени јагниња.
epa mene taka me zaebaa, koga otidov preku prosrednik. ne ti kazuva deka treba dokumentot da go dades pri prijava. zaradi toa mene me fati 5 godini da cekam. si se znae, takvata rabota sami treba da si ja zavrsuvame, a ne prosrednici prosti i lazaci.
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
Nisam siguran da je to tačno. Postotak izdatih ukaza je jedva 2- 2.5%.
Доклад на Комисијата по б'лгарско гражданство за периода
01.04 -30.06.2018г.
3ДЕјНОСТ НА КОМИСИјаТАУКАЗИ ЗАПРОМЕНИ В ГРАЖДАНСТВОТО, ПОДПИСАНИ ОТВИЦЕПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја
През посоченија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
53броја укази за промени в б'лгарското гражданство на 2638лица
 
Член од
9 август 2018
Мислења
23
Поени од реакции
11
Доклад на Комисијата по б'лгарско гражданство за периода
01.04 -30.06.2018г.
3ДЕјНОСТ НА КОМИСИјаТАУКАЗИ ЗАПРОМЕНИ В ГРАЖДАНСТВОТО, ПОДПИСАНИ ОТВИЦЕПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја
През посоченија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
53броја укази за промени в б'лгарското гражданство на 2638лица
53 ukazi se dadeni od 2638 molbi.[DOUBLEPOST=1533903246][/DOUBLEPOST]
Nisam siguran da je to tačno. Postotak izdatih ukaza je jedva 2- 2.5%.
to sam i reko. toliko je. znaci okolo 50 ljudi dobijaju od 2500.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
10
Поени од реакции
5
Zdravo drustvo, septemvri sum na intervju, dali treba da nosam so sebe kopija od potvrdata i prevod od izvodite so koi go zedov proishodot ili toa se samo dopolnitelni bezpotrebni trosoci ? pozdrav i molam za odgovor
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom