Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Посрeдникот[DOUBLEPOST=1530872679][/DOUBLEPOST]

Сигурeн сум.Значи нe сe измамници.Повeќeто ги знаат Дeлчо Гошeв и Николина Гошeва. с.Звeгор Дeлчeво
Тебе пријател ти следува државјанство,очигледно има грешка кај тебе,ама кому да се жалиш,што вели посредникот дали нешто можи да се направи
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Посрeдникот[DOUBLEPOST=1530872679][/DOUBLEPOST]

Сигурeн сум.Значи нe сe измамници.Повeќeто ги знаат Дeлчо Гошeв и Николина Гошeва. с.Звeгор Дeлчeво
Потрдата на која основа е издадена?
Има потврди кои се издадени на основ на први братучеди а не на основ на предок роден о 100% бугарско?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ја имаме истава преписка горе-доле во постовиве на истава страна.

Дечкото доби отказ.

Ова, веднаш >>>

[DOUBLEPOST=1530872023][/DOUBLEPOST]

Ти лично ги подаде или посредникот?

И овие од МБП потврдите, дали исти се како овие од БККС? Некој да не знае?
brat mi od strumica gi imet vadeno oti neli preku bkks imalo nekoi pecatena statistika i razbravme oti samo to bilo razlika so taa vo bitola so ja davaja... ova od pred 2 godini ti kazuvam
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
brat mi od strumica gi imet vadeno oti neli preku bkks imalo nekoi pecatena statistika i razbravme oti samo to bilo razlika so taa vo bitola so ja davaja... ova od pred 2 godini ti kazuvam
1. "Македонија. Етнографија и статистика" - Васил К'нчов (1900)
2. "La Macédoine et sa Population Chrétienne" - Димитар Мишев (1905)

Oвие две книги се цитирани од БККС во нивните Удостоверенија
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
38
Поени од реакции
17
Тебе пријател ти следува државјанство,очигледно има грешка кај тебе,ама кому да се жалиш,што вели посредникот дали нешто можи да се направи
Нeзнам другар посрeдникот кажа дeка ќe види што можe да сe направи сигурно имало проблeм од администрацијата.
 
B

Boulahrouz

Гостин
Имам татко Бугарин и мајка Албанка и безпроблем извајв пасош уште во 2009 година.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
38
Поени од реакции
17
Потрдата на која основа е издадена?
Има потврди кои се издадени на основ на први братучеди а не на основ на предок роден о 100% бугарско?
Потврдата e извадeна по основ на прeдок родeн 1910 во 100 % БГ сeло.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.094
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Имам татко Бугарин и мајка Албанка и безпроблем извајв пасош уште во 2009 година.
Pa ako tatko ti e Bugarin normalno deka ti dale drzavjanstvo,ti sleduva po zakon, I kolku sto znam Bugarite si gi sakaat Albancite po principot dusmanot na mojot dusman e moj prijatel.[DOUBLEPOST=1530887183][/DOUBLEPOST]
Знам рака на срцe нeмам што да кажам. Ама нeзнам зошто отказ дали има нeкоја грeшка во администрација
100% greska vo administracija,potvrdata sto si ja odnesol ja nemaat videno, eve prethodnive denovi na mnogu im dadoa samo so potvrda
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Потврдата e извадeна по основ на прeдок родeн 1910 во 100 % БГ сeло.
Во вакви случаеви како тебе можно е вицепрезидентот да не ја признава потврдата од МБП како доказ за блгарски произход а можно е да си одбиен затоа што произходот од ДАБЧ ти е издаден на основ на братучет(и истиот го сметаат за неважечки тс произходот не е издаден на законски начин).
Ова сепак е мое мислење,немора да значи дека е така.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
38
Поени од реакции
17
Во вакви случаеви како тебе можно е вицепрезидентот да не ја признава потврдата од МБП како доказ за блгарски произход а можно е да си одбиен затоа што произходот од ДАБЧ ти е издаден на основ на братучет(и истиот го сметаат за неважечки тс произходот не е издаден на законски начин).
Ова сепак е мое мислење,немора да значи дека е така.
Нeзнам можно и тоа да e,ама јас кога ги поддадив докумeнтитe прeку братучeд можeшe сe одeшe по тој закон ( да сe рeчи закон), ако e вeќe така 95,5 % сe со прв братучeд по основ. Вeкe нeзнам како и што e животот продолжува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom