Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јуни 2018
Мислења
74
Поени од реакции
53
Jas mislam podobro ke bidi da si podnesime na novo dokumenti nego da cekame da se smeni od dopolnitelna[DOUBLEPOST=1531943506][/DOUBLEPOST]Kai mene e 14202/2015 I e nadopolnitelna
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Од луѓе што ги познавам, неколку души се со ваков статус од скоро. Со потврди од Струмица - 100% бугарски села, никакви кривични дела, интервјуто супер...Едноставно се рашири тука периодов некоја еуфорија дека потврдите поминувале без проблем ако било све во ред (100% бг село, неосудуван), а проблемот бил само за тие преку прв братучед или само Јотова правела проблеми, е па не е баш така очигледно. Ова што го споделив ме зачуди и мене зошто за некои од овие луѓе 100% бев сигурен дека ќе поминат поради Х други причини.
И уште да воведат и тест по бугарски јазик наредниов период како што најавуваа ќе биде уште позатегнато. Тоа е.
 
Член од
30 јуни 2018
Мислења
74
Поени од реакции
53
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Posrednicite ve ubeduvaa deka se pominuva so bratucedi za da vi zemat paricki .Sega otkako i sekna biznisot ve uveduvaat da vadite potvrdi koe ke ve kosta uste 150 e a nema da vi zavrse rabota SE e prevara i dobra smislena rabota na DABC i karakacanov i Zdruzenijata za da vi smotat use nekoja paricka .Edna potvrda 30 e 15000 potvrdi sami presmetajte kolku EVRIKI ke smotat od vas SMOTANI
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
24
Поени од реакции
25
Тоа е законот,но различно си го тумачат во ДАБЧ и МП, така да еднаш даваат со потврди еднаш одбиваат
tuka e problemot , po pravilo ako edna drzavna agencija ti dade potvrda deka si od bg proishod nema logika druga da se somneva vo verodostojnosta, ama vo bg ispagja deka bugarskiot proishod na 3mesta go dokazuvas, i sekoja zasebno moze da ti napravi problemi
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Закон'т за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија е специален и разпоредбата на чл.3, ал.1 от с'штија избројава изчерпателно с какви документи се удостоверјава б'лгарски произход.(Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. Б'лгарската православна ц'рква).
Молителјат следва да приложи всички документи от вида на посочените, с които да докаже тв'рденијата си..
TRKALO NEPISMENO...citaj ete ko ne si sposoben sam da najdis , pobaraj ke ti pomozime ,, se po spisok da ti e...
Немам намера да ти објаснувам правни работи, а помалку на некој што користи ваков простачки речник ама ајде можеби ќе ти влезе нешто во тоа ќулавката.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
naredba1.jpg
Ево читај закони/уредби ако разбираш малку бугарски. И на тоа клиентите што ти звонат секој ден објасни им како си им го начукал. Знам дека не ти е лесно ама карма ис а бич, не може вечно да манипулирате со луѓето, еден ден и на вас ќе ви го начукаат јако.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
24
Поени од реакции
25
Немам намера да ти објаснувам правни работи, а помалку на некој што користи ваков простачки речник ама ајде можеби ќе ти влезе нешто во тоа ќулавката.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
Прегледај го приврзокот 194169
Ево читај закони/уредби ако разбираш малку бугарски. И на тоа клиентите што ти звонат секој ден објасни им како си им го начукал. Знам дека не ти е лесно ама карма ис а бич, не може вечно да манипулирате со луѓето, еден ден и на вас ќе ви го начукаат јако.
nemam jas problem ti imas.. sekoj si oma pravo da aplicira i ima sansa i da dobie i da bide odbien, ama sto si ti tuka babaroga pa ke kazuvas koj ke dobie a koj ne , a ti si apliciral, drugite nemojte sedete si mk... za toa sto si prayil postoi specijalen zakoj koj ne si go pronasol.. zosto ne si pravnik i ne razbiras., specijalniot zakon e nad opstiot.. prestani tvojata pabika i frustracii da gi prenesuvas na drugite, tuka se pisi koj dobil koj e odbien i so kakvi dokumenti... ne sum posrednik jas sega pred skoro imam podneseno za mene, a tolku dolgo cekav zaradi takvi idioti kako tebe sto kazuvaa ako memas rodnini nema sansi ke ti propadnat parite, dodeka site moi drugari izvadija :).
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Добар ден, има ли некој информација за тие со документ воена книшка што се на дополнителна како врви работава? За другар прашувам :).
a jas da te prasam dali si normalen?Bog da cuva!!!
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Од луѓе што ги познавам, неколку души се со ваков статус од скоро. Со потврди од Струмица - 100% бугарски села, никакви кривични дела, интервјуто супер...Едноставно се рашири тука периодов некоја еуфорија дека потврдите поминувале без проблем ако било све во ред (100% бг село, неосудуван), а проблемот бил само за тие преку прв братучед или само Јотова правела проблеми, е па не е баш така очигледно. Ова што го споделив ме зачуди и мене зошто за некои од овие луѓе 100% бев сигурен дека ќе поминат поради Х други причини.
И уште да воведат и тест по бугарски јазик наредниов период како што најавуваа ќе биде уште позатегнато. Тоа е.
Најава е дека ќе воведеле европски принцип. Јазик, полагање испит, имот...од септември ќе се разгледува како што
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Од луѓе што ги познавам, неколку души се со ваков статус од скоро. Со потврди од Струмица - 100% бугарски села, никакви кривични дела, интервјуто супер...Едноставно се рашири тука периодов некоја еуфорија дека потврдите поминувале без проблем ако било све во ред (100% бг село, неосудуван), а проблемот бил само за тие преку прв братучед или само Јотова правела проблеми, е па не е баш така очигледно. Ова што го споделив ме зачуди и мене зошто за некои од овие луѓе 100% бев сигурен дека ќе поминат поради Х други причини.
И уште да воведат и тест по бугарски јазик наредниов период како што најавуваа ќе биде уште позатегнато. Тоа е.
зборуваш како да ти се брача и сестри и како ти да си вработен во бугарското министерство или си можеби видивит,,ДАЈ смирисе и отпуштисе...[DOUBLEPOST=1531966512][/DOUBLEPOST]
Posrednicite ve ubeduvaa deka se pominuva so bratucedi za da vi zemat paricki .Sega otkako i sekna biznisot ve uveduvaat da vadite potvrdi koe ke ve kosta uste 150 e a nema da vi zavrse rabota SE e prevara i dobra smislena rabota na DABC i karakacanov i Zdruzenijata za da vi smotat use nekoja paricka .Edna potvrda 30 e 15000 potvrdi sami presmetajte kolku EVRIKI ke smotat od vas SMOTANI
бате ако ти е многу триесет евра тогаш немој не аплицирај не прави гужва остави го местото за некој кој очајно е спремен да аплицира или оди кај другите МПВ ли се викаја кај нив потврдата е безпари,но до сега не сум сретнал и слушнал некој да зел пасс.со нивната потврда,,НЕЗНАМ што ви е на вас тројца тука fatigoova Brunhilda и ти.зошто сте толку многу негативни и нападни,кажете што имате и ОСТАВЕТЕ ги лугето сами да одлучат и прават што сакаат,јас пак ке речам подобри времиња дојдоа ке земат сите кој се исправни во документите е сега за овие кој што се повикуваат преку тетки стрини баби идр КЕ БИДАТ ВРАКАНИ НА ДОПОЛНИТЕЛНА,НЕ ДЕКА НЕМА ДА ЗЕМАТ КЕ ЗЕМАТ но за нив процедурата ке е подолга от оние кој одат само со потврди...почекајте видетеси..
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom