Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
"Безимениот" си има смотано (без ни трошка идентитет) гласачко тело и сомисленици( за 5 ден. и газот си го даваат) и затоа си прави вака... Види наназад, кој смени знаме, име...итн...

P.S. Пиши дека на зезање си стиснал Да, за да видиш како ќе реагираме!:)
Na izbori glasaat site polnoletni lica , gragjani na ovaa republika so pravo na glas. Tie imaat isti prava kako i site ostanati. Od kakvi pobudi glasale voopsto ne e bitno, bitno e kako glasale i za koj koga se brojat glasovite.
Ne voopsto ne sum stisnal na greska. Niti pak na greska go smenav avatarot uste pred neznam dve godini, niti pak na greska ja otvoriv temata i anketata pred godina i pol za promena na pravilata na forumot okolu oficijalniot jazik na forumot, itn itn. Ne pravam jas takvi amaterski greski ;)
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Na izbori glasaat site polnoletni lica , gragjani na ovaa republika so pravo na glas. Tie imaat isti prava kako i site ostanati. Od kakvi pobudi glasale voopsto ne e bitno, bitno e kako glasale i za koj koga se brojat glasovite.
Ne voopsto ne sum stisnal na greska. Niti pak na greska go smenav avatarot uste pred neznam dve godini, niti pak na greska ja otvoriv temata i anketata pred godina i pol za promena na pravilata na forumot okolu oficijalniot jazik na forumot, itn itn. Ne pravam jas takvi amaterski greski ;)
Од денешен аспект, според ЦеДеЕс ништо не е битно! Битно е само да се пуши на Хан и др.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Ами ако се заседне тогаш да го обезбедат со едно џамче да му го забричи на Хорхе кога ќе се врати.
A kako toa bas koga dojde Maroko op liderska sredba? Dzamceco Horhe neka si go cuva za na drugo mesto, ke mu treba oti nikoj od vas nema da se seti na nego pa da mu odnese tamu zilet...[DOUBLEPOST=1531905965][/DOUBLEPOST]
Ае ќе ти го цитирам мислењето за неколку дена кога ќе си замине новиот виткач. Слабо ги конташ работите.
Eve uste denes mozes da me citiras i da objasnis kako toa koga dojde Maroko vednas liderska sredba? Mozes i da pocekas do posle ili utre koga ke gi slusnes rezultatite od liderskata i koga ke gi vides domat crvenite faci na matematicarot i kompanija.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
A kako toa bas koga dojde Maroko op liderska sredba? Dzamceco Horhe neka si go cuva za na drugo mesto, ke mu treba oti nikoj od vas nema da se seti na nego pa da mu odnese tamu zilet...[DOUBLEPOST=1531905965][/DOUBLEPOST]
Eve uste denes mozes da me citiras i da objasnis kako toa koga dojde Maroko vednas liderska sredba? Mozes i da pocekas do posle ili utre koga ke gi slusnes rezultatite od liderskata i koga ke gi vides domat crvenite faci na matematicarot i kompanija.
Шо има врска лидерската средба со потпишувањето од страна на Иванов?
Лидерската е во линија на подготовките околу референдумот и целата перипетија околу ДИК. Ти реков и вчера, слабо капираш. Не се брукај џабе.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Шо има врска лидерската средба со потпишувањето од страна на Иванов?
Лидерската е во линија на подготовките околу референдумот и целата перипетија околу ДИК. Ти реков и вчера, слабо капираш. Не се брукај џабе.
не вреди да се објаснуваш со него, не си губи времето, не е вреден за да си го трошиш драгоценото време.
 
V

viktora

Гостин
Мислам дека Зајко соработува со Грујо.Тиранска платформа,договорот за добрососедство,договорот со Грција и откажување од историја,јазик и идентитет е дефокусирање на народот од реалните проблеми односно од криминалот на Грујо.
Свртете едно двеста страни наназад освен @Waoo никој друг не зборува за тешкиот криминал на фамилијата.Планот им успеа,не заебаа да размислуваме дека постои реална опасност за македонската национална свест.Додека ние ги браниме националните интереси Грујо докторораше,ни Ч од ЧЕ си лежите.
Повторно се сопнавме на национализмот и го прикажавме грдото лице на македонецот.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Мислам дека Зајко соработува со Грујо.Тиранска платформа,договорот за добрососедство,договорот со Грција и откажување од историја,јазик и идентитет е дефокусирање на народот од реалните проблеми односно од криминалот на Грујо.
Свртете едно двеста страни наназад освен @Waoo никој друг не зборува за тешкиот криминал на фамилијата.Планот им успеа,не заебаа да размислуваме дека постои реална опасност за македонската национална свест.Додека ние ги браниме националните интереси Грујо докторораше,ни Ч од ЧЕ си лежите.
Повторно се сопнавме на национализмот и го прикажавме грдото лице на македонецот.
...Знаеме како (безимениот) почна успешна соработка со докторираниов(снимки...странски служби, ова - она...)
Туку мене ме интересира, случајно, да не речам спонтано... Мицковски да не соработува со овој северниот?!

P.S. Македонија никогаш не била вака понижена, значи Македонија ( не Дпне, со бомбите, не заболе за партии)...а од Мицковски????ништо!!!!...мала прошетка по некој град..ко демек - еве....симболиката....
-СРАМ...
 
Член од
17 јули 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Мислам дека Зајко соработува со Грујо.Тиранска платформа,договорот за добрососедство,договорот со Грција и откажување од историја,јазик и идентитет е дефокусирање на народот од реалните проблеми односно од криминалот на Грујо.
Свртете едно двеста страни наназад освен @Waoo никој друг не зборува за тешкиот криминал на фамилијата.Планот им успеа,не заебаа да размислуваме дека постои реална опасност за македонската национална свест.Додека ние ги браниме националните интереси Грујо докторораше,ни Ч од ЧЕ си лежите.
Повторно се сопнавме на национализмот и го прикажавме грдото лице на македонецот.
Tebe Grujo ili drzavata povazno ti e. Za nepravilnosti ti ima napraveno site sto se vo vlada i sobranie, toa taka sekogas si bese.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.537
Поени од реакции
11.608
Мислам дека Зајко соработува со Грујо.Тиранска платформа,договорот за добрососедство,договорот со Грција и откажување од историја,јазик и идентитет е дефокусирање на народот од реалните проблеми односно од криминалот на Грујо.
Свртете едно двеста страни наназад освен @Waoo никој друг не зборува за тешкиот криминал на фамилијата.Планот им успеа,не заебаа да размислуваме дека постои реална опасност за македонската национална свест.Додека ние ги браниме националните интереси Грујо докторораше,ни Ч од ЧЕ си лежите.
Повторно се сопнавме на национализмот и го прикажавме грдото лице на македонецот.
Па тоа е традиција од 1990-те години па наваму, не е некој новитет кој го вовеле пвеводбеничкиот пастир и зајко кукурајко.

Еве ти чисто за споредба, дали некој од пвеводбениците од 1998 до 2002 година мрдна барем со мал прст за да изврши ревизија на криминалната приватизација која плавите жолтици и нивниот папа ја направија од 1992 до 1994 година и од 1994 до 1998 година, и дали некој од плавите жолтици од 2002 до 2006 година мрдна барем со мал прст за да изврши ревизија на криминалната приватизација која пвеводбениците и нивниот јарец ја продолжија од 1998 до 2002 година ?

Само наивните и будалите ја купуваат приказната дека дворскиот шут наречен СЈО е` формиран за да ги спроведе криминалците пред лицето на правдата, неговата улога е чисто пропагандистичка за да и` ги подмачка очите на рајата секој пат кога плавите жолтици ќе најават или се подготвуваат да најават некое ново велепредавство.

Единствен лек е гулаг за сите политичари, со 24/7 видео надзор емитуван преку директен пренос на национална телевизија, за да види народот дали навистина се казнети предавниците и злосторниците од 1992 година па наваму, и дали правдата навистина се спроведува на дело.
 
V

viktora

Гостин
...Знаеме како (безимениот) почна успешна соработка со докторираниов(снимки...странски служби, ова - она...)
Туку мене ме интересира, случајно, да не речам спонтано... Мицковски да не соработува со овој северниот?!

P.S. Македонија никогаш не била вака понижена, значи Македонија ( не Дпне, со бомбите, не заболе за партии)...а од Мицковски????ништо!!!!...мала прошетка по некој град..ко демек - еве....симболиката....
-СРАМ...
Tebe Grujo ili drzavata povazno ti e. Za nepravilnosti ti ima napraveno site sto se vo vlada i sobranie, toa taka sekogas si bese.
Па тоа е традиција од 1990-те години па наваму, не е некој новитет кој го вовеле пвеводбеничкиот пастир и зајко кукурајко.

Еве ти чисто за споредба, дали некој од пвеводбениците од 1998 до 2002 година мрдна барем со мал прст за да изврши ревизија на криминалната приватизација која плавите жолтици и нивниот папа ја направија од 1992 до 1994 година и од 1994 до 1998 година, и дали некој од плавите жолтици од 2002 до 2006 година мрдна барем со мал прст за да изврши ревизија на криминалната приватизација која пвеводбениците и нивниот јарец ја продолжија од 1998 до 2002 година ?

Само наивните и будалите ја купуваат приказната дека дворскиот шут наречен СЈО е` формиран за да ги спроведе криминалците пред лицето на правдата, неговата улога е чисто пропагандистичка за да и` ги подмачка очите на рајата секој пат кога плавите жолтици ќе најават или се подготвуваат да најават некое ново велепредавство.

Единствен лек е гулаг за сите политичари, со 24/7 видео надзор емитуван преку директен пренос на национална телевизија, за да види народот дали навистина се казнети предавниците и злосторниците од 1992 година па наваму, и дали правдата навистина се спроведува на дело.
Малце сарказам момци.Шала на страна Мицко не е донесен на чело на ВМРО од лепота.Има добра причина за тоа.Во Фебруари најавува протести за во Мај а народот го собира во Јуни.Што очекувате повеќе.Не за џабе повеќе од пола членство се побуни за Мицко.
Поентата ми беше дека никој повеќе не се замара со Грујо.Од толку серење и борба против криминалот ни се случи ебен геноцит кој не само што нас ни ги закопаа соништата за Македонска држава туку и на нашите идни поколенија.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Малце сарказам момци.Шала на страна Мицко не е донесен на чело на ВМРО од лепота.Има добра причина за тоа.Во Фебруари најавува протести за во Мај а народот го собира во Јуни.Што очекувате повеќе.Не за џабе повеќе од пола членство се побуни за Мицко.
Поентата ми беше дека никој повеќе не се замара со Грујо.Од толку серење и борба против криминалот ни се случи ебен геноцит кој не само што нас ни ги закопаа соништата за Македонска држава туку и на нашите идни поколенија.
Искрено, нема потреба да се замараме со доктирираниов... Кажи ми еден од владејачкиве политичари што е чист, па за каква борба против криминал може и да се збори?
Само Бојкот!!!

P.S.Анкетава горе!!! Кога ќе видам над 20% коса ми се крева...

P.S. Албанците ако може први да стапнат на Марс...моја најголема желба...(се јавуваме од двојазичен Марс) итн.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
КАЗАНОВА НЕШТО РАЗОЧАРАН?!

Синот на екс амбасадорот Нано Ружин, Александар бара власта да им даде функции и работа на сите што учествувале во уривање на предходната влада. Александар Ружин му се заканува на Заев дека ќе ги загуби сите тие што останале без работа и функции и сега им се смеат “вмровците”. Масовно барале бугарски пасоши.

“Читам едни кои се задоволни и кои се фалат секојдневно на социјалните мрежи околу личните успеси, кои ги постигнале преку функциите што ги добиле од новата власт. Многумина од нив ми се добри пријатели и во приватниот живот и мило ми е што се среќни. Но другари, не заборавајте како се чувствуваат и оние од другата страна, кои се незадоволни и разочарани затоа што им било ветувано, а сеуште ништо не добиле! Седат дома и се нервираат. Деновите им се долги, за одмор сигурно немаат. Масовно размислуваат околу бугарски пасоши. Им се потсмеваат вмровци, па во помалите места и на улица не излегуваат. Е, мене и тие ми се пријатели, пијам кафе и со нив и ги слушам нивните маки. Меѓу нив, искрен да бидам, има многу поголеми борци и од некои од вас – наградените! Луѓе кои во буквална смисла 11 години рушеа режим. И не само со пенкало и на Фејсбук, туку и на улица. И без пари. И без било каков надомест. Од чиста идеологија. Од пуста желба за демократска држава. Сите заедно предводени од вас политичарите, го симнавме Грујо. Ни вие не можевте без нас, ни ние без вас. Долгот треба да се подмири другари. Крајно време е. Во спротивно, колку повеќе едните се фалат, толку другите се пофрустрирани и повредени. И ги губите. Полека, но сигурно, ќе го дочекате нивното “Auf Wiedersehen”, пишува синот на Нано Ружин.

Членот на раководството на ЛДП предлага акција за да се покаже кој е заслужен за уривањето на владата на ВМРО-ДПМНЕ.

“Другари и другарки, во знак на револт, неисполнување на нашите барања и неостварување на ветувањата кон нас, предлагам профилните и насловните да ги вратиме од времето на отпорот и на револуцијата. Многумина “наградени и привилегирани” од страна на новата власт, воопшто немаат такви фотографии во нивните компјутери и телефони, затоа што не се појавиле на ниту еден сенароден собир, протестен марш или пак воошто учествувале на било кој настан организиран против власта на Никола Груевски. На тој начин ќе ги препознаеме и уште еднаш јавно поздравиме вистинските заборавени борци за слободна, европска и демократска Македонија. Борбата продолжува, нема тука да застанеме”, вели Александар Ружин,член на Централен одбор на Либерално Демократска Партија.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Кон анкетава погоре, ако ги вбризгаме гласовите од албанците веројатно ќе дојдеме до изедначен резултат. Во суштина анкетата е мини реплика минус албанските гласови за она што би се случувало реално на терен во наредниот период. Истовремено и поткрепа на она дека на Заев единствено што му треба е кворум, доволна излезност за референдумот биде успешен.
Исто, ако кон гласовите против придодадеме дека добра бројка би го сменала ставот до референдумот, онаа бројка која што на форумскава анкета гласа од страв да не биде етикетирана како предавничка а во себе води полемики и сонува за европски пасош...голема е веројатноста на терен, прикриени под превезот на анонимноста, да излезат сосема различни резултати.

Зошто? Затоа што при вербална комуникација ретко кој би рекол да се смени името, едно заради страв од етикетирања, и затоа што длабоко во себе знае дека менувањето на името е тотално погрешен чекор...
Но еднаш кога ќе се најде зад гласачкиот параван до израз ќе дојдат личните мотиви за да гласа поинаку.

Во глобала сите изиграваме патриоти во јавност но кога ќе влеземе во конфронтација со личните интереси, ставовите изразени вербално во врска со патриотизмот и неменувањето на името стануваат порозивни и неубедливи. По дифолт се активира она македонското, онаа трунка надеж која што скоро три децении ја полагаме во погрешни работи и луѓе и автоматски ќе се запрашаме: а што ако биде подобро откако ќе го смениме името?

Таа доза несигурност од иднината ќе го даде последниот збор. Уште еднаш, надежта дека ќе биде подобро ќе ни пресуди по не знам кој пат да одбереме одлука која ќе биде погубна за нас.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
27.997
https://youtu.be/nhfL2shVrjY
Целo време се прaшувaв кaкo не им е срaм нa oвие oд Нaтo и ЕУ дa се среќaвaaт и рaзгoвaрaaт сo ликoви кaкo нaшиoв дегенерик,aмa и тие изгледa тукa негде биле
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Ептен ме нервира кога се кажува "она македонското" во негативна конотација...Владеачките структури во изминатиот период дадоа милион нешта за да докажат дека немаат ништо "македонско".... а и на последниве избори "македонците" ја избраа оваа тотална распродажба на се и сешто...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom